Így hát a NER a Mini-Dubaj tornyát emelné az ég felé, hiszen a GDP növelésére már nem találja az erőt.


A legfrissebb, 2024-es statisztikák szerint a magyar gazdaság alig tapasztalható növekedést mutat; Orbán Viktor az Egyesült Arab Emírségekben nyújtott biztosítékot arra, hogy a Mini-Dubaj projekt minden várakozást felülmúl. Eközben a techiparban súlyos zűrzavart okozott az új kínai mesterséges intelligencia modell megjelenése. Ez a HVG heti gazdasági összegzése.

Eredetileg azt ígérte a kormány, hogy 2024-ben 4 százalékkal nőhet a magyar GDP, de most a KSH elkészítette az első becslését, amiből az derül ki, hogy tavaly mindössze 0,6 százalékkal nőtt a gazdaságunk. Az egyetlen jó hír a számok között az, hogy legalább a technikai recesszióból kijöttünk, két gyenge negyedév után október-decemberben már jobb volt a teljesítmény, mint három hónappal korábban.

Innen még akár jöhetne is a most épp nagyon lelkesen ígérgetett 2025-ös repülőrajt, annyira gyenge a bázis, de már a kormány is elkezdte hűteni a kedélyeket. A gazdasági tárca a harmadik negyedévtől vár csak 3 százalék fölötti növekedést, Nagy Márton pedig azt mondta, 2-3 százalék közt lehetünk, ha a német gazdaság gyenge marad. Márpedig a német várakozások igencsak rosszak, és az eurózóna sem teljesített jól.

Na de ha már a GDP-nk nem a legfényesebb, legalább egy 500 méteres felhőkarcoló építése körvonalazódik Rákosrendezőn! Vagy mégsem? Nehéz eligazodni a főváros és a kormány közötti üzengetések labirintusában, főleg amikor arra próbálunk rájönni, hogy jogilag mi lehetséges és mi nem. Annyi bizonyos, hogy Orbán Viktor az Egyesült Arab Emírségekbe utazott, hogy "új lehetőségeket keressen a magyar vállalkozások számára". Szijjártó Péter, aki vele tartott, már arról számolt be, hogy a Mini-Dubajjal kapcsolatos minden szükséges megállapodás megszületett. Érdekes módon úgy tűnik, mintha egy üzleti kör még évekkel ezelőtt, pontosan a szóban forgó terület megvásárlásával sejtette volna ezt a fejleményt.

A szerződésekről egyébként a HVG által megkérdezett jogászok azt mondták, fércmunka - és láthatóan kapkodva rakhatták össze, így talált a főpolgármester stábja egy akkora aknát, amivel most épp az egész üzletet megpróbálhatják borítani. Hogy sikerülhet-e, az ennél még pár csavarral bonyolultabb kérdés.

Azt pedig a VI. kerületi önkormányzatban mondta el Kovács Balázs Norbert budapesti beruházásokért felelős miniszteri biztos - egyben Terézváros választásokon vereséget szenvedett polgármester- és képviselőjelöltje -, hogy létezik egy terv, amely szerint a Ferdinánd hidat lebontanák, azt még nem találták ki, hogy a forgalmat hova terelnék át, és arrébb rakatnák a síneket, hogy az állatkertnek legyen még helye terjeszkedni.

Néhány nap leforgása alatt forradalmasodott a mesterséges intelligencia területe, amikor a kínai DeepSeek váratlanul megjelent a színen saját fejlesztésű modelljével. Ez a megoldás nemcsak hogy jelentősen olcsóbb, mint az amerikai óriások által kínált alternatívák, de a tudásbázisa is hasonlóan széleskörű. Természetesen van egy kis hiányossága: a Tienanmen téri eseményekről például nem tud információt adni.

A legnagyobb cégek részvényei zuhanni kezdtek, az amerikai techcégek teljes mezőnye egyetlen nap alatt mintegy ezer milliárd dollárral lett szegényebb. És sokat bukott az energiaszektor is, hiszen eddig ők nyertek sokat azon, hogy az MI zabálja az energiát. Nem csoda, hogy már sorra érkeznek a panaszok, hogy a kínai algoritmust az amerikaiak - nyilván teljesen, khm, legálisan összegyűjtött - adataiból tanítanák, és persze a biztonsági kérdések is újra előkerültek.

A hét képe: Felfedtük, hogy mit takar a 80 milliárdos beruházás a Nemzeti Bank felújításán, és milyen súlyos hibákra derült fény, amelyek már nem javíthatók.

Donald Trump és kormánya már a második munkahétjükön túl vannak, és a hírek szerint izgalmas fejlemények zajlanak. Az új amerikai külügyminiszter, Marco Rubio, újra megerősítette ambiciózus tervüket Grönland megvásárlására, bár még nem tisztázott, hogyan valósítanák meg ezt a grandiózus ötletet. Eközben Trump, a washingtoni repülőszerencsétlenség után, érdekes megjegyzést tett, miszerint a tragédia hátterében a sokszínűségi programok állhatnak. A jogászok pedig éppen azon töprengenek, miként lehetne a gyakorlatban megvalósítani az Egyesült Államok kilépését az Egészségügyi Világszervezetből, hiszen ehhez a szavak mellett konkrét lépésekre is szükség van, nem csupán egy elnöki rendeletre.

A WHO-hoz hasonlóan a Párizsi Megállapodás kérdése is globális szinten kiemelkedően fontos, hiszen az amerikai döntések széleskörű következményekkel járnak. Trump klímaegyezményből való kilépése szinte úgy hat, mintha visszalépne a XIX. századba, és bár rövid távon talán előnyösnek tűnik, mindazok számára, akik a klímakatasztrófa elkerülésén dolgoznak, ez egyértelműen káros lépés. Ráadásul az Egyesült Államok ezzel a saját jövőjét is veszélyeztetheti, hiszen átengedi a tiszta technológiai fejlődés terét a globális riválisoknak.

Új bűnbakot sikerül találni, ki tehet az inflációról? A Gazdasági Versenyhivatal elnöke felszólító levelet küldött az élelmiszerek termelőit és feldolgozóit tömörítő szövetséghez: az ő áremelésekről szóló közleményeik miatt is nőhet az inflációs nyomás. Irgum-burgum - na de a média még nem kapott hasonló figyelmeztetést, amiért le merjük írni, mi minden drágul, úgyhogy szabad volt lemennünk a boltokba és megírni a cikket arról: látványosan megy fölfelé több fontos élelmiszer ára is.

Az infláció hatása sokféleképpen megélhető, és mindenki számára más-más jelentőséggel bírhat. Annak érdekében, hogy a téma mindenki számára átélhetőbb legyen, alaposan megvizsgáltuk, hogyan alakultak az inflációs mutatók az egyéni élethelyzetek tükrében. Például, azok, akiknek sokat kell tankolniuk, más mértékű drágulást tapasztalhatnak, mint azok, akik nem használnak autót. Az is befolyásolja a tapasztalatokat, hogy milyen módon fűtenek otthon, vagy hogy szükséges-e lakbért fizetniük. Ezen tényezők átgondolásával mindenki könnyebben azonosulhat a saját inflációs élményével.

A Magyar Nemzeti Bank határozott döntést hozott: az alapkamatot a jelenlegi szinten tartja. Virág Barnabás, az MNB alelnöke megjegyezte, hogy "a kamatcsökkentés lehetősége már nem aktuális", mivel a hasonló piacok "szembeszéllel küzdenek".

Az ország legnagyobb ipari parkját építenék meg Bicsérd határában, Pécs közvetlen közelében, csak éppen a felülről jövő elképzelés nem egyezik a helyiekével.

Az ipari park területének a környék legjobb szántóföldjeit szemelték ki. Ráadásul a területen többen is mezőgazdasági tevékenységet végeznek, úgyhogy még nagyobb a bizonytalanság. És a környezetszennyezéstől is félnek a helyiek, a terület ugyanis részben a Pécset ellátó tortyogói vízbázison fekszik.

Totális katasztrófa - nagyon röviden így lehet összefoglalni a demográfia friss statisztikáit. Mint kiderült, 2024-ben nemhogy egyszerűen kevesebb gyerek született, mint 2023-ban, a tavalyi - már szintén történelmi mélypontnak számító - adatot 7725-tel múltuk alul, ahogy lakosságarányosan is soha nem látott mélyponton járunk. És nem csak arról van szó, hogy kevesebb ember értelemszerűen kevesebb gyereket is vállal: a termékenységi arányszám visszaesett oda, ahol legutóbb tíz éve volt.

A demográfiai statisztikák tükrében sokak figyelmét felkeltheti, hogy a halálozások száma ismét csökkenni látszik. Sajnos azonban ez a pozitív trend nem a magyar egészségügyi rendszer javulásának következménye. A magyarázat inkább abban rejlik, hogy 2020-ban és 2021-ben számos idős ember vesztette életét a Covid miatt, akik, ha nem lett volna a világjárvány, valószínűleg még jó néhány évig éltek volna. Így a 2023-2024-es halálozási statisztikákban már nem szerepelhetnek, ami a számokat kedvezőbbé teszi.

Related posts