A Patent Egyesület szombatra demonstrációt hirdetett meg a meggyilkolt japán nő tragikus ügye kapcsán.


A Patent Egyesület, amely a nők elleni erőszak áldozataiért küzd, szombat délután három órára tüntetést szervezett. Ezzel a megmozdulással a Budapesten meggyilkolt japán nő tragikus esetére kívánják felhívni a figyelmet, és rávilágítani a rendszerben fellelhető hiányosságokra. Az eseményről Spronz Júlia ügyvéd, a Patent Egyesület alapítója tájékoztatta az RTL Híradót.

A szakértő szerint lesújtó a magyarországi helyzet a bántalmazott nők számára és reformra szorul a rendszer. Az áldozat jogi képviselője úgy véli, ma Magyarországon nincs olyan érintett, aki arról számolna be, hogy a helyzetének megfelelően, komolyan kezelnék az ügyét.

A délután 3 órakor kezdődő rendezvény résztvevői a 5. kerületi Stollár Béla utcából indulnak, és útjuk során érintik a kerületi rendőrkapitányságot, mielőtt végül a Parlament elé érkeznek.

A Patent Egyesület korábban már foglalkozott a családon belüli erőszak problémájával, mivel kapcsolatban álltak egy M. A. monogramú japán hölggyel. Meghatalmazottjaik révén támogatták őt a gyámhatósági eljárás lebonyolításában, tekintettel arra, hogy a nő nem beszélt magyarul.

Kedden este az V. kerületi Stollár Béla utcában különleges megemlékezést tartottak a múlt szerdán elhunyt japán nő emlékére. Az Index tudósítói a helyszínen voltak, ahol lehetőségük nyílt beszélgetni az áldozat barátnőivel is. A rendezvény hangulata és a megemlékezés részletei galériánkon keresztül tekinthetők meg, amelyet itt talál.

Január 29-én, a nappali órákban, tűz ütött ki egy belvárosi társasház harmadik emeleti lakásában. A lángok oltása közben a tűzoltók egy középkorú külföldi nő holttestére bukkantak. A hatóságok kezdetben balesetként értékelték az incidenst, azzal az indoklással, hogy az ágyban dohányzás állt a tragédia hátterében, habár az áldozat nem volt dohányzó. A rendőrség Facebook-oldalán, a tragédia kapcsán érkezett kommentekre reagálva, amelyek a nő erőszakos férjére utaltak, a hatóságok nem megfelelő módon oktatták ki a hozzászólókat, ami többekben felháborodást keltett.

Ezért a magatartásért az Országos Rendőr-főkapitányság szerdán délután hivatalosan is elnézést kért.

Kedden délelőtt váratlan fejlemény történt: bejelentették, hogy az adatgyűjtés során új információk kerültek napvilágra, amelyek megerősíthetik az emberölés gyanúját. A nyomozás folytatásáról döntöttek, miután egy kamerafelvétel rögzítette, hogy a nő volt férje reggel elhagyta az épületet, majd teljesen más öltözékben, táskával és símaszkot viselve, 10 órakor visszatért a társasházhoz. Ekkor 11 óra 2 perckor távozott, tehát összesen valamivel több mint egy órát tartózkodott az ingatlanban. Később, délután ismét megjelent a társasház környékén, ezúttal abban a ruházatban, amelyben reggel távozott.

A két gyermekét egyedül nevelő anya tragikus halála előtt segítséget kért a rendőrségtől, ám sajnálatos módon sosem kapott valódi támogatást. A boncolás során az igazságügyi orvosszakértő olyan nyomokat talált, amelyek bántalmazásra utalnak, és jelenleg is folynak a toxikológiai és szövettani vizsgálatok. Hétfőn új információk birtokában indítottak el nyomozást emberölés bűntett gyanújával. A Terrorelhárítási Központ (TEK) a helyszínen elfogta a gyanúsított férfit, akit Budapestre szállítottak, majd gyanúsítottként hallgatták ki. A férfi válaszolt néhány kérdésre, de beismerő vallomást nem tett.

A NANE Egyesület bántalmazott nők és gyermekek számára létrehozott ingyenes segélyvonala a 06-80-505-101-es telefonszámon érhető el. A vonal munkanapokon a következő időpontokban hívható: hétfőn, kedden, csütörtökön és pénteken 18:00-22:00 között, kedden pedig 8:00-12:00, míg szerdán 12:00-14:00 között. Külföldről a segélyvonalat a 06-1-267-4900-as számon lehet elérni. További részletek és információk a NANE Egyesület segélyszolgáltatásairól a nane.hu weboldalon találhatók.

Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a nap minden órájában, Magyarország területéről ingyenesen hívható a 06-80-20-55-20-as telefonszámon.

Az áldozatsegítéssel kapcsolatos valamennyi kérdésben 0-24 órában az ország egész területéről hívható az Áldozatsegítő Vonal a 06-80-225-225 telefonszámon.

Related posts