A CFA-vizsgázók száma drámai csökkenésen megy keresztül, és ennek mögött több tényező is meghúzódik.
A Financial Times beszámolója szerint drámai mértékben csökken az okleveles pénzügyi elemzői (CFA) vizsgát tevők száma. Ez a tendencia azt tükrözi, hogy a korábban elengedhetetlennek tartott képesítés iránti kereslet már nem éri el a korábbi szintet.
A vizsgákat felügyelő CFA Institute legfrissebb elérhető eredményei szerint
Az év első nyolc hónapjában összesen 116 727 fő teljesítette a vizsgát mindhárom szinten. Ez a szám 2735 fővel marad el a tavalyi év hasonló időszakának eredményeitől.
Tavaly 163 000 vizsgajelentkezés volt, ami 40 százalékkal kevesebb a 2019-es 270 456-os csúcshoz képest. Margaret Franklin, a képesítést felügyelő CFA Institute vezérigazgatója szerint részben a Kínából érkező kereslet visszaesése a felelős.
Az utóbbi tíz évben drámai növekedés figyelhető meg a kínai és indiai jelentkezők körében, akik a tengerentúlon végzett nemzetközi befektetési képesítéseket keresnek. E képesítések révén a céljuk, hogy amerikai és európai befektetési cégeknél helyezkedjenek el. Különösen figyelemre méltó, hogy az indiai vizsgajelentkezések száma 2014 óta megduplázódott, és mostanra elérte a 31 600-at.
Kína gazdasági növekedése azonban jelentős lassulásnak indult, és bár az Indiából érkező jelentkezők valamennyire ellensúlyozták a csökkenést, ez mégsem bizonyult elegendőnek a csökkenő tendenciák megfékezéséhez. A világjárvány kedvezőtlen hatással volt a vizsgára jelentkezők számára, különösen a szigorú kínai zárlat alatt élők körében. A CFA Intézet ugyan áttért az online vizsgázásra, de az új rendszer bevezetése nem volt zökkenőmentes, és időbe telt, mire mindenki hozzászokott az új módszerekhez.
A CFA iránti érdeklődés csökkenése a cikk szerint szoros összefüggésben áll a vagyonkezelési szektorban zajló strukturális átalakulásokkal. Ezek közé tartozik a passzív befektetések térnyerése és a magántőkébe való elmozdulás, amelyek egyre inkább aláássák a CFA képesítések relevanciáját.
A CFA Institute folyamatosan törekszik arra, hogy innovatív termékeket vezessen be, például befektetési minősítéseket az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) és az éghajlatváltozás terén. A jelöltek most lehetőséget kapnak arra, hogy a klasszikus portfóliókezelésen túl más tanulmányi irányokba is mélyebben belemerüljenek, például a magántőke piacok és a vagyonkezelés világába. A vizsgák során esettanulmányokban is foglalkoznak a kriptopénz szektor kihívásaival és lehetőségeivel.
Az I. szintű CFA-vizsgára való jelentkezés mostantól rugalmasabbá vált: a jelentkezők akár két évvel az alapdiploma megszerzése előtt is pályázhatnak, így bővül a lehetőségek köre a korábbi egy évvel szemben. Ezzel a lépéssel a szervezők célja, hogy még több érdeklődőt ösztönözzenek a vizsgázásra.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ