A magyar királyt pogány nomádok által elkövetett gyilkosság rázta meg a történelmet. Az esemény nemcsak a politikai tájat formálta át, hanem mély nyomot hagyott a nép emlékezetében is. A nomád törzsek támadásaival és a hatalomért folytatott harcokkal teli


IV. (Kun) László, a magyar történelem utolsó Árpád-házi királya, 735 évvel ezelőtt, 1290. július 10-én hunyt el. Az ő uralkodása zűrzavaros időkben zajlott, amikor Magyarországot a befolyásos főurak hatalmi harca és a nomád kunok fenyegetése súlyosan megviselte. E konfliktusok közepette László nemcsak saját hatalmát próbálta megszilárdítani, hanem az ország sorsát is mélyebb válságba sodorta – írja a Rubicon.

Az ország válsága a Kun László apja, V. István és nagyapja, IV. Béla közötti feszültséggel indult. V. István, a trónörökös, úgy döntött, hogy leválik apja irányításáról, és önálló uralkodóként lép fel. Ez a hatalmi küzdelem pedig egyre élesebb ellentéteket szült, végül fegyveres összecsapásokhoz vezetett, amelyek az országot két ellentétes táborra osztották.

Mielőtt a viszály véglegesen rendeződött volna, IV. Béla életét vesztette, majd V. István is követte őt a halálba. Így a 10 éves László koronázása megtörtént, ám a két rivális tábor harca nem csillapodott. Az érdekcsoportok ezután minden erejüket latba vetették, hogy a fiatal királyt bábként manipulálhassák, saját céljaik elérésének érdekében.

A belső viszályok során az ország védtelenné vált a külső fenyegetésekkel szemben, ami lehetőséget adott a kunoknak, hogy 1273-ban megkezdjék fosztogató akcióikat az Alföld területén.

László, mindössze 15 évesen, 1277-ben végre saját kezébe vette sorsának irányítását. I. Rudolf német királlyal és a kunokkal szövetségre lépve sikeresen megsemmisítette az ellene szervezkedőket a második morvamezei csatában. Az ezt követő béke azonban csupán néhány évig tartott, mivel a keresztény vezetők az uralkodótól a kunok erőszakos integrálását követelték. A nomádok erre válaszul 1282-ben lázadásba kezdtek a király ellen.

Ettől kezdve sorozatos belháborúk és lázadások rázkódtatták meg az országot, és 1285-ben a tatárok is végigpusztító hadjáratot indítottak, bár az első tatárjárás után most sikerült ellenállnunk. A káosz fokozódása közepette László egyre inkább a kunok alföldi táborában keresett menedéket, azonban ekkorra már a nomádok bizalma is megingott a király iránt. Végül 1290. július 10-én, egy sötét éjszakán, három hűséges barátja álmában gyilkolta meg a mindössze 28 esztendős uralkodót.

László halálát követően a velencei gyökerekkel rendelkező III. András lépett a trónra. Ő II. András legfiatalabb fiának, Istvánnak a leszármazottjaként követelte a magyar trón jogát. Azonban a történelmi bizonyítékok hiányában sosem tudta hitelesen alátámasztani, hogy valóban az Árpád-ház vérvonalához tartozik.

Magyarország gazdag és sokszínű története tele van hősies áldozatokkal, meghatározó ütközetekkel, árulásokkal és merényletekkel. Az ország múltjának bizonyos eseményei olyan izgalmasak, hogy még a legjobb filmforgatókönyvek is eltörpülnek mellettük. Lapunk számos ilyen történetet cikk formájában feldolgozott. Íme néhány kiemelkedő darab ezek közül:

Related posts