A faluban egy különleges üvegvisszaváltó állomást alakítottak ki, amelynek célja, hogy támogassa a rákbetegeket. Ezzel a kezdeményezéssel nemcsak a környezet védelmét szolgálják, hanem hozzájárulnak a betegek gyógyulásához is, lehetőséget biztosítva számu


A gyűjtőláda ötlete csupán a kiindulópontot jelentette, mára azonban Enese, a Győr-Moson-Sopron vármegye szívében található falu, szinte minden lakójának szívéhez nőtt az adományozás. A gyerekek lelkes képeslapokat készítenek, az asszonyok ínycsiklandó süteményekkel lepik meg a közösséget, míg mások egyedi kézműves termékeket, valamint ruhákat, könyveket és játékokat ajánlanak fel. Az együttműködés és a közösségi szellem ereje mindannyiuk munkájában megmutatkozik.

Enese egy 1800 lelkes község a Rábaköz-Tóköz-Hanság találkozásánál, Győrtől 17 kilométerre nyugatra, és egy olyan összefogást mutatott fel a lakosság a közelmúltban, amely példaértékű lehet minden település számára.

A politika, ha valóban a közös ügyeink intézését jelenti egy lakóközösség érdekében, akkor nem csupán egy elvont fogalom, hanem a mindennapjaink szerves része. A civilek aktív részvétele, a rászorulók támogatása és a generációk közötti párbeszéd lehetősége mind olyan elemek, amelyek a közösségi összefogást erősítik. Ez a fajta politika nem csupán a szóval való játék, hanem egy olyan értékrend, amely képes visszahozni a politikai diskurzus mélységét és fontosságát, lehetőséget adva arra, hogy a közjó érdekében cselekedjünk, és valóban változást érjünk el.

A történet szoros kapcsolatban áll a nemrégiben bevezetett fémdobozok és PET-palackok visszaváltási rendszerével.

Egy kedves ismerősöm, Élőné Ruzsa Brigitta keresett meg azzal a szívből jövő ötletével, hogy szeretne támogatni az enesei rákbetegeket. A vágyát először egy helyi internetes csoportban osztottuk meg, ahol számos inspiráló javaslat érkezett. A sokféle ötlet között végül körvonalazódott egy igazán praktikus megoldás: egy gyűjtőláda kihelyezése. Ebbe a ládába bárki könnyedén bedobhatja a visszaváltható italos dobozokat és műanyag flakonokat, ezzel hozzájárulva a nemes célhoz.

- mesélt a kezdetekről Ferenczi Éva enesei fogorvos, a gyűjtést koordináló egyik civil.

Ez a gyűjtőláda már egy korábbi falunap alkalmával is megmutatta hasznosságát.

Amikor először felmerült az adományozási lehetőség, azonnal nekiláttunk a szükséges előkészületeknek: előkerestük a dobozt és elhelyeztük egy forgalmas helyszínen, közvetlenül a körforgalom mellett, a bolt szomszédságában. Az első héten már kétszer is szükség volt az ürítésére. Csütörtökön helyeztük ki, és vasárnap már meg kellett ürítenünk, majd a következő héten újra vasárnap került sor az ürítésre, sőt, már a harmadik héten is túlléptük a határidőt. Emellett többen jelezték, hogy zsákokban gyűjtik a visszaváltható italos dobozokat és flakonokat, és szívesen elhoznák nekünk ezeket külön.

Így két hét alatt ezekből az adományokból a visszaváltás után 100 ezer forint gyűlt össze, ami komoly eredménynek tekinthető.

A helyi boltban hamarosan megérkezik egy visszaváltó automata, ami jelentősen megkönnyíti a dolgunkat logisztikai szempontból. Jelenleg ugyanis a palackokat Győrbe vagy Lébénybe kell vinnünk, ami nem éppen a legegyszerűbb megoldás. Az első ürítés alkalmával körülbelül 580 palackot és dobozt kellett elszállítani.

- tette hozzá Éva, egy apró mosollyal az arcán.

A beszámoló során kiemelte, hogy az adományozási folyamat a helyi közösség aktív részvételével valósult meg. A pályázati felhívásra olyan helybéliek jelentkezhettek, akiknek családjában vagy ismerősi körében rákbetegséggel küzdő személy él. Összesen 11 pályázat érkezett be. Az adomány célja, hogy segítsen enyhíteni a betegséghez kapcsolódó, megnövekedett költségeket és a jövedelmek csökkenését.

A visszaváltópont közelében a helyi közösség tagjai számos adománygyűjtő dobozt helyeztek el különböző helyszíneken, mint például a rendelőben, üzletekben, iskolákban, az önkormányzat épületénél, benzinkutaknál és egyéb forgalmas területeken. Az adománygyűjtést a Magyar Vöröskereszt helyi alapszervezete koordinálja, ezzel is támogatva a rászorulókat.

Ez az élmény nem csupán az érintettek számára jelent örömet, hanem azoknak is, akik aktívan részt vesznek a gyűjtésben, mint szervezők, segítők vagy adományozók. Meggyőződésem, hogy nem csupán egy elcsépelt frázis, amikor azt mondjuk, hogy kapni jó, de adni még jobb – ez valóban a valóság tükröződése. Ez az egész kezdeményezés nemcsak az egyéni hozzájárulásokat erősíti, hanem a közösséget is összekovácsolja. Csodálatos látni, hogy mennyi ember mozdul meg egy közös cél érdekében; ha eddig nem is hittük, most világosan láthatjuk, hogy mennyi jóság rejlik az emberek szívében.

Az adományozás pedig újabb és újabb ajtókat nyitott meg az eneseikenél.

A helyi általános iskolában a gyerekek kreatívan képeslapokat készítettek, amelyek az adományozás szellemében születtek. Azok, akik megvásárolják ezeket a különleges lapokat, lehetőséget kapnak arra, hogy eljuttassák az üzeneteiket a mosonmagyaróvári gyermekotthon lakóihoz. Az otthon vezetősége ugyanis egy szívhez szóló felhívást tett közzé, amelyben kifejezték, hogy a gyerekek egyik legnagyobb vágya, hogy karácsony előtt minél több képeslapot kapjanak. Sokan közülük sajnos nincsenek olyan családi kapcsolatokkal, akik igazán gondoskodnának róluk, így ez a gesztus különösen fontos és értékes számukra.

A képeslapot készítő gyerekek számára egy különleges, személyre szabott köszönőajándék készül, amely tükrözi az ő kreativitásukat és egyediségüket.

A közösség aktívan részt vesz a gyűjtési kezdeményezésekben, és jótékonysági programokkal gazdagítja az eseményeket. Kulturális rendezvények, sportesemények, használtruha- és cipővásárok, táncestek és sütivásárok mind hozzájárulnak az adománygyűjtés sikeréhez, színesítve a közösségi életet és összekapcsolva az embereket a jó ügy érdekében.

Az internet világában megalakítottunk egy különleges közösséget, melynek neve "Fogjunk össze Eneséért". Itt lehetőséget biztosítunk arra, hogy bárki eladjon használt vagy új termékeket licitálás keretében. Az így befolyt összeg pedig közvetlenül a ládikákhoz kerül, támogatva ezzel a közös célunkat.

A petpalackok gyűjtése vált az alapkövévé egy olyan széleskörű, közösségi összefogásnak, amely minden helyi lakost aktivizált.

Mi annyit tehetünk, hogy tisztelettel adózunk, és felfedezzük azokat a lehetőségeket, amelyek révén mi is létrehozhatunk valami hasonlót a saját közösségünkben.

Related posts