Az Európai Unió különböző kérdésekben folyamatosan figyelemmel kíséri Magyarország helyzetét, ám a "nukleáris opció" alkalmazására egyelőre nem került sor.

A Fidesz politikai lépései miatt egyre fokozódik az elégedetlenség az Európai Unióban, ám a magyar szavazati jog megvonásához még nem áll rendelkezésre elegendő támogatás. Németország és Franciaország is csatlakozott azokhoz az országokhoz, amelyek nem hajlandók tétlenül nézni, hogy Magyarország megakadályozza az idei Pride rendezvény megtartását. Friedrich Merz, az új német kancellár, eddig a legélesebb kritikát fogalmazta meg ezzel kapcsolatban. Eközben egy amerikai filozófus arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok a fasizmus irányába halad. Témák és vélemények a nemzetközi sajtóban.
Magyar Péter az osztrák sajtónak úgy nyilatkozott, hogy Orbán Viktor a szabad sajtó megfojtásához Vlagyimir Putyin módszereit alkalmazza az ellehetetlenítési törvénnyel. Ez azt jelenti, hogy a még létező szabad sajtó egyes részeit bűnössé nyilváníthatja. Közben ő maga Nagyváradra tartott, átszelve a fél országot, hogy ezzel is növelje népszerűségét. A lap szerint ez egy rendkívül ügyes PR-stratégia, mivel a vidéki területekre összpontosít, ahol a Fidesz legutóbb jelentős győzelmet aratott.
Az elemzés rámutat, hogy a készülő jogszabály körüli diskurzusban már önmagában is hiba lett volna túlságosan optimistán felkészülni, azonban a törvény szigorúsága még így is váratlanul hat. Magyar elmondása szerint, amennyiben győzelmet aratnak, az ilyen jellegű szabályozásokat radikálisan eltüntetik, és a Szuverenitásvédelmi Hivatal sorsa a földdel való egyenlősítés lesz.
Ahhoz persze kétharmad kellene, ám az ilyen akciókkal, mint a nagyváradi menet, képes megszerezni.
Lakner Zoltán elemző úgy értékeli a tervezetet, hogy az a magyar uniós kilépés első írásos dokumentuma. A miniszterelnök évek óta keményen fellép a kritikus média ellen, lásd az Origo, az Index és a Népszabadság történetét. Ám akkor még közvetítők jártak el, most viszont a hatalom a saját kezébe veheti a szabad sajtó kiiktatását.
A magyar jogállamiság helyzetét vizsgáló EP-csoport jelenlegi vezetője, a holland Tineke Strik úgy véli: a törvény az első nagy lépés lenne a magyarországi tekintélyuralom bebetonozására.
Magyar Péter észlelte, hogy a társadalom egyre inkább a rendszerváltás iránti vágyát fejezi ki. Eközben a szakértők aggodalommal figyelik a helyzetet, mivel tartanak attól, hogy Orbán Viktor megpróbálja majd megakadályozni a Tisza győzelmét, hasonlóan ahhoz, ahogyan Romániában a szélsőséges elnökjelölt első fordulós sikere után történt.