Többéves mélypontra süllyedt az olajár, mivel az OPEC+ arra készül, hogy felgyorsítsa a termelés bővítését.


A nyersolaj ára többéves mélypontra zuhant, miután az OPEC+ úgy döntött, hogy júniusra felgyorsítja a kitermelés növelését. A hétfői ázsiai kereskedés során a Brent határidős jegyzései 4,6%-kal 58,50 dollár/hordó szintre zuhantak, míg a West Texas Intermediate határidős jegyzései közel 5%-kal 55,53 dollár/hordó szintre estek egy ponton, mindkettő 2021 februárja óta a legalacsonyabb szinten áll.

Szombaton az OPEC+ nyolc tagja megállapodott arról, hogy a következő hónap folyamán napi 411 ezer hordóval (bpd) növelik a kitermelést. Ezzel a lépéssel a csoport folytatja az áprilisban megkezdett termeléscsökkentés fokozatos feloldására irányuló tervét. Júniusra a kumulatív növekedés elérheti a 957 ezer bpd-t, amely tovább súlyosbítja a romló világkereskedelmi feltételek következtében már amúgy is nehéz helyzetben lévő olajárakat.

A csoport, amely a globális olajkínálat körülbelül 40%-át biztosítja, 2023-ra összesen mintegy 2,2 millió bpd (barrel per day) mennyiséggel csökkentette a kitermelési szintet. A vártnál gyorsabb ütemben történő fokozatos visszavágás áprilisban 135 ezer bpd-vel indult, majd májusra ez a szám háromszorosára nőtt, elérve a 411 ezer bpd-t. Ezt a gyorsabb csökkentést a csoport büntetőintézkedésként értelmezi azokkal a tagállamokkal szemben, akik nem tartották be a meghatározott termelési kvótákat. Friss információk szerint Kazahsztán és Irak kiemelt példaként szerepelnek a túlkínálatot mutató országok között.

"A fokozatos emelések a piaci feltételek alakulásától függően szüneteltethetők vagy visszafordíthatók. Ez a rugalmasság lehetővé teszi a csoport számára, hogy továbbra is támogassa az olajpiac stabilitását" - áll az OPEC+ szombati közleményében. "A nyolc OPEC+ ország azt is megjegyezte, hogy ez az intézkedés lehetőséget biztosít a részt vevő országok számára, hogy felgyorsítsák kompenzációjukat". A csoport következő ülése június 1-jén lesz.

A nyersolaj ára január közepe óta több mint 20%-kal csökkent. A csökkenést részben Donald Trump amerikai elnök fúráspárti álláspontja, az eszkalálódó globális kereskedelmi háború és a növekvő amerikai-kínai feszültségek okozták. A csökkenő tendencia felerősödött, miután Trump április elején átfogó kölcsönös vámokat jelentett be.

Az OPEC+ által végrehajtott kitermelés növekedése tovább súlyosbította a fosszilis tüzelőanyagok piacán tapasztalható "medvepiaci" hangulatot. Ez a kifejezés azokra a tőzsdei időszakokra utal, amikor az árfolyamok legalább 20%-kal csökkennek, és a befektetők egyre óvatosabbá válnak a kockázatok kezelésében.

Az elemzők most úgy tekintenek a nyersolajra, mint elsősorban keresletvezérelt piacra. "A kilátások jelenleg inkább keresletvezéreltek, mivel a szaúdiak gyakorlatilag levették a kezüket a kormányról, amikor a kínálatról van szó" - mondta Kyle Rodda, a Capital.com Australia vezető piaci elemzője. "Most, hogy ez megszűnt, és az OPEC+ felpörgeti a termelést, az árak bármilyen fellendülése a növekedési feltételek javulásának lesz köszönhető - ami a közeljövőben mind az USA kereskedelempolitikájához kötődik."

A nyersolaj ára a legutóbbi héten több mint 7%-kal zuhant, ami az elmúlt hónap legjelentősebb heti csökkenésének számít. Ennek hátterében a keresleti kilátások gyengülése áll, különösen a folyamatban lévő amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek közepette. A két legnagyobb gazdaság friss gazdasági adatai rávilágítottak arra, hogy a magas vámok miatt romlanak a gazdasági körülmények. Az Egyesült Államok gazdasága az első negyedévben zsugorodott, miközben a munkaerő-piaci adatok is lassulást jeleztek. Kínában, amely a világ legnagyobb olajimportálója, a feldolgozóipari aktivitás 16 hónapja a legalacsonyabb szintre esett.

Az olajkereskedők most szorosan figyelik a Washington és Peking közötti kereskedelmi kapcsolatok alakulását. Az NBC-nek adott vasárnapi interjújában Trump jelezte, hogy "valamikor" csökkentheti a Kínára kivetett vámokat, és kijelentette: "Mert máskülönben soha nem lehetne velük üzletet kötni, és ők nagyon szeretnének üzletet kötni".

Related posts