Tiborcz István, aki az apósa miniszterelnöksége alatt vált Magyarország egyik leggazdagabb magánszemélyévé, igyekezett világosabban bemutatni önmagát. Azonban az őszinte szándékai ellenére számos kérdést vetett fel bennünk, amelyek a valódi identitására é


Terjedelmes cikkben foglalkozik a tizenöt éve hatalmon lévő Orbán Viktor vejével, az Orbán Ráhelt 2013-ben feleségül vevő, majd történetesen ezután multimilliárdossá vált, a leggazdagabb magyarok közé tartozó Tiborcz Istvánnal a Financial Times. A lap újságírójának nyilatkozott is Tiborcz, akit az FT eléggé el nem ítélhető módon már a cikk címében sem egy saját lábán megálló üzleti mogulként, hanem a miniszterelnök vejeként említ, hozzátéve, hogy egy év alatt duplázta meg a vagyonát. Sőt, az egész cikk egyik központi gondolata, hogy Orbánt gyakran támadják azzal, hogy a családját és a barátait részesíti előnyben.

Ebből akár arra is következtethetünk, hogy Orbán veje a szerencsés üzletemberek között található. Az üzletember azonban világossá teszi, hogy nem igaz, amit sokan gondolnak: visszautasítja azokat a vádakat, amelyek szerint politikai kapcsolatai révén jutott volna anyagi előnyökhöz. Ugyanakkor a magyarázata annyira bonyolultan fogalmazódik meg, hogy több kérdést ébreszt, mint amennyit tisztáz. Ahogy a szerkesztőtársam, Horváth Bence is megjegyezte: ehhez bizonyos értelemben folyamatábra lenne szükség.

Azt mondja ugyanis először, hogy

Üzleti szemlélettel közelítve nem vonz a politika világának bonyolultsága.

Csakhogy a cikk további részében így folytatódik:

"Politics is not interested in me . . . It is drawn to [my role as] the premier's son-in-law".

Ez viszont már feladja a leckét, hogy mire is gondol a költő. A politikát sem ő érdekli, hanem a miniszterelnök veje - talán így lehet legpontosabban visszaadni. De akkor ez mit is jelent? Azt, hogy ha egy politikus szeretne egy közberuházást zökkenőmentesen megvalósítani, akkor tudja, kit kell keresnie? Nem Tiborczot, az Üzletembert, hanem helyette Tiborcz, a Vej az ő embere? Álmomban két macska voltam, és játszottam százmilliárdokkal?

Vagy esetleg azt, hogy a politika – ideértve természetesen a független médiát is, ha erre céloz – nem a szakmai rátermettsége miatt érdekli, hanem csupán azért, mert a miniszterelnök éppen az apósa?

Az a helyzet, hogy ha Tiborcz, mint vállalkozó, irodaházakat épít, és azokat később az állam százmilliárd forintokért vásárolja meg, akkor felmerülhet a kérdés: vajon mennyire befolyásolja a helyzetet Tiborcz, a Vej? Az ő jelenléte mindenképpen zavaró tényezővé válhat, hiszen a családi kapcsolatok és a politikai háttér sokak számára kétségeket ébreszthetnek az üzleti tranzakciók tisztaságával kapcsolatban.

És melyik Tiborczot nem érdekli a politika? Tiborczot, az Üzletembert vagy Tiborczot, a Vőt? Vő vagyok - mit érdekelne engem a vő lét maga?

A Financial Times mindenesetre felidézi a Tiborcz [státusz: ismeretlen] nevéhez köthető Elios-ügyet, valamint azt is, hogy az Üzletember, úgy is mint Vő, a BDPST csoportjával "közel 1 milliárd eurónyi kölcsönt és támogatást kapott Orbánhoz köthető forrásokból". Ez utóbbit a Vő, úgy is mint Üzletember a cikk szerint tagadta, előbbiről pedig azt mondta: az Eliosszal szerzett tapasztalatai után stratégiát váltott, hogy elkerülje a közszféra beszerzéseit, "a miniszterelnök vejeként meg kellett tanulnom, hogy nem foglalkozhatok akármivel".

Related posts