Történelmi jelentőségű megállapodást írt alá Ukrajna és az Egyesült Államok, amely új fejezetet nyit a két ország közötti kapcsolatokban.
Feszült helyzet a Fővárosi Közgyűlésben! Olyan hatalmasat durrant a konfetti, hogy szinte azt gondoltuk, lövések dördülnek.
Hosszú és összetett tárgyalási folyamatot követően, szerdán éjfél előtt Ukrajna és az Egyesült Államok bejelentette, hogy aláírtak egy kétoldalú gazdasági együttműködésről szóló megállapodást. Ez a megállapodás egy közös befektetési alap létrehozását tűzi ki célul, amelynek feladata az Ukrajna területén található nyersanyagok kinyerésére indítandó új projektek koordinálása, valamint az Ukrajnába irányuló befektetések támogatása. Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye alapján a Telex számolt be a hírről.
Az egyezményt Julija Szviridenko, Ukrajna első miniszterelnök-helyettese és gazdasági minisztere látta el kézjegyével. Az aláírás során részletesen bemutatta a megállapodás legfontosabb elemeit, amelyek a közös alap létrehozására vonatkoznak. Ez az alap "Egyesült Államok-Ukrajna Újjáépítési Beruházási Alap" néven ismert, és a két ország egyenlő arányban, közös irányítás mellett fogja működtetni.
Ukrajna kormánya nevében aláírtam a megállapodást az Egyesült Államok-Ukrajna Újjáépítési Beruházási Alap létrehozásáról. Az Egyesült Államokkal együttműködve alakítjuk meg ezt az alapot, amely célja, hogy globális befektetéseket vonzzon hazánkba - jelentette be Szviridenko.
Szviridenko kijelentette, hogy Ukrajna az újonnan megszerzett területekre vonatkozó projektekből származó bevételeinek felét, azaz 50 százalékát befizeti, és ezen felül saját belátása szerint további hozzájárulásokat is vállal. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok nem csupán közvetlen pénzügyi támogatást nyújt, hanem újabb formában is segítheti Ukrajnát, például légvédelmi rendszerek biztosításával, ahogy azt a miniszter is említette. Az alap célja, hogy nyersanyagok kitermelésébe és a kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésébe fektessen, és a két ország közösen határozza meg, hogy mely projektek kapjanak prioritást. Fontos megjegyezni, hogy az alap kizárólag Ukrajna területén végezhet beruházásokat.
A gazdasági miniszter szerint az alap első tíz évének alap nyereségét teljes egészében visszaforgatják új ukrán beruházásokba. Ugyanakkor hozzátette, hogy ennek pontos részleteiről további egyeztetések szükségesek.
"Kidolgoztunk egy olyan megállapodást, amely mindkét ország számára kedvező feltételeket teremt. Az Egyesült Államok megerősíti elkötelezettségét a tartós ukrajnai béke iránt, és elismeri Ukrajna hozzájárulását a globális biztonság megteremtéséhez, beleértve a nukleáris fegyverekről való lemondás fontosságát is. Ez a megállapodás hangsúlyozza az Amerikai Egyesült Államok elköteleződését Ukrajna védelme, helyreállítása és újjáépítése iránt" - emelte ki Szviridenko.
Az amerikai pénzügyminisztérium rendkívüli fontosságúnak minősítette a legújabb egyezséget. Scott Bessent pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás elismeri az Egyesült Államok népe által Ukrajna védelméhez nyújtott jelentős anyagi és pénzügyi támogatást, amely Oroszország teljes körű inváziója óta folyamatosan érkezik. A nyilatkozatban kiemelték Donald Trump elnök hozzájárulását is, aki a megállapodást a béke felé vezető fontos mérföldkőként értékelte.
A lap információi alapján ez a megállapodás világosan kifejezi Oroszország felé, hogy a Trump-adminisztráció elkötelezett egy olyan békefolyamat iránt, amelynek középpontjában egy tartósan szabad, független és virágzó Ukrajna jövője áll.