Történelem új köntösben: Lezárult a magyar kastélyszállók gyöngyszemének története | So


Szirákon éppen 40 éve nyílott meg szállodaként az ikonikus épület, de most bezárt. Csak bízni lehet abban, hogy a búcsú nem végleges. Fotókon mutatjuk a pompás környezetet.

A Nógrád vármegye festői Szirák településén található Teleki-Dégenfeld-kastély, melyet a magyar kastélyok gyöngyszemeként is tisztelnek, egy izgalmas múltat tudhat magáénak. Története 1748-ban vette kezdetét, amikor a gyönyörű épület véglegesen elkészült. Ezt követően a kastély a Teleki és Dégenfeld családok birtokává vált, és az ő nevükkel összefonódva a környező park varázsát is magába foglalja.

A II. világháború pusztító eseményei nyomán, miután az orosz katonák 1944-ben súlyosan megrongálták, évtizedekig üresen állt a kastély. Csak később került a Kőolaj- és Gázipari Tröszt birtokába. A Magyar Szénhidrogénipari Kutató-Fejlesztő Intézet által, pályázati támogatással végrehajtott felújítást követően a kastélyegyüttes 1985-ben végre megnyitotta kapuit a látogatók előtt, mint szálloda.

A Mol Hotels Rt. birtokában álló szállodát a vállalat végelszámolásának keretein belül értékesítették. Az ingatlan új tulajdonosa a 2002-ben az Egyesült Államokban bejegyzett Forever Living Products LLC lett, amely a világ legnagyobb aloe vera termesztője, feldolgozója és forgalmazója. Emellett egy magánszemély is részesedést szerzett a szállodában.

2017-től szinte folyamatosan találozhattunk az ingatlanhirdetési portálokon az eladásra kínált négy csillagos kastélyszállóval: egy 2024-es kínálat szerint 1,8 milliárdot kért tulajdonosa - mely a szálloda weboldala szerint a - saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadásával és üzemeltetésével foglalkozó - Phönix Budapest Ingatlankezelő Kft.

2025. január 20-án, váratlanul és hirtelen, mint egy villámcsapás, érkezett a hír, hogy a negyven éve működő sziráki kastélyszálló február 16-án kénytelen búcsút inteni vendégeinek, azaz bezárja kapuit.

Tiszta szívünkből reméljük és bízunk benne, hogy az elköszönés nem örökre szól, és lesz még alkalmunk Vendégünkként üdvözölni Önöket

- fogalmazták meg.

A Teleki-Degenfeld Kastélyszálló 2024-ben megkapta a történelmi emlékhely címét, így bekerült a Nógrádikumok gyűjteményébe, amely a régió kulturális örökségének kiemelkedő példáit őrzi.

A kastélyszálló lenyűgöző atmoszféráját Herbst Rudolf fotóművész számos alkalommal megörökítette. Képgalériánkban felfedezhetjük a Teleki-Dégenfeld-kastély titokzatos falai között rejlő világot, és bepillantást nyerhetünk abba, hogyan ötvözi a történelem a luxus eleganciájával - még a jelenlegi állapotában is.

Kastélyokat országszerte kínálnak eladásra. Közéjük tartozik a nagyatádi, hárommillió euróért kínált Mándy-kastély és a rekordösszegért, 30 millió euróért eladásra váró szombathelyi kastély. Elvileg viszont ez az ország legdrágábban eladó műemlék épülete.

Related posts