A New York Times jelentése szerint Trump megakadályozta Netanjahu azon szándékát, hogy iráni atomlétesítményeket célba vegyen.


Izraelt hosszú ideje aggasztja Irán nukleáris fejlesztése, és májusban az izraeli kormány vezetője preventív csapásokat fontolgatott a program ellen. Azonban az amerikai elnök lebeszélte erről, mivel inkább a diplomáciai megoldásokra összpontosítana, és tárgyalásokat kezdeményezne Teheránnal a nukleáris tevékenységek korlátozására vonatkozó megállapodás érdekében.

A The New York Times jelentése alapján Izrael olyan műveletet tervezett, amely az iráni nukleáris létesítmények célba vételére irányult. Ennek a hadműveletnek az lett volna a célja, hogy egy évvel vagy akár még hosszabb időre megakadályozza Irán atomfegyverének kifejlesztését. Netanjahu Washingtonhoz fordult támogatásért, egyrészt az iráni válaszcsapások elkerülése érdekében, másrészt pedig annak érdekében, hogy a támadás Irán ellen sikeresen megvalósulhasson.

A lap forrásai szerint Donald Trump a hónap eleji Fehér Házi találkozón tájékoztatta Benjamin Netanjahut arról, hogy nem áll szándékában támogatni egy esetleges támadást, különösen az Iránnal folytatott tárgyalások fényében.

A találkozójuk alkalmával Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok megkezdte a tárgyalásokat Iránnal egy olyan megállapodás létrehozásáról, amely megakadályozza, hogy az ország atomfegyverek fejlesztésébe kezdjen.

A lap értesülései alapján Trump a kormányzaton belüli ellentétek tükrében, alapos mérlegelés után arra a döntésre jutott, hogy nem ad támogatást az izraeli támadási tervekhhez, amelyekhez amerikai katonai assistencia lett volna szükséges. Információk szerint Netanjahu nyomást gyakorolt, hogy a támadást már a következő hónapban megvalósítsák.

Az amerikai média tudósítása szerint Izraelnek nyilvánvaló indokai voltak arra, hogy az Egyesült Államok támogatására támaszkodjon. 2020-ban Donald Trump elrendelte a Kaszem Szoleimani, az iráni Forradalmi Gárda vezérőrnagyának kivégzését. Ezt követően az amerikai igazságügyi minisztérium több személy ellen is vádat emelt, mivel egy iráni Forradalmi Gárda tisztségviselője állítólag utasította egy kapcsolattartóját, hogy dolgozzon ki egy merénylettervet Trump ellen.

A Trump-kormányzat azonban most ellenezte Izrael tervét. Az amerikai lap szerint az amerikai kormány több magas rangú képviselője is bírálta a tervet, köztük J. D. Vance alelnök, Pete Hegseth védelmi miniszter, Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke és Tulsi Gabbard, a titkosszolgálatok koordinátora.

Benny Gantz, az izraeli ellenzéki Nemzeti Egység párt vezetője a hírre az X-en úgy reagált: "Az iráni rezsim szakértője az időhúzásnak. Izrael Államnak meg kell és meg is tudja szüntetni az iráni nukleáris képességek kilátását. Nagyszerű szövetségesünkkel, az Egyesült Államokkal szorosan együttműködve itt az ideje, hogy megváltoztassuk a Közel-Keletet."

Washington és Teherán múlt szombaton, először folytatott közvetett tárgyalásokat az iráni nukleáris program ügyében Ománban. Mindkét fél "pozitív" és "konstruktív" jelzőkkel illette a megbeszéléseket. A következő tárgyalási fordulóra most szombaton kerül sor, melynek helyszínéül Róma szolgál majd - számolt be erről szerdán az iráni állami televízió, amit az olasz külügyminisztérium szóvivője is megerősített az AFP hírügynökségnek.

A találkozó helyszínét illetően korábban némi zűrzavar támadt. Az olasz kormány jelezte, hogy szívesen fogadná a tárgyalásokat. Ezzel szemben az Irna iráni állami hírügynökség arról adott hírt, hogy a második fordulóra Muscatban, Omán fővárosában kerülne sor.

Iráni hivatalos források korábban arról tájékoztattak, hogy a 90%-ot meghaladó dúsítású urán felhasználásával nukleáris fegyverek kifejlesztésére lehetnek kísérleteik. Ezzel szemben az amerikai elnök határozottan elítélte ezt a lépést, és a legutóbbi tárgyalások előtt figyelmeztetett, hogy ha Irán halogatja a tárgyalásokat, az Egyesült Államok légicsapásokat indíthat az ország ellen.

A tárgyalások új szakasza előtt Teherán továbbra is kitart az urándúsítás jogának megőrzése mellett. Abbász Araghcsi külügyminiszter szerdai nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az iszlám köztársaság nyitott a bizalomépítésre az urándúsítással kapcsolatos lehetséges aggályokkal szemben. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az urándúsítás joga nem képezi tárgyalás tárgyát. Ezzel reagált Steve Witkoff amerikai különmegbízott keddi kijelentésére, aki arra figyelmeztetett, hogy Iránnak "le kell állítania és be kell fejeznie urándúsítását" a megállapodás eléréséhez az Egyesült Államokkal.

Related posts