Ez a hegy egy titkos ősi becsapódási krátert rejt, amely lenyűgöző történeteket mesél a Föld múltjáról.
Egy újonnan megjelent tanulmány foglalkozik Kínában idén felfedezett becsapódási kráterrel, amely a Hailini névre hallgat. A Live Science beszámolója szerint a kráter különlegessége abban rejlik, hogy egy hegyoldalon helyezkedik el, ami egyedülállóvá teszi ezt a geológiai képződményt.
Ming Csen, a kínai Nagynyomású Tudományos és Technológiai Fejlett Kutatási Központ munkatársa, valamint kutatócsoportja most arra a megállapításra jutott, hogy egy újonnan felfedezett formáció kialakulása egy nukleáris robbanáshoz hasonlítható esemény volt. A 1360 méter átmérőjű és 183 méter mély kráter eddig rejtve maradt a világ szeme elől, mivel üledék borítja, amely megakadályozta a nyilvánvaló észlelést. A képződmény pontos kora még kérdéses, de Csen és csapata úgy véli, hogy a kráter képződése az utolsó 20 millió évben történhetett meg, egy időszakban, amikor a Csangpaj hegység emelkedett ki a földfelszínből.
A Hailini-kráter Kína negyedik hivatalosan elismert becsapódási krátere, és különlegessége, hogy ez az első olyan gödör a világon, amely egy hegygerinc tetején található. Korábban már Kínában fedeztek fel egy becsapódási mélyedést, amely egy hegycsúcsra épült, de a Hailini-kráter ezt a sorozatot új szintre emeli.
A Hailini-kráter különleges, ovális formája a környező terület jellegzetességeiből fakad. Az objektum egy lejtős gerinchez csatlakozik, ami miatt a gerincre merőleges irányban viszonylag kicsi, mindössze 1150 méteres átmérővel rendelkezik.
A kráter magasan, 900 méterrel a tengerszint felett terül el, de keleti peremének egy része rejtélyes geológiai események következtében eltűnt, míg a többi oldal épségben maradt. A mélyedés aljában üledékek és kőzettöredékek mellett egy ősi tó nyomai is felfedezhetők; ez a víztömeg a keleti perem beomlásával tűnt el, így csak a múlt emlékei maradtak hátra.
A Hailini-kráter és további kráterek felfedezése Kínában arra utal, hogy a hasonló méretű meteoritbecsapódások a jövőben újra előfordulhatnak bolygónkon.
„Kérlek, formáld át a szövegedet!” – kérte Csen. A szakemberek azt tervezik, hogy a jövőben fúrást végeznek a helyszínen, hogy alaposabban feltárják annak szerkezetét és történelmét.