Támad a fagy: hogyan óvják meg a forráskúti barackos gyümölcseit? A forráskúti barackosban a tavaszi fagyok megjelenése komoly kihívást jelent a gyümölcstermesztők számára. A gazdák különféle módszereket alkalmaznak, hogy megóvják a virágzó fák bimbóit a


A gazda a saját ültetvényén egyedi meteorológiai állomást működtet, amely segíti az időjárási viszonyok pontos nyomon követését.

Az Alföldön tavaszi fagyokkal kell szembenézniük az őszibarackültetvényeknek - számolt be róla a Mező Hír.

Forráskúton teljes virágzásban van az őszibarack, ez a legérzékenyebb állapota a növénynek. Már szép, egészséges gyümölcskezdemények vannak a fákon Miskolczi József gazdálkodó ültetvényén. A gazda számos módszert kipróbál a gyümölcsösében, hiszen a család megélhetése függ attól, hogy sikerül-e megvédeni az őszibarackot a tavaszi fagyoktól.

Régebben a homok ellen fagyvédelmi kályhákat és körbálás füstölést használtak, hogy megóvják a növényeket a hideg hatásaitól.

A legfrissebb innováció a szélgéppel való védekezés, amely nem csupán költséghatékony, hanem hatékony módja is a termés védelmének. Ezzel a megoldással a gazdák a legjobban biztosíthatják terményeik biztonságát.

A forráskúti őszibarackültetvényen a fagyokkal szembeni védekezés lehetőségei meglehetősen korlátozottak. A gazdálkodók a fák metszésének időzítését késleltetik, hogy ezzel is csökkentsék a fagy által okozott károkat. Emellett különféle növénykondicionáló szerek alkalmazásával igyekeznek bővíteni a védekezési stratégiáikat. A hatékonyabb fagyvédelem érdekében saját meteorológiai állomás is segíti őket, amely lehetővé teszi a pontos időjárási előrejelzéseket és a megfelelő intézkedések időben történő meghozatalát.

Mint ahogy azt korábban említettük, Kiszomboron a gazdák egész éjjelen át járják a barackosokat, füstölnek, és rakják a tüzelőt, hogy néhány fokkal melegebb legyen a virágok környezetében. A 2021-es év különösen nehéz volt, hiszen az átlagoshoz képest 80 százalékkal kevesebb őszibarack termett, a tavaszi fagyok súlyos károkat okozva. Szakértők véleménye szerint itt az ideje újragondolni a nemesítési stratégiákat, és olyan fajtákra kellene fókuszálni, amelyek a hazai klímához alkalmazkodtak, mivel ezek a helyi körülmények között jobban teljesítenek.

Related posts