Ovecskin olyan, mint Ronaldo: nem pihen addig, amíg nem formálja át a mérkőzések menetét és nem írja újra a sporttörténetet.

Alekszandr Ovecskin néhány évvel ezelőtt még arról beszélt, hogy szinte lehetetlen lesz megdönteni Wayne Gretzky 894 gólos NHL-rekordját. Most azonban, a Washington Capitals 39 éves sztárja, aki a lábtörése miatt nehézségekkel küzdött az idei szezonban, 61 mérkőzés alatt 42 gólt szerzett, ezzel pedig ő lett az NHL történetének legtermékenyebb gólszerzője.
Alekszandr Ovecskin megvalósította azt, amit sokáig lehetetlennek tartottam. Wayne Gretzky, a hoki élő legendája iránti tiszteletem mellett sosem gondoltam volna, hogy akad olyan játékos, aki egyszer megdönti az ő elképesztő, 894 gólos rekordját a világ legnagyobb hokibajnokságában. Ovecskin teljesítménye új szintet hozott a sportág történetébe, és most már tudom, hogy a csodák néha valóban megtörténnek.
Amikor az elnyűhetetlen, a gólokat Cristiano Ronaldó-i éhséggel és fanatizmussal hajszoló Ovecskin 2022 karácsonyán egy üres kapus találattal megelőzte Mr. Hockey-t, azaz Gordie Howe-t, és már csak Gretzky állt előtte, elkezdtem barátkozni a kissé fájdalmas gondolattal, hogy a csúcsdöntés pillanata menthetetlenül közeledik.
Íme egy egyedi változat: 2025. április 6-án, a New York Islanders jégcsarnokában, a második harmad 8. percében, amikor a csapat kétgólos hátrányban küzdött, Ovecskin a bal oldali bedobókör környékén, kedvenc vadászterületén kapta meg Tom Wilson átadását. Ekkor egy hatalmas lövéssel örök időkre beírta nevét a jégkorong és a sporttörténelem aranykönyvébe.
A történelem jelentős pillanatát ünnepelte az orosz jégkorongzseni, amikor a rekorddöntő gólt szerzett, miközben hason csúszva fejezte ki örömét. Szinte azonnal csapattársai is csatlakoztak hozzá a jégen, hogy együtt ünnepeljék a sikert. A mérkőzés hamarosan megállt, hogy az ellenfél játékosai is gratulálhassanak az új csúcstartónak, köztük a jégkorong legenda, Wayne Gretzky is, aki tiszteletét tette a trónfosztott király előtt.
Gyönyörű találat volt, Gretzky tisztelettel hajolt meg Ovecskin előtt.
Gretzky 1487 NHL-meccs során érte el a 894 gólt, míg Ovecskin szintén az 1487. mérkőzésén szerezte meg a 895-öt, méghozzá éppen az Islanders ellen. Érdekes, hogy a kanadai legenda utolsó találatát is a New York-i csapat ellen jegyezte.
Alexander Ovechkin, aki a 20. NHL-idényét kezdi, 853 góllal áll, és ezzel 41 találattal marad el a legendás Wayne Gretzky rekordjától. Az idei szezon kezdetén sokan kételkedtek abban, hogy Ovechkin képes lesz-e összegyűjteni a szükséges gólokat a rekord megdöntéséhez. Az utolsó idényében ugyanis a legrosszabb góltermését produkálta: 79 mérkőzésen csupán 31 alkalommal volt eredményes. Érdekes módon még a 2012-2013-as, lockout miatt rövidített szezonban is jobban teljesített, akkor 48 meccsen 32 gólt szerzett.
A mérkőzések előtti pillanatokban gyakran chipses zacskóval a kezében, a kispadon pedig a cserék között üdítőt kortyolgató Ovecskin nyáron egy jelentős pocakkal készült fotón szerepelt, amely újabb érvet szolgáltatott a benne kételkedők számára.
Ovecskin a jelenlegi szezonban a negyedik mérkőzésén, a New Jersey ellen aratott 6-5-ös győzelem során jegyezte első gólját. Az orosz klasszis októberben még kicsit nehezen találta meg a ritmust (5 gól 9 meccsen), de novemberre már teljes gőzzel haladt, hiszen kilenc találkozón tíz alkalommal zörgette meg az ellenfél hálóját.
A 39 éves vagy annál idősebb sportolók között soha senki nem mutatott be olyan figyelemre méltó teljesítményt a ligában, mint Alexander Ovecskin, aki október 29. és november 17. között tíz mérkőzésen összesen tizenegy gólt szerzett.
Aztán beütött a krach: november 18-án, az Utah ellen vívott összecsapáson a Washington hatalmas győzelmet aratott 6-2-es eredménnyel, ráadásul Ovecskin kétszer is betalált. Azonban a mérkőzés végkimenetele számára mégis fájdalmasan alakult, hiszen a harmadik harmadban egy szerencsétlen ütközés következtében Jack McBainnel találkozott, és a rekordot hajszoló csatár lesújtó diagnózist kapott, amely mélyen aggasztotta őt.
A törés következtében egyértelművé vált, hogy Ovecskin NHL-karrierje során eddig sosem tapasztalt leállás elé néz, hiszen az orosz jégkorongozó eddigi pályafutása alatt sosem mulasztott el hétnél több mérkőzést egymás után. A novemberi lábtörése előtt, amely már 20 éve tartó NHL-sorozatát megszakította, mindössze 59 meccsről maradt távol, és ezek közül 35 alkalommal sérülés miatt nem tudott jégre lépni.
A 2020-2021-es idény, amelyet a koronavírus-járvány miatt egyébként is rövidebbre kellett fogni, különösen nehéz volt számára. Ezen a szezonon belül összesen tizenegy mérkőzést kellett kihagynia: hét alkalommal sérülés, míg négy alkalommal a Covid-protokoll következményeként maradt távol. Végül, a csonka idény során, 45 mérkőzésen lépett pályára.
Az öltözőben ücsörögtünk, és egymásnak suttogtuk, mennyire bizarr, hogy Ovi tényleg megsérült. Számomra teljesen új érzés volt, amikor rájöttem, hogy hiányozni fog a meccsekről.
Leginkább azért, mert ő nem az a játékos, aki csak kimegy a jégre, és lazán elkorizgat. 20 éven át minden cserénél kőkeményen odatette magát, ütközött, lebontotta a védőket. Ő egy erőcsatár, aki nemsokára valószínűleg a legjobb góllövője lesz a ligának, és aki mindig mindent belead. Lenyűgöző, amit csinált
"Ez egy igazán nehéz pillanat, különösen azután, ami Ovecskin sérülésével történt" - mondta csapattársa, Tom Wilson.
A sérülések sosem ideális időpontban érkeznek, de Ovecskin esetében éppen a legrosszabbkor kellett megállítania a szekeret: az első 18 mérkőzésén elért 15 góljával a góllövőlistát vezette, és ezzel ő lett a liga történetének legidősebb játékosa, aki elsőként érte el a 15 találatot egy idényen belül.
"Érezni lehet egyfajta űrt a csapatbuszon, az öltözőben vagy a reggeli átmozgató edzéseken így, hogy nincs köztünk a kapitányunk, Alex Ovecskin. Biztos vagyok benne, hogy amikor visszatér, az hatalmas pluszenergiát mozgósít majd mindenkiben" - nyilatkozta Spencer Carbery, a Washington vezetőedzője arról, hogyan élte meg a csapat, hogy a vezére nem bevethető.
A Capitals 16 meccset vívott meg az orosz klasszis nélkül, és ezek közül tízet is megnyert, úgyhogy az eredményeken nem érződött a csapatkapitány hiánya.
Ovecskin majdnem hathetes kihagyás után, december 28-án, a Toronto elleni meccsen tért vissza - természetesen góllal.
Valóban nem volt túl bonyolult helyzet, hiszen a Torontónak 4-2-es hátrányban már nem volt más választása, mint lehozni a kapusát és támadni. Ekkor Aljakszej Protasz ügyesen kilökte a korongot a védekező zónából, amely pontosan Ovecskin elé került, aki csak annyit tett, hogy összeszedte, majd könnyedén a kihagyott kapuba juttatta.
Utolsó 2024-es találatát a Detroit ellen szerezte, majd 2025-öt úgy indította, hogy az első két mérkőzésén, a Minnesota és a New York Rangers ellen is betalált. Amikor láttam, hogy a sérülése egy cseppet sem befolyásolta a teljesítményét, minden reggelt azzal kezdtem, hogy gyorsan átnéztem az NHL-meccsek eredményeit, és azonnal arra figyeltem, hány gólt szerzett a Washington, valamint ott van-e a gólszerzők között Ovi neve.
Semmiképp sem káröröm, inkább egyfajta megkönnyebbülés fogott el, amikor láttam, hogy ez a határozott és elszánt sportoló az adott játéknapon nem sikerült közelebb kerülnie Gretzky legendás rekordjához. Ez a helyzet kicsit olyan érzést váltott ki bennem, mint amikor gyerekként fellélegeztem, mert a matektanár bejelentette, hogy a keddre tervezett témazáró egy későbbi napra tolódik. Bár a megúszás nem volt opció, de legalább nyertünk néhány napot – valahogy így éreztem magam én is a hokirajongókat foglalkoztató izgalmas téma kapcsán.
Kissé ellentmondásos érzések kavarogtak bennem; miközben legszívesebben egy masszív ragasztóval örökre a rangsor csúcsára rögzítettem volna Gretzky nevét, kénytelen voltam elismerni, hogy mély tisztelettel figyelem, ahogyan a 39 éves Ovecskin folyamatosan újabb és újabb mérföldköveket átugorva gazdagítja a sportág történelmét.
Amikor elérte a 1591. pontját, Phil Espositót megelőzve felugrott az NHL örökranglistájának 11. pozíciójára. Később, amikor a 886. góljával megérkezett a 1600 pontos mérföldkőhöz, ő lett az a hetedik játékos a ligában, aki ezt a figyelemre méltó eredményt egyetlen franchise színeiben érte el.
Azzal, hogy már 19. alkalommal is túllépte a 30 gólos határt, egy igazán különleges elit klub tagjává vált. Ezen a szinten csupán Gordie Howe, Johnny Bucyk és Teemu Selänne tudhatta magáénak hasonló teljesítményt 39 évesen vagy annál idősebben. Ezen kívül ő lett az első játékos az NHL történetében, aki büszkén hirdetheti, hogy három különböző évtizedben is elérte a 200 gólos álomhatárt.
A szezon során tett nyilatkozatok alapján egyértelművé vált, hogy a Washington Capitals teljes játékoskerete elkötelezetten dolgozott a kapitány irányítása alatt. A fiatalabb csapattagok számára különös inspirációt jelentett, hogy afféle segítők lehetnek a jégkorong sportágának csúcsára, a Mount Everestre igyekvő tapasztalt veterán mellett.
Minden egyes gólja után a csapat tagjai csak a rekordokról beszéltek. Az idény kezdetén még kétségeink voltak afelől, hogy vajon van-e esélye arra, hogy már most lehagyja Gretzkyt, de ahogy folyamatosan jöttek a gólok, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy idén meg fogja szerezni az első helyet az örökrangsorban. Ez a fiatal tehetség olyan teljesítményre képes, amiről mások csupán álmodoznak. (...) Amikor idegenbeli mérkőzésen betalált, a nézők akkor is hangos ovációval ünnepelték.
Mindenki szívében ott lüktetett a vágy, hogy tanúja legyen a gól születésének, és valóban fantasztikus élmény volt részt venni ebben a varázslatos pillanatban. Az adrenalin a tetőfokára hágott, és a légkör tele volt izgalommal.
Dylan Strome megjegyezte, hogy Ovecskin idénybeli első 15 góljából 12 esetén ő adta a gólpasszt, és a rekorder idei 42 góljából 21-hez hozzájárult, beleértve a történelmi találatot is, amit az Islanders ellen szerzett. Ovecskin washingtoni csapattársai közül a svéd Nicklas Bäckströmnek lehet a legnagyobb hálája, hiszen a 279 góljánál ő is gólpasszosként szerepelt a statisztikákban.
"Teljesen mindegy, hogy a kispadon ülsz, a lelátón figyelsz, vagy éppen a jégen vagy vele, és te adod a passzt, amiből a gólt szerzi – a csapat minden tagjában hihetetlen izgalom vibrál a rekord elérése miatt. Egy folyamatos energia áramlik a levegőben, és különleges élmény, hogy az első sorból követheted ezt az összetartó közösséget, miközben történelmi pillanatok szemtanúja lehetsz" – osztotta meg Tom Wilson a Capitalsnál uralkodó hangulatot, amikor Ovecskin már csak 9 góltól állt az új rekordtól.
A visszatérése után az első 30 mérkőzésében Ovechkin 18 gyönyörű gólt szerzett, ami nemcsak a statisztikákban tükröződött, hanem a riválisok körében is mély tiszteletet ébresztett. Vincent Trocheck, a New York Rangers centere például egy meccs közben meg is kérdezte tőle, hogy...
Mesélj nekem, mi került abba a törött lábba?! Kíváncsian várom a részleteket!
Ahogy azt a washingtoni kollégája, Wilson, már említette, Ovi nem csupán a sebessége és páratlan lövőtechnikája révén (az a legendás kapáslövés a bedobókörből valóban minden kapus rémálma volt) vált a hátvédek rémálmává a ligában, hanem azért is, mert a jégen való mozgása olyan volt, mint egy hatalmas kamioné, amely mindent elsöpör az útjából.
"Nem csupán az a lenyűgöző, hogy Ovecskin gólokat szerez, hanem az is, ahogy megállíthatatlanul lapít, ha megpróbálsz megakadályozni benne" - idéztük egykori csapattársát, Michael Lattát a 2023-as cikkünkben, amelyben feltártuk, miként vált Ovecskin az NHL egyik legfontosabb szereplőjévé.
A gólszerzés mellett Ovecskin kiemelkedő teljesítményt nyújt az ütközések terén is: jelenlegi statisztikai mutatója 3735, amivel a harmadik helyen áll. Csak Matt Martin (3927) és Cal Clutterbuck (4029) előzi meg őt ebben a kategóriában.
Egy ilyen mérföldkő után természetesen sokakban felvetődik a kérdés: ki is a valaha volt legnagyobb? Gretzky, aki a jégkorong történetének ikonja, vagy Ovecskin, aki a modern kor egyik legnagyobb tehetsége?
Bizonyára sokan vannak, akik úgy vélik, hogy az orosz szupersztárnak sokkal nehezebb dolga volt a góllövés terén, mivel a játék dinamikája jelentősen felgyorsult. Ezzel párhuzamosan a kapusok és védők is sokkal képzettebbek lettek, mint Gretzky fénykorában. Az összehasonlítás nehézségét az is fokozza, hogy a két legendás gólkirály nem egy időszakban lépett jégre a ligában. Bár Gretzky visszavonulása és Ovechkin debütálása között csupán hat év telt el, az alábbi statisztikák világosan rávilágítanak arra, hogy mennyire eltérő környezetben zajlott a játék a két korszakban.
A korábbi gólrekorder pályafutása során 88,6 százalék volt az átlagos védési hatékonyság a ligában, és a csapatok meccsenként 3,5 gólt szereztek. Ugyanezek a mutatók az Ovecskin-érában: 90,6 százalékos védési hatékonyság és 2,86 gól a csapatoktól meccsenként.
Mindössze 25 alkalommal fordult elő, hogy egy játékos egy idényen belül legalább 65 gólt üssön, ebből a szuperszonikus teljesítményből tizenkilencet Gretzky pályafutása idején jegyezték - négyszer maga a Nagyember szórta zsákszámra a gólokat, kétszer ráadásul egyesnél is jobb gólátlaggal (1981-1982: 92 gól 80 meccsen, 1983-1984: 87/74).
Ovecskin 65 gólja csupán egyszer, a 2007-2008-as szezonban jött össze, ami a modern hoki világában rendkívüli teljesítménynek számít. Érdekes, hogy azóta csupán Austin Matthews, a Toronto Maple Leafs sztárja tudott ehhez hasonlót elérni, hiszen a 2023-2024-es idényben 69 góllal zárta a szezont, ezzel ő is a mesterlövészek élére állt. Ez a statisztika jól mutatja, milyen nehéz feladat a gólgyártás a mai versenykörnyezetben.
A folyamatosan csökkenő gólszám miatt a liga rendre megnyirbálta a kapusok felszerelésének méretét, de amíg az Ovecskin-éra két évtizedében a 2022-2023-as 3,14-es gólátlag számított a legjobbnak, addig Gretzky 20 NHL-es szezonjából tizenötben ennél magasabb volt a gólátlag (az etalon az 1981-1982-es 4,01 volt).
"Az Ovi karrierje során szinte mindig a legjobb kapusokkal mérkőzött meg, és ezt összehasonlítva Gretzky teljesítményével, egyértelmű, hogy ez nem vitás" - nyilatkozta Jim Fox, aki Gretzky csapattársa volt a Los Angeles Kingsben, és jelenleg a klub tévécsatornájánál dolgozik szakértőként.
Darcy Kuemper jelenleg a Kings kapusa, de a kaliforniai csapat előtt megfordult többek között a Washingtonban is, vagyis ellenfélként és csapattársként is szerzett élményeket Ovecskinről.
Ovecskin olyan különleges lövőtechnikával bír, amely még a legnagyobbak között is megkülönbözteti őt.
- mondta Kuemper, aki elmagyarázta hogy az orosz csatár úgy tudja meghúzni a korongot, mint ahogy a teniszezők pörgetnek, és ezzel megváltoztatja a röppályáját, ami közel 140 kilométer per órás sebességgel száguldva igen komoly problémát jelent a kapusok számára.
"De nem csupán ezért különleges Ovecskin. Rendkívül intelligens játékos, aki pontosan tudja, hogy hol kell pozicionálnia magát, hogy lövési lehetőséghez jusson. A csapatok folyamatosan próbálnak ráfigyelni, mintha csak egy pióca lenne, de ő mindig megtalálja a módját, hogy helyzetbe kerüljön, és betaláljon. Az intelligenciája valóban lenyűgöző" - méltatta korábbi társát Kuemper. Hozzátette, hogy Ovecskin a jégen kiemelkedő, de az öltözőben és a repülőn teljesen normális csapattag, aki szívesen csatlakozik a többiekhez a kártyajátékhoz az utazások során.
Jim Fox véleménye szerint Ovecskin fiatal korában fizikálisan és agresszívan játszott, ami eltér Gretzky stílusától, aki viszont mindenkinél jobban értette a játék bonyolult összefüggéseit.
Wayne egy három a egy ellen zajló helyzetet jelentősen veszélyesebbé formált, mint egy sima egy a egyet. Ügyes manővereivel képes volt zavarba hozni a védőket, akik ahelyett, hogy elvették volna tőle a korongot, inkább egymásnak nekiütköztek.
Egyik évben úgy döntött, hogy mostantól minden erejét a gólok megszerzésére fordítja, és ennek eredményeként lenyűgöző, 92 találattal zárta a szezont. A következő idényben viszont változtatott a stratégiáján, és a gólpasszokra helyezte a hangsúlyt, ami hihetetlen, 163 asszisztot eredményezett.
- így mesélt Fox Gretzkyről.
Aki Los Angelesbe szerződve hokilázat robbantott ki Kaliforniában, és ez vezetett később ahhoz, hogy az NHL eljutott Miamiba, Tampába, Phoenixbe, Las Vegasba, és immár 32 csapattal zakatol a liga.
"A sportrajongókból hokirajongók lettek, és ez nagy különbség, ami egyértelműen Wayne-nek köszönhető. Ő egészen unikális figura, és egy különálló szigetnek számít a jégkorongsporton belül" - tette hozzá Fox, aki, rekordok ide vagy oda, nem Gretzkyt, hanem Bobby Orrt tartja minden idők legjobbjának, aki egyedüli védőként kétszer is pontkirály tudott lenni a ligában.
Az Ovecskin-tábor természetesen a saját bajnokát ünnepli, és ez teljesen érthető. Valószínű, hogy nem tévedek, ha azt állítom, hogy rajtam kívül még rengetegen osztják azt a véleményt, miszerint a 894 gól olyan mérföldkő, amit Gretzkytől soha nem lehet elvenni.
Ami az önmagában is figyelemre méltó 895 gólt még inkább kiemeli, az a tény, hogy Ovecskin 35 éves kora után szinte ugyanolyan mennyiségű gólt szerzett, mint a húszas évei elején. Ez a teljesítmény igazán lenyűgöző, hiszen a sportágban a kor előrehaladtával a teljesítmény gyakran csökken, ő azonban megcáfolta ezt a szabályt.
"Nem hiszem, hogy lesz olyan játékos, aki valaha megdönti ezt a rekordot. Szerintem lehetetlen ezt megcsinálni. Hat olyan idény kellene, amikor legalább 50 gólt szerzek, azt sem tudom, képes leszek-e még egyáltalán hat szezont lenyomni" - nyilatkozta jó pár évvel ezelőtt Ovecskin. Ha kételkedett is valaha magában, egy biztos: a jégen ez sosem érződött.