Szakértői tanácsok: Fontos, hogy gondosan válasszuk meg, mivel és hogyan tápláljuk kutyánkat | Soksz

Induljunk el az elejéről: hazaviszek egy kiskutyát, boldog gazdiként, ám teljesen kezdőként. Milyen táplálékkal és hogyan lássam el őt, hogy egészséges és boldog legyen?
- Feltettük a kérdést egy kutyaeledel- szakértőnek.
A kutyusunk mérete kulcsfontosságú tényező, amikor a jövőbeli táplálkozásáról van szó. Először is, érdemes átgondolni, hogy a kis 10 kiló alatti vagy a nagyobb, 40 kiló fölötti fajták közül választunk. A kutyatulajdonosok általában kedvelik a magas hústartalmú tápokat, de különösen a nagyobb testű kutyák esetében ez nem mindig előnyös. A kölyökkorban a magas fehérjetartalmú tápok túlzott fogyasztása akár ízületi problémákhoz is vezethet, ami hosszú távon befolyásolhatja kedvencünk egészségét. Érdemes tehát körültekintően választani a megfelelő táplálékot, figyelembe véve a kutyusunk jövőbeli igényeit és a fajtájának sajátosságait.
- tudtuk meg Kovács Nikolettától, akinek Nyergesújfalun van kutyaeledel boltja, közel 30 év állattartási tapasztalatta, a vevőinek pedig rendszeresen tart szaktanácsadást etetés témában.
A hirtelen, nagy ütemben történő növekedés megterhelheti a csontokat, ízületeket és akár gyulladásokhoz is vezethet. De egy bizonyos százalék feletti proteintartalmat már a kutya szervezete amúgy sem tud lebontani
Fontos, hogy alaposan mérlegeljük, milyen fajtájú kutyát választunk, hiszen az energiaigényük jelentősen eltérhet. Nem mindegy, hogy egy szobakutyát vagy egy aktív munkakutyát hozunk haza, és az is kulcsfontosságú, hogy hol él: lakásban vagy kint, a szabadban. Az is jelentős hatással van a kutya mozgásigényére, hogy mennyit sétáltatjuk. Egy lakásban tartott kutya természetesen kevesebb lehetőséget kap a mozgásra, mint egy kertben élő társa, vagy olyan kutya, akivel gazdája rendszeresen sportol. Ezért a megfelelő választás segíthet megelőzni az elhízás kockázatát is.
Nikoletta elmondta, hogy sajnos egyre több kutyafajtánál beszélhetünk túltenyésztésről, ilyenek többek között a buldogfélék és egyéb társasági, kistestű kutyák. Hiába vásároljuk őket megbízható helyről, bármelyik kutyánál lehet hajlam az allergiára vagy más betegségekre, amit a körültekintés ellenére sem lehet mindig előre kiszűrni.
Volt már németjuhász kutyám, de emellett kistestű szobakutyám is, akinek szintén megjelentek különféle allergiás tünetek.
Megtudtuk, hogy ezeknél a problémásabb kutyáknál igen gyakori az ételallergia, ezért érdemes úgynevezett monoproteines tápokat választani nekik, ezzel megtalálva azt a fehérje forrást, amire allergetizálhat az állat szervezete, amiben ha van is például csirkezsír, az hidrolizált formában jelenik meg. Ez azt jelenti, hogy apró molekuláira van bontva az anyag, így nem okoz gondot a kutya szervezetében, de sok gyártó már sertészsírral dolgozik, hogy minél több alternatívát kínáljon az érzékeny állatoknak.
Ezekkel a tápokkal lehetőség nyílik az úgynevezett egyfehérjés diéták követésére. Ha például észrevesszük, hogy a kutyánk nem tolerálja jól a disznóhúsos tápot, érdemes átváltani vadhúsokra vagy marhahúsra.
- Az allergiával kapcsolatosan a szakértő részletesen kifejtette, hogy a tünetek széles spektrumon jelentkezhetnek. Ezek közé tartozhatnak a szem- és fülgyulladások, a bőrproblémák, a folyamatos vakaródzás, valamint a bélrendszeri panaszok is.
Azt szoktam mondani, hogy egy kiskutya olyan, mint a saját gyermekünk: az első évében ér el arra a pontra, amikor fiatal felnőtté válik, és addig gyerekként kell gondoskodnunk róla. Ebben az időszakban, még ha a pénztárcánk vékonyabb is, elengedhetetlen, hogy megerősítsük a kutya immunrendszerét, és jól megválasztott táplálékkal lássuk el őt. Így, felnőtt korában, még ha hajlamos is lenne bizonyos betegségekre, sokkal nagyobb eséllyel kerülheti el azok kialakulását.
Számos gyártó kínálatából válogathatunk tápokat, így a választék rendkívül széles. Éppen ezért fontos, hogy alaposan átgondoljuk az összetevők kiválasztását.
Gabonára, gluténra például nagyon sok kutya érzékeny, ezért érdemes gabona- és gluténmentes táppal kezdeni, és ahogy már említettem, monoproteines fajtával és jó, ha van benne glükozamin is az ízületvédelem miatt. Én a száraz tápokat javaslom. A konzerveknek még akkor is, ha prémium minőségűek, nagyon magas a víztartalma, 70-80 százalék. Sokkal nagyobb mennyiséget kell elfogyasztania a kutyának, hogy jóllakjon és bevigye a megfelelő nyomelemeket. Olyan ez, mint gyerekeknek a csoki, hirtelen eltölti energiával, jóllakott érzése lesz a kutyáknak, de közel sem olyan a tápértéke, mint a száraznak.
Nikoletta megosztotta, hogy a kiskutyákat féléves korukig naponta háromszor kell etetni. Ezt követően, egészen egyéves korukig, elegendő napi kétszer etetni őket. Az egyéves kor után a felnőtt kutyák általában napi egy alkalomra szoknak át. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy manapság számos népszerű kutyafajta hajlamos a cukorbetegség kialakulására is.
Ezért javaslom, hogy a napi adagot érdemes két részre osztani: reggel és este adjuk meg a kutyának. Ezzel segítünk fenntartani a vércukorszint stabilitását, ami csökkentheti a betegség kialakulásának kockázatát a hajlamosabb kutyák esetében.
- hangsúlyozta Nikoletta, hozzáfűzve, hogy az etetési szokások gyakran nem megfelelőek. Sokan azt hiszik, hogy jobb, ha a kutya tányérján egész nap ott az étel, és majd csak rávárnak, amikor éhes. Ez a megközelítés azonban elhízáshoz vezethet a hajlamosabb kutyák esetében, sőt, akár súlyos fertőzések kialakulásához is hozzájárulhat.
Ez a megközelítés valóban nem a legjobb. A tápokat mindig érdemes védeni, még akkor is, ha zsákban tároljuk őket. Ha egy légy vagy más szennyeződés bejut, az komoly gyomorfertőzést okozhat az érzékenyebb kutyák számára. Ráadásul melegebb időjárás esetén a gondatlanul hagyott étel könnyen megromlik, ami további problémákat szülhet.
A házikosztot illetően, még ha a kutyánk nem is mutat érzékenységet, érdemes körültekintően bánni vele. A kutyák hajlamosak válogatósra fordulni, hiszen a pörkölt és nokedli maradék ízvilága jóval gazdagabb, mint a száraz tápé. Ezért, ha néha megkínáljuk őt maradékkal, célszerű azt alaposan összekeverni a száraz tápjával. Így elkerülhetjük, hogy túlságosan elkényeztessük a kutyust, ami könnyen a válogatós étkezési szokásokhoz vezethet.
Érdemes megfontolni, hogy a száraztápot körülbelül 10 percig áztassuk, mert ezzel nemcsak hidratáljuk a kutyát, hanem kíméljük is a veséit. Ezt követően javasolt egy fogtisztító hatású jutalomfalatot adni neki, hogy támogassuk a szájhigiénéjét is.
Nikoletta mesélt nekem a barfos etetésről, ami a nyers táplálkozásra utal. Ebben a megközelítésben rendkívül gondosan válogatják össze a különböző húsféléket és más nyers hozzávalókat, például tojásokat, zöldségeket és gyümölcsöket. Ez a módszer kifejezetten költséges, és jelentős odafigyelést, valamint időt igényel, mind a beszerzési folyamatban, mind a porciózás során. Ezen felül elengedhetetlen a megfelelő vitaminbevitel figyelemmel kísérése is.
Főleg a városi kutyáknál a táp mellé érdemes a barfos, azaz a színtiszta szárított jutalomfalatokat adni, mint például a szárított szőrös nyúlfül, amely nekünk elsőre gusztustalan lehet, viszont a szőr áttisztítja a bélbolyhokat és egy adalékmentes, fogtisztító hatással bíró kiegészítőt ehet, amely nem vált ki allergiát sem. Ezt persze csak jutalomfalatként adjuk, nem fő etetésnek
- jegyezte meg Nikoletta, aki megemlítette, hogy a vidéki kutyák, főleg falusias környezetben szoktak kapni liba és kacsa tepertőt, mert a hideg időben a kinti kutyáknál a zsiradék jót tesz, segíti az immunrendszert, a védekezést a hidegben.
Készítettünk egy különleges írást, amelyben bemutatjuk a 10 legjobb családbarát kutyafajtát, amelyek ideális társak lehetnek kisgyermekek mellett. Egy bátor kutya például hősként lépett fel, amikor megmentette a családot a lángokkal teli házból való menekülés során. Érdekes, hogy sokan nem ismerik a választ arra a kérdésre, hogy szükség van-e a kutyára póráz az erdőben való sétáláskor.