Robert Fico friss elképzelései komoly aggodalmakat kelthetnek a magyarok körében, azonban már készen állunk a válaszlépésekre.

A Magyar Szövetség határozottan reagált a szlovák kormány választási törvénymódosítási javaslataira, és saját, jól átgondolt elképzelésekkel állt elő. A felvidéki magyar párt célja, hogy a nemzetiségi képviseletek számára kedvezőbb belépési küszöböt biztosítsanak, eltérően a nagyobb pártokra vonatkozó szabályoktól. Íme a javaslatok részletei.
A szlovák belügyminisztérium új javaslatot terjesztett elő, amely szerint kizárólag azok a politikai pártok részesülnének állami támogatásban, amelyek sikeresen bejutnak a parlamentbe, azaz elérik az öt százalékos küszöböt – szemben a korábbi három százalékos határral. Továbbá, ha az államháztartás hiánya meghaladná a bruttó hazai össztermék három százalékát, akkor a pártok támogatása harminc százalékkal csökkenne. Robert Fico miniszterelnök is kifejtette, hogy a bejutási küszöböt ötről hét százalékra emelnék, miközben a parlamenti képviselők számát 150-ről 100-ra redukálnák.
Ezek a javasolt törvénymódosítások különösen kedvezőtlen hatással lennének a kisebb politikai alakulatokra, például a Magyar Szövetségre, amely a választások során általában az öt százalékos küszöb alatt marad. A felvidéki magyar párt nemrégiben sajtótájékoztatót tartott a kérdés kapcsán, ahol Gubík László elnök világosan kifejtette véleményét: szerinte ezek a módosítások elfogadhatatlanok.
Amennyiben elfogadnánk a belügyminisztérium által javasolt intézkedéseket, azzal veszélyeztetnénk a demokratikus verseny tisztaságát, és hátrányos helyzetbe hoznánk a kisebb, de helyi szinten jelentős pártokat. Továbbá, ezek a lépések mélyítenék a már meglévő társadalmi polarizációt. A rossz minőségű ajánlatokra kulturált és átgondolt választ fogunk adni.
Gubík azt szeretné, hogy a nemzetiségi párt fogalma törvényi szinten legyen definiálva, az alapszabályukból világosan értelmezhetővé váljon, hogy az adott nemzetiség érdekképviseletét szeretnék ellátni, a választási listájukon pedig a jelölteknek legalább 80 százalékban a nemzetiséghez tartozó tagoknak kell szerepelniük.
Az elnök javaslata szerint érdemes lenne bevezetni a nemzetiségi mandátum intézményét, amely már bizonyítottan sikeresen működik Szerbiában, Szlovéniában és Horvátországban. A legfrissebb választások során ahhoz, hogy egy párt parlamenti mandátumot nyerjen, körülbelül 15 ezer szavazatra volt szüksége. Ezen alapelv alapján a nemzetiségi pártok minden egyes 15 ezer szavazat után jogosultságot nyernének egy képviselői helyre. Továbbá, ha a nemzetiségi pártok elérik a két százalékos támogatottságot, kedvezményes mandátumot kapnának a fent említett rendszer keretein belül.
A Magyar Szövetség bevezetné a regionális küszöböt, ami azt jelentené, ha egy párt az adott megyében öt százaléknál jobb eredményt ér el, de országos szinten rosszabbul szerepel, képviselői helyekhez juthatna. Az elnök szerint ugyanis a regionalizmus térnyerése szükségszerű lenne a szlovák társadalomban.
Gubík hangsúlyozta, hogy a javaslataik komoly vitákat generálhatnak, és véleménye szerint ezeket kellene alapul venni a közelgő tárgyalások során. Emellett kiemelte, hogy az országos politikai színtérről nem kívánnak lemondani, mivel céljuk, hogy a legmagasabb szinten, az A ligában vegyenek részt.
"A javaslataink támogatását nagyban elősegítené, ha létezne egy törvény, amely a nemzetiségek jogállását szabályozza, hiszen a szlovákiai társadalom 20%-a valamilyen nemzetiséghez tartozik" - fogalmazott a pártelnök.