Valóban képes egy rémisztő álom halálos következményekkel járni? Igen, előfordult már ilyen eset!


Mi történt? Úgy tűnik, hogy nem Ördög Nóra és Till Attila fogják vezetni a TV2 legújabb show-ját!

Az esetek körüli titokzatosságot tovább fokozta, hogy a betegség szinte kizárólag egy jól definiált társadalmi csoportot érintett: az Egyesült Államokban élő, Délkelet-Ázsiából származó, főként a hmong közösséghez tartozó bevándorlókat. Ráadásul az elhunytak túlnyomó része fiatal, életerős férfi volt, akiket minden előjel nélkül kezdett gyötörni a rémálmok sorozata, míg végül egy nap örökre elaludtak, soha többé nem térve vissza a valóságba.

A fiatal hmong férfiak körében az álom okozta eltávozás már olyan elterjedtté vált, hogy szinte összeadható a korcsoportjuk leggyakoribb öt természetes halálok statisztikai mutatóihoz. A hatóságok 1977 és 1982 között 117 esetet dokumentáltak, ám valószínű, hogy a tényleges szám jóval magasabb lehetett.

Számos, később elvetett elmélet látott napvilágot a sunds felbukkanásának magyarázatául. Az egyik hipotézis szerint ideggáz támadta meg őket Laosz hazájában, ami késleltetett halált okozott, de nem nyújtott magyarázatot arra, hogy miért kizárólag fiatal férfiak estek áldozatul. A kutatók egy rendkívül ritka genetikai rendellenesség nyomait is felfedezni próbálták a hmong közösségben, de ez az irány sem hozott eredményt. A legvalószínűbb magyarázatot Shelley Adler, a Kaliforniai Egyetem oktatója fogalmazta meg. Ő rengeteg interjút készített a népcsoport bevándorló tagjaival, mielőtt 2011-ben megjelentette rejtélyt feltáró könyvét.

A hmong kultúra gazdag és sokszínű hiedelemvilága különleges figyelmet érdemel. Az ősi hagyományaik szerint az otthonaikban élő szellemek tisztelete elengedhetetlen, hiszen a mindennapi életük biztonsága érdekében rendszeresen felajánlásokat kell tenniük az ősök lelkének. Ezek a szertartások nem csupán rituális cselekedetek, hanem a közösség és az identitás szerves részét képezik. Különösen félelmetesnek tartják a dab tsog nevű szellemet, amely a hiedelem szerint éjszakánként lopakodik be az emberek álmaiba, lidércnyomásos állapotot teremtve, és komoly félelmet okozva a hmongok számára. Ez a szellem az éjszaka sötétjében jár, figyelmeztetve őket arra, hogy a szellemi világ tiszteletét soha ne hanyagolják el.

"Amikor valakinél a dab tsog megjelenik, azonnal javasolt, hogy forduljon egy sámánhoz, aki segíthet feltárni, miért is érkezett ez a szellem, és hogyan lehetne orvosolni a helyzetet. Ha a segítségkérés elmarad, a rosszindulatú szellem folyamatosan visszatér, amíg végül el nem pusztítja az áldozatát" - osztotta meg tapasztalatait Adlernek az egyik hmong interjúalany.

A probléma gyökerei itt találhatók: a bevándorlók, távol az otthoni közegüktől, rendkívül nehezen tudták végrehajtani a szükséges rituálékat, mivel sok esetben sem megfelelő eszközökkel, sem pedig sámánnal nem rendelkeztek. Így tehát a saját belső félelmeik és bűntudatuk vált a végzetük okává, a haláluk hátterében pedig valószínűleg szívritmuszavar állt. A kultúrájuk hagyományai szerint a fiatal férfiakra hárul a rituálék végrehajtása, ami részben megmagyarázza, miért ők lettek a sunds áldozatai. Az elmélet azt is tisztázza, hogy a nyolcvanas évek második felétől miért tűntek el a rejtélyes éjszakai halálesetek: a hmong közösség tagjai alkalmazkodtak az új környezetükhöz, és a legtöbbjük már kevésbé érezte magát szorongónak a rituálék elmaradása miatt.

Related posts