Nyilvánosságra került a legújabb értékelés a magyar adósság helyzetéről.
Feltételezhető, hogy szándékos cselekedetek állhatnak a háttérben, amelyek a magyar marhaállomány száj- és körömfájás vírusával való megfertőzéséhez vezettek. Milyen mértékben és milyen indítékok húzódhatnak a háttérben, az további vizsgálatokat igényel.
Nyilvánosságra hozta friss értékelését a magyar adósságról az Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő. Ezek szerint a magyar államkötvényeket továbbra is befektetésre ajánlja, de a BBB-/A-3 minősítés kilátását stabilról negatívra rontotta.
Ez az értékelés arra utal, hogy az S&P a magyar államkötvények vásárlását továbbra is kedvezőnek tartja. Ugyanakkor, ha a magyar gazdaság és költségvetés helyzete nem változik kedvezően, akkor akár leminősítésre is sor kerülhet.
A hitelminősítők által adott értékelés kulcsfontosságú információt nyújt a befektetők számára arról, hogy mennyire kockázatos egy adott ország államkötvényeit megvásárolni. Ha a besorolás gyenge, a külföldi befektetők számára annál nagyobb kamatot kell kínálni a magyar állampapírok vásárlásához. Ez a helyzet viszont megemeli a költségvetési kiadásokat, ami azt jelenti, hogy a kormány kevesebb forrást tud fordítani más fontos területekre, vagy éppen ellenkezőleg, növelheti a költségvetési hiányt. Ennek következményei pedig a mindennapi életben is érzékelhetők: a kormányzati megszorítások miatt a háztartások is érezhetik a szűkös pénzügyi helyzetet.
A hitelminősítő aggasztó jeleket észlel a magyar gazdaságban, több kockázati tényezőt is azonosítva. Különösen figyelemre méltó a stagflációval kapcsolatos fenyegetés, amely akkor merül fel, amikor a megemelkedett infláció egyidejűleg alacsony vagy csökkenő gazdasági növekedéssel társul.
Magyarország a kormány korábbi prognózisa alapján éppen az idén hagyta volna ezt maga mögött a 3,2 százalékra zsugorodó inflációval és a 3,4 százalékra emelkedő gazdasági növekedéssel.
Ebből azonban már nem lesz semmi, a kormány legújabb előrejelzése már csak 2,5 százalékos GDP-emelkedéssel és 4,5 százalékos átlagos inflációval számol 2025-re.
Az S&P elemzői szerint a magas kamatkiadások ellenére a jövő évi választások előtt valószínű, hogy további költségvetési enyhítések, mint például kiadások növelése vagy bevételek csökkentése, várhatóak. Ez a tendencia pedig hozzájárulhat az államadósság növekedéséhez.
Eközben a magyar gazdaság külső perspektívái is kedvezőtlen irányba mozdulnak el a globális gazdasági helyzet és események következtében. A magyar export lehetőségei és a hazai külföldi tőkebefektetések jövőbeli alakulása is romlás jeleit mutatják. Például az amerikai elnök által bevezetett vámintézkedések komoly nehézségeket okozhatnak a magyar kivitel számára több ágazatban is.
A Nemzetgazdasági Minisztérium azonnal reagált az S&P hitelminősítő legfrissebb értékelésére. A költségvetési és adósságfinanszírozási feladatokért felelős tárca hangsúlyozta, hogy a hitelminősítő megerősítette Magyarország besorolását, amely továbbra is befektetési ajánlásként szerepel. A minisztérium véleménye szerint a jelenlegi kilátásromlás csupán átmeneti jelenség, és az év második felében kedvező változásokra számítanak, amelyek révén a stabil minősítést ismét elérhetik.