Végső megoldásként akár zebragondozóként is eltöltené a kapott büntetést egy Szabadság hídnál demonstráló egyetemista.

Egy, a gyülekezési törvény ellen szervezett demonstráción megbírságolt egyetemista különös kéréssel fordult a rendőrséghez. Azt javasolta, hogy ha már muszáj leülnie a büntetését, akkor azt politikai foglyok között tenné szívesen, vagy akár zebragondozóként is vállalná a munkát, esetleg a Karmelita épületének bontásánál segédkezne a bírság letöltése érdekében. A fiatal úgy véli, hogy a tüntetők a legjobb szándékkal léptek fel a szabadságjogok védelmében.
84 500 forintra bírságolt a rendőrség egy szociológus hallgatót, aki április 1-én részt vett a gyülekezési törvény elleni tiltakozáson a Szabadság hídnál. A 22 éves egyetemista elmondta, ellene az után tettek feljelentést a hatóság emberei, miután többször is felszólították, hogy hagyja el az úttestet aminek nem tett eleget, ezzel a rendőrök szerint kisebb mértékben megsértve a közlekedési szabályokat - adta hírül a Blikk.
A fiatal a lapnak elmondta, hogy a tüntetés kezdetben az Erzsébet hídnál zajlott, de amikor annak vége lett, sokan átmentek a Szabadság hídhoz. A blokád fenntartására 150-200 demonstráló próbálkozott, miközben a rendőrök létszáma becslése szerint körülbelül kétszer akkora volt, és később két irányból körbevették őket. Az ő beszámolója alapján az egyenruhások nyilvántartást vezettek arról, kiket szándékoznak feljelenteni. Hozzátette, hogy ő nem írta alá a szabálysértésről szóló dokumentumot, mert úgy véli, hogy a részvétel a véleménynyilvánítás egyik formája, amit az Alaptörvény is véd, így nem tekinthető veszélyesnek a társadalomra nézve, és nem is minősül szabálysértésnek.
Az egyetemista később a folyamat leállítását kérte, vagy legalábbis azt, hogy a büntetés csupán figyelmeztetés formájában valósuljon meg. Amennyiben ez nem valósul meg, szeretné, ha figyelembe vennék a cselekmény alacsony társadalmi veszélyességét, és ennek megfelelően csökkentenék a kiszabott bírságot. Ezen kívül jelezte, hogy ügyében meghallgatásra is igényt tart. A hatóságoknak írt védekezésében hangsúlyozta, hogy amennyiben jogi szempontból kedvezőtlenül alakulna a helyzete, az esetleges következményeket is mérlegelni kellene.
Elmondta, meg akarja mutatni másoknak, hogy nem kell a demonstrációkon kapott büntetésektől megijedni, nem kell mindenképp beletörődni, ezért vállalja a nyilvánosságot.
Generációjának azt hangoztatta, hogy formálják a politikát saját elképzeléseik szerint, és bátran álljanak ki saját érdekeikért. Szerinte Magyarországon a demokrácia mostanában válságba került, és egy átmenet tapasztalható a diktatúra vagy önkényuralom irányába. E folyamat ellen pedig elengedhetetlen, hogy felemeljék a szavukat és cselekedjenek.
Úgy vélem, lényeges, hogy figyelembe vegyük Bibó István egyik bölcsességét, amely kijelenti: "A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem." Ha ezen gondolatok akár csak öt emberhez eljutnak, és mély hatást gyakorolnak rájuk, már megérte megosztanom őket.
„Kérlek, alakítsd át a szövegedet egyedivé!” – osztotta meg a Blikk munkatársaival a fiatal.
Megjegyezte, szerinte a személyi szabadságjogokért való kiállás nem egy patikamérlegen kiszámolandó ügy és hiszi, hogy a tüntetők a legjobb tudásuk szerint cselekszenek. Úgy érzi, átlag szavazóként sem maradhat tétlen egy olyan ügyben, mint a gyülekezési jog korlátozása. Hozzátette, fontosnak tartja, hogy az ember jelenlétével kiálljon az adott ügyért és erre ismerőseit is felszólítsa.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) megkeresésére a hatóság igyekezett tisztázni, hogy miért éppen ennyire szigorú büntetést szabtak ki. A válasz szerint a részletes indoklás a szabálysértési határozatban található, amelyet kizárólag az arra jogosult személyek tekinthetnek meg. Általánosan megjegyzik, hogy a hatóság minden esetet alaposan mérlegel, és a vonatkozó jogszabályok keretein belül hozza meg döntéseit a szankciókról.
Hadházy Ákos, a független országgyűlési képviselő, április 1-jén 17 órától demonstrációt szervezett az Erzsébet hídnál, "Nincs hova hátrálni" mottóval. A rendőrség által engedélyezett eseményen a résztvevők 19 óra után elindultak a Szabadság híd irányába, amelyet teljes szélességében elfoglaltak. A helyzet békés maradt, a demonstrálók és az egyenruhások között kialakult feszültség azonban szembetűnő volt. A hatóságok hangosbemondón figyelmeztették az összegyűlteket, hogy hagyják abba a jogsértő tevékenységet. Többen a Margit és a Petőfi hídra is átvonultak, ahol szintén lezárták a forgalmat; ezek a blokádok körülbelül 22 óráig tartottak, míg a Szabadság hídon az utolsó tüntetők 23 óra előtt nem sokkal hagyták el a helyszínt. Hadházy Ákos az Erzsébet hídon, 22 órakor, a rendezvény hivatalos befejezésének időpontjában arra kérte a résztvevőket, hogy térjenek haza, jelezve, hogy mára ennyi volt. Azonban bejelentette, hogy egy héttel későbbre már egy újabb, 24 órás demonstrációt tervez, amelyre szintén várja a tüntetőket.