"Itt sétál az unokám Magyar Péter társaságában."

Valamivel délelőtt fél tíz után Kisújszállás-külsőn a Repül a Bálna ordított egy vállra vetve cipelt JBL-hangfalból, amikor Magyar Péterre lecsapott egy nő, és addig nem engedte tovább, amíg nem ivott vele pertut Unicumból. Az ellenzéki vezető menetével töltött napon sok hasonló jelenetnek volt tanúja a 444, de ilyen kezdet után már semmin nem lepődtünk meg.
Legutóbb április elején, a tatai Öreg-tó gyönyörű partján találkoztunk Magyarral, ahol végigkísértük országjárásának Komárom-Esztergom megyei állomásait. Azóta a világban, az országban, sőt még a magyar ellenzéki táborban is izgalmas fejlemények történtek. Gyurcsány Ferenc pártja teljesen feloszlott, a Momentum pedig csak félig maradt meg, míg Orbán Viktor egy meglehetősen vitatható külpolitikai lépéssel egy román neofasiszta politikust ölelt keblére.
Az utóbbi szégyenteljes eseményre azonnal rárepülve hirdette meg Magyar Péter újabb, ezúttal gyalogos akcióját. Május 14-én Budapestről indulva tervez elgyalogolni egészen Nagyváradig, "a külhoni magyar testvéreinkkel is találkozni a magyar kultúra egyik bölcsőjébe", ahova egy magyar zászlót is visz. A 444 a nagy menetelés május 20-i, Kisújszállás és Kertészsziget közötti szakaszát gyalogolta végig.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyéből induló, Békésbe vezető séta talán nem teljesen ellentéte a komárom-esztergomi tájnak, de számos aspektusban annyira eltér tőle, amennyire csak lehetséges Magyarország határain belül. E vidéket elkerülik a budapesti agglomeráció kulturális hatásai, és a bécsi munkaerőpiac vonzereje sem érinti. Ez az ország egyik leggyorsabban elnéptelenedő területe, ahol sok település, így a kiindulópontul szolgáló Kisújszállás is, a rendszerváltás óta lakosságának negyedét elvesztette. A reménysugár pedig alig látszik felfényleni.
A környezet nem csupán eltérő, hanem a Tisza régió helyzete is különböző. Míg áprilisi látogatásunk során olyan településeken jártunk, ahol Magyar pártja a 2024. júniusi EP-választáson nemcsak hogy komoly kihívást jelentett a Fidesznek, hanem akár le is győzhette volna őket, itt, ezen a vidéken szóba sem került hasonló lehetőség. A 10 000 lakosú, kisvárosi jellegű Kisújszállás például a Fidesz számára 49%-os támogatottságot hozott, míg a Tisza 25%-kal zárta a versenyt. Ecsegfalván, ahol Magyar és csapata ebédelt, a helyi közösség mindössze ezer főt számlál, és ott a Fidesz 53-20 arányban diadalmaskodott. A mindössze 300 lakosú Kertészsziget pedig még inkább megmutatja a politikai különbséget: itt 56-20 volt a Fidesz előnye. Kisújszálláson megtalálhatóak a nagyobb láncok, mint a Penny és a Lidl, míg Ecsegfalván kisebb boltok, Kertészszigeten pedig csupán egy kocsmaként is működő dohánybolt kínálja a helyi lakosoknak az alapvető szükségleteket.
Talán ma már Kisújszálláson is többen szavaznának a Tiszára, mint egy évvel ezelőtt. Amikor a menet elindul, nem csupán gyaloglók, hanem bámészkodók is szép számmal gyűlnek össze. "Én vállalom, hogy itt vagyok" - mondja egy fiatal lány lázadásának szellemében egy nyugdíjas néni, aki a bevásárlás súlyát cipelve állt meg, hogy szemlélődjön. Az egész napos rendezvény itt kezdődik, pogácsák érkeznek, és egy férfi almával kínálja a sokaságot, bár a gyümölcsön még mindig ott díszeleg a Jonagold matrica, ami egyértelművé teszi, hogy nem éppen a közeli fáról szedték le.
A Nagyváradra tartó menetelés hetedik napja csúszva indul. Magyar a kilencre tervezett rajtról kicsit elkésik, majd rövid beszédet mond, amiben végigveszi, hogy milyen csodálatos estét töltött Kisújszálláson, és van már néhány vízhólyagja.