Öt év múlva a ma még mulatságosnak tűnő poénok csupán egy elavult tréfa emlékévé válnak – és lehet, hogy tíz év múlva már senki sem fog röhögni rajtuk.

Tévedett a pontos időzítésben, de az történik, amit előre látott - mondta a mesterséges intelligencia napjainkban érezhető hatásairól a Berlinben zajló GITEX Europe konferencián a Nobel-díjas Geoffrey Hinton. A technológia keresztapjaként számon tartott 77 éves informatikatudós azt üzente: érdemes most szétnézni a világban, és megjegyezni, hogy néz ki, mert a változások java csak ezután következik. És közel sem biztos, hogy csak jó dolgok fognak történni.
"Tettem egy olyan jóslatot, hogy a mesterséges intelligencia öt éven belül kiváltja a radiológusok munkáját. Ez 2016-ban volt. Tévedtem az időzítésben, de most valóban ez történik" - mondta a GITEX Europe technológia konferencia nyitónapján Geoffrey Hinton. A tavaly fizikai Nobel-díjjal elismert tudós, aki technológiai esemény kiemelt vendégeként érkezett Berlinbe, felrajzolta a diagnosztika egyes területein már igazolt képletet: ahol az orvosok 40 százalékos pontossággal diagnosztizálnak, ott a mesterséges intelligencia 50 százalékos pontosságot ér el - de ha embert és a technológiát kombináljuk, már 60 százalék jön ki.
A "Keresztapa" című mű ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a hús-vér orvosok nem csupán a diagnózisok megállapításában jeleskednek, hanem a páciensek lelki támogatásában is kiemelkednek. Az emberi kapcsolat, a megértés és a vigasz nyújtása terén a mesterséges intelligenciához képest sokkal nagyobb empátiával bírnak.
Hinton az egészségügy mellett az oktatást tartja az MI másik kiemelten fontos területének. "Az egyetemem nem szereti ezt hallani, de az a helyzet, hogy a diákok kétszer olyan gyorsan tanulnak a mesterséges intelligenciától, mint a hús-vér tanároktól" - mondta. A kutatóhelyeken az MI-t jelenleg elsősorban a tudományos munka gyorsítására használják, de a szakember egyetért azokkal, akik szerint a technológia hamarosan önmaga fog majd tudományos felfedezéseket tenni.
Arra a kérdésre, hogy mindez hova vezet, Geoffrey Hinton azt javasolta mindenkinek, hogy nézzen csak vissza öt évvel ezelőttre. "Olyan dolgok láthatsz, mint a GPT-2 modell, amely csupán szövegekkel volt képes néhány dologra. A mostani lehetőségeket elnézve ez hihetetlenül primitív. Ugyanez fog történni öt év múlva a mesterséges intelligencia azon képességeivel, amiket ma csodálunk" - érzékeltette a Nobel-díjas tudós, milyen fejlődés előtt áll a terület.
A felvetés, miszerint az emberi elme nem csupán az agyban formálódik, hanem a test és az érzékelés folyamatos interakciójára is támaszkodik – amelyek jelenleg nem állnak rendelkezésre a mesterséges intelligencia számára – Hinton szerint arra enged következtetni, hogy az emberi létezés, az érzékek alkalmazása valóban a legjobb módszer a világ megértésére. Ugyanakkor ez nem az egyedüli lehetőség. Az MI például jelentős előnyre tett szert a nyelvi és szövegbeli tanulás terén, ahol az emberhez képest nagyságrendekkel gyorsabban képes haladni. Az idő azonban kulcsszó: csupán idő kérdése, hogy a mesterséges intelligencia mikor gazdagodik elégséges szenzoros képességekkel ahhoz, hogy még komplexebb módon érzékelje és értelmezze a világot.
A mesterséges intelligencia megalkotásában részt vevő tudósok számára számos aggasztó kérdés merül fel, különösen a technológia legújabb fejlődési szakaszában. Az MI-ügynökök, amelyek már képesek hatékonyan támogatni az emberek munkáját és mindennapi tevékenységeit, új dimenziókat nyitnak meg, de egyben új kihívásokat is hoznak magukkal. Az egyik vezető szakértő hangsúlyozza, hogy amit most teremtünk, azok nem csupán eszközök, hanem "létezők", amelyek önállóan is operálhatnak. A technológia úttörőjeként ismert tudós figyelmeztet arra, hogy a jelenlegi irány nem az emberek gondolkodásával megegyező általános mesterséges intelligenciához vezet, hanem egy olyan szuperintelligencia kialakulásához, amely túlmutat az emberi képességeken. Egyes szakértők optimista előrejelzései szerint ez a fejlődés 15-20 éven belül bekövetkezhet, de Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia egyik legnagyobb hatású alakja, Berlinben úgy nyilatkozott, hogy szerinte mindössze 10-12 év áll előttünk, mire létrejön egy olyan entitás, amely felett az emberiség talán már nem tud hatékony kontrollt gyakorolni. Ez a jövőkép komoly etikai és gyakorlati kérdéseket vet fel, amelyekre sürgősen válaszokat kell keresnünk.