Riasztó hírek érkeztek a magyar gazdaság állapotáról.
Figyelem! Fontos bejelentés érkezett a TV2-től: drámai változások várhatóak a műsorstruktúrában, így a megszokott rend teljesen átalakul.
A magyar gazdaság teljesítménye 2024 negyedik negyedévében mérsékelt növekedést mutatott. A bruttó hazai termék (GDP) az előző negyedévhez képest 0,5 százalékkal, míg az egy évvel korábbi adatokhoz viszonyítva 0,1 százalékkal emelkedett, miután a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése alapján szezonális és naptári hatásokkal korrigálták az adatokat. Érdekesség, hogy január végén még 0,2 százalékos növekedést jeleztek előre. Ilyen alacsony szintű negyedik negyedéves gazdasági teljesítményre az utolsó alkalommal 2020-ban, a Covid-járvány idején volt példa.
Az első hivatalos adatközlést megerősítve a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) bejelentette, hogy a tavalyi év során a magyar GDP 0,6 százalékos növekedést mutatott. Ez alapján megállapítható, hogy 2024-ben a magyar gazdaság nem tudott olyan mértékben fejlődni, mint ahogyan a 2023-as recesszió alatt visszaesett; akkor ugyanis 0,7 százalékos csökkenést könyveltek el.
A növekedés szívverése egyértelműen a szolgáltató szektor volt, amely összességében 2,1 százalékos bővülést mutatott. Különösen kiemelkedően teljesített...
Az ipar viszont megfékezte a gazdaság fejlődését:
A lakossági fogyasztás érezhetően erősödött: a háztartások tényleges fogyasztása 4,3 százalékkal emelkedett. A hazai fogyasztási kiadások minden kategóriában növekedtek, különösen a tartós fogyasztási cikkek (12 százalék) és a szolgáltatások (4,6 százalék) terén.
Ezzel ellentétben a beruházási aktivitás drámaian csökkent: a bruttó állóeszköz-felhalmozás mértéke 10,8 százalékkal esett vissza. Az építési és gépberuházások is mindkét területen gyengült teljesítményt mutattak, ami hosszú távon gátat szabhat a gazdasági növekedés ütemének.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb tájékoztatójában az látható, hogy mind az export, mind az import volumene csökkent: előbbi 2, míg utóbbi 1,3 százalékkal. Ennek ellenére a nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában 786 milliárd forintos többlet alakult ki.