Fontos, hogy a közbeszédben ne hangozzanak el olyan kijelentések, amelyek erőszakra vagy gyűlöletre ösztönöznek, mint például az, hogy „üsd meg a magyart”. Az ilyen kijelentések nemcsak jogi következményekkel járhatnak, hanem társadalmi feszültségeket is

A felvidéki magyar szurkolókat ért folyamatos nézőtéri atrocitások miatt döntött úgy a Magyar Szövetség, hogy kezdeményezi a sportesemények rendezéséről szóló törvény módosítását, amely szankcionálná a nemzeti közösségek elleni kirohanásokat is. Itt vannak a pontos részletek.
A szlovák szurkolók az utóbbi több mint egy hónap során kétszer is provokatív transzparensekkel és rasszista bekiabálásokkal próbálták "kifejezni" véleményüket a DAC szurkolói és a magyar közönség felé.
Márciusban, néhány nappal a Pozsonyban történt tragikus eset után, amikor egy magyar fiatal életét vesztette, a Trnava - DAC mérkőzésen a nagyszombati ultrák egy óriási molinót emeltek a levegőbe, amelyen az állt: "Üzenjétek minden csavargónak, hogy ez a föld a szlovákoké!" Ez a megmozdulás erőteljes politikai üzenetet hordozott, és felkeltette a figyelmet a helyi feszültségekre is.
Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke a találkozót követően saját Facebook-oldalán osztotta meg gondolatait és véleményét.
"Minden tiszteletem a nagyszombati tábornak az a DAC-meccsen bemutatott figyelemre méltó koreográfiáért. Megértem, hogy a készített molinót kár lenne veszni hagyni, de egy késelés hetében talán érdemes lett volna körültekintőbben eljárni. Itt jön a szlovák nyilvánosság, az értelmiség és a politikai élet szereplőinek felelőssége a képbe, beleértve a különböző pártok színeiben politizáló vagy magukat oda képzelő magyar politikusokat is. Tőlük a lapítás helyett egy határozott és világos elhatárolódás sokat segíthetne abban, hogy a jövőben ne fordulhasson elő, hogy valakit a magyarsága miatt atrocitás érjen."
Néhány héttel később a Magyar Szövetség kidolgozta és megküldte a parlamenti pártok vezetőinek a sportesemények szervezésére vonatkozó törvénymódosítási javaslatát.
A javaslatot kidolgozó jogász, Nagy Dávid a pozsonyi sajtótájékoztatón elmondta, hogy szeretnék elérni a kihágások pontosabb definícióját és a felsorolás kibővítését.
A jogi szöveg egyediségét megőrizve, itt van egy alternatív megfogalmazás: "A törvény értelmében kihágásnak kell minősíteni minden olyan cselekedetet, amely rasszista, vulgáris, alázó vagy a közösségi normákat sértő kifejezések, rigmusok kiáltását jelenti. Ide tartozik minden olyan buzdítás, amely az emberi jogok és szabadságok ellen irányul, valamint olyan megnyilvánulások, amelyek más csoportok iránti gyűlöletet, erőszakot vagy hátrányos megkülönböztetést szítani képesek faji, nemi, nemzeti, etnikai vagy vallási hovatartozás alapján. Ezen kívül tilos a többi résztvevő sértegetése, provokálása, mind verbálisan, mind gesztusokkal, valamint mások vulgaritással való bántalmazása." Ez a megfogalmazás a lényegi tartalmat megőrzi, miközben a kifejezéseket és a szerkezetet kicsit eltérő módon tálalja.
A jelenlegi törvény önmagában tartalmaz szankciókat: akár 10 ezer euróra is büntethető az a klub, amelynek szurkolói rasszista vagy uszító szövegű transzparenst raknak ki a stadionba, az elkövetőt pedig a legsúlyosabb esetben eltilthatják a sportesemények látogatásától. A Szövetség célja, hogy a vulgáris kihágásokat is büntessék.
Őry Péter, a Magyar Szövetség alelnöke ugyanezen a rendezvényen elmondta, hogy ennek miért látják szükségét.
Tizenegy évvel a sporttörvény megalkotása után bármelyik hétvégén szembesülhetünk azzal a jelenséggel, hogy egy magyarok által többségében lakott város csapata mérkőzése során, egy szlovák városban, rigmusokban hallható a "verd a magyart fejbe" kifejezés. Olyan transzparensek is megjelenhetnek, amelyek enyhén provokatívak, hiszen a törvény ugyan tiltja a gyűlölködő üzeneteket, de a szóbeli támadások, lejáratások vagy tömeges bekiabálások egy másik nemzet képviselői ellen nem számítanak tiltottnak.
"Ezért úgy döntöttünk, hogy cselekednünk kell, és elkészítettük a törvénymódosító javaslatunkat, amelyet minden pártvezetőnek és frakcióvezetőnek megküldtünk. Ez egy tesztje a szlovák demokrácia jelenlegi helyzetének, és izgatottan várjuk, hogy melyik szlovák párt reagál majd, valamint keresi meg a Magyar Szövetséget annak érdekében, hogy elősegítsük a társadalmi toleranciát és javítsunk az ország állapotain." - nyilatkozta a párt alelnöke.
Alig két héttel a Szövetség bejelentése után a Slovan - DAC meccsen nemzetgyalázó koreográfiával és rigmusokkal "kedveskedtek" a hazaiak. A pozsonyi drukkerek egy "Szlovákia a szlovákok és a Slovan drukkerek országa" feliratú transzparenst feszítettek ki, amelyen Magyarországot Mongóliaként ábrázolták.
A mérkőzést követően a DAC mély csalódottságát és aggodalmát fejezte ki az események kapcsán, és hivatalos panaszt nyújtott be a Szlovák Labdarúgó Szövetséghez, kérve az ügy alapos kivizsgálását. Jelenleg a szövetség folyamatban van a vizsgálattal, de eddig még nem hoztak döntést az ügyben.
Gubík László az újabb magyarellenes kirohanást sem hagyta szó nélkül.
A Magyar Szövetség elnöke a hivatalos Facebook oldalán megosztotta: "A Slovan szurkolói számára nem juttatták el, hogy ma a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapját ünnepeljük. A szlovák politikai pártok (és a magyar politikai képviselőik) valószínűleg nem fognak foglalkozni ezzel a kérdéssel, de mi határozottan kiállunk a magyar szurkolók mellett! Éppen ezért kezdeményeztük a sportesemények rendezéséről szóló törvény módosítását, amely szankcionálná a nemzeti közösségek ellen irányuló támadásokat is!"
Gubík az Index érdeklődésére kifejtette, hogy optimistán tekint a sporttörvény elfogadtatásának lehetőségére, és nem érzi reménytelennek a helyzetet.
Jelenleg egyik szlovák politikai párt sem válaszolt a megkeresésünkre, így úgy döntöttünk, hogy újra élesbe állítjuk a témát. Bízom benne, hogy a szlovák pártok számára sem előnyös, ha a sporteseményeken a magyarok folyamatos céltáblává válnak. Fontos lenne, hogy a fizikai erőszakra ösztönző rigmusokat eltüntessük, ugyanakkor egy kis baráti szlovákozás és magyarozás, normális keretek között, még beleférhet.
- nyilatkozta a felvidéki politikus.
2025. április 26-án Dunaszerdahelyen DAC-Slovan meccset rendeznek, az előzmények tudatában valószínűleg mindkét tábor készül majd "meglepetéssel".