Ön választ: a) Magyarország, b) más lehetőségek? | 24.hu


Scarlett Johansson > Magyar Közlöny. Ez heti hírlevelünk, a 24/7 beköszönője.

Az Európai Unióban összesen 26 tagállam található, ahol ha vállalkozást indítasz, szabadon eladhatod azt bárkinek, akinek szeretnéd. Ám van egy huszonhetedik ország, ahol a helyzet ennél bonyolultabb. Itt az állam nemcsak bizonyos érzékeny ágazatokban, mint például a kritikus infrastruktúra vagy a hadiipar, hanem minden területen beleszólhat az üzletmenetbe. Legyen szó virágkereskedelemről vagy origami értékesítésről, az állam akár meg is vétózhatja az eladást, sőt, ha úgy ítéli meg, saját magának is átveheti a cégedet, ha az irányvonalad nem tetszik neki. Most jön a kérdés: hol alapítanál céget? Az unió huszonhat szabadabb országának egyikében, vagy ebben a szigorú és rejtélyes huszonhetedikben? És egy másik találós kérdés: a huszonhetedik országban olvasod ezt a hírlevelet? Csak akkor, ha éppen nem külföldön nyaralsz vagy élsz!

A háborús veszélyhelyzetre hivatkozó kormányrendelet vitája során a kormány képviselője azt állította... Csak tréfálok, ilyen dolog nem történt - éppen ez a rendeletek lényege. Vitéz F. Ibolya főmunkatársunk ezért a felhők alakjából, piaci pletykákból, és kódfejtői tehetsége segítségével próbálja megfejteni, kinek és mire szánták ezt a gumirendeletet. Talán már zajlik is a konkrét tranzakció, amelyhez (hazánk immár ötvenedik alkalommal történő megvédéséhez) az egyszerűség kedvéért a teljes magyar gazdaságra ráhúztak egy általános szabályt.

Ez utóbbi nemcsak azért volna talányos, mert úriember nem alkot visszamenőleges jogot, kivált ha azt saját, mégoly kezes alkotmánybírósága is rossz néven veszi, hanem mert Nagy Márton - aki, a nyaralóknak mondom, még mindig az ország gazdasági csúcsminisztere -, eddig is megvétózhatott bármilyen eladást. Tehát vagy felesleges kapkodást látunk, amiről 49 irányból mondják el cikkünk megszólalói, miért nehezíti meg a piacgazdaságként ismert társasjáték működését, vagy van valahol az országunkban egy becses ékszer, amit nem csak nem vehet meg, aki vinné, de konkrétan kell az államnak.

Kihívást jelent megállapítani, hogy az ember melyik változatnak adja a támogatását.

Az előjelek egyértelműen biztatóak: legutóbb az állami elővásárlási jogot arra használták, hogy Tiborcz István és hasonló személyek nevére kerüljenek az Andrássy úti viskók, ami az állam számára csak akkor tekinthető vitathatatlan érdeknek, ha elvetjük azt a gondolatot, hogy az államnak minden egyes (és nem csupán tizenöt, álomból felkeltve is ábécésorrendbe állítható) polgár érdekeit kellene figyelembe vennie.

Ibolya cikkének szórakoztató epilógusa, hogy a legfrissebb hírek szerint megjelent egy törvény, amely a 2022. november óta hatályos rendeletek egy részét hivatalos jogszabállyá emeli. Ám a fent említett rendelet nem a törvénnyé válók között szerepel, hanem azok között, amelyek augusztus közepétől eltűnnek a jogi palettáról. Ez pedig azt jelenti, hogy ha a haza bölcsei valamilyen előnyhöz szeretnének jutni, azt sürgősen, a vízparti helyszínek egyikén kell intézniük. Mi pedig hamarosan gazdagabbak lehetünk egy újabb rejtéllyel. (És persze egy céggel, amelyet az állam védelmez, mint ahogyan minden más ügyletet is.) A szegényebbek pedig csak annyiban szenvednek, hogy ebben az esetben sosem derül ki, lett volna-e mókás nerisztokrata sport abból, hogy hulladék cégekre kamu vevőkkel pofátlan ajánlatokat szerveznek, majd a meghirdetett áron eladják az államnak.

Ugyanebben a rendeleteket törvényesítő betűhalmazban található egy rejtélyes kitétel, amely azt fejtegeti, hogy az a hírlapárus, rikkancs vagy újságosztogató, aki...

kizárólag olyan sajtóterméket árusít vagy terjeszt, amely az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktussal, illetve humanitárius katasztrófával, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárításával kapcsolatos közérdekű közleményt, tájékoztatást tartalmaz,

2026 végéig tehát nem szükséges közterület-foglalási engedély. Más szóval: a választások idején valószínűleg elárasztanak minket pop-up újságokkal, tele mindenféle haszontalan információval, vagy éppen ellenkezőleg, nehezen találunk majd olyat, ami nem telepedett rá a közterületre, hiszen az engedélyekről a közmondásosan független rendőrség dönt. (Pedig azt hittük, a digitális világban vívják meg a harcot a lelkekért!) Ezért aztán nyáron nem a Magyar Közlönyt kellene bújni - sokkal inkább közérdekű hírekre lenne szükség, például arra, hogy miért csókolgatja Scarlett Johanssont egy másik férfi a férje szeme láttára.

Related posts