Ön vállalna munkát, ha havi félmillió forintot kapna anélkül, hogy bármit tennie kellene?


Az elképzelés lényege, hogy mindenki számára biztosított legyen egy pénzösszeg, függetlenül attól, hogy mennyit keres. A feltétel nélküli alapjövedelem célja többek között a szakmai fejlődés és a szabad munkaerő-mozgás megkönnyítése, emellett pedig a kreatív tevékenységek serkentése is fontos szerepet játszik. Nem utolsósorban pedig a gondoskodás eszméjének erősítése is kiemelt cél.

"Idővel egyetemes alapjövedelemre lesz szükség, ha a mesterséges intelligencia váltja fel sok helyen az emberi munkát" - ezt prognosztizálta Elon Musk még 2018-ban. Egy demokrata elnökjelölt 2020-ban havi ezer biztos dollárt ígért az amerikaiaknak - idézte fel a CNN. Andrew Yang azonban nem nyert választást.

Egy berlini civil szervezet, a Mein Grundeinkommen, az Alapjövedelmem ezzel szemben a tudományos kutatás szándékával a gyakorlatban vizsgálta az FNA hatását a mindennapi életre. Három éven át, 2021 júniusától 2024 májusáig összesen 122, 21 és 40 év közötti személy minden hónapban 1200 eurót kapott.

Az összeget saját belátásuk szerint szabadon felhasználhatták, és kedvükre bármire költhették. Az egyetlen kikötés az volt, hogy félévente egy kitöltött kérdőíven be kellett számolniuk a többi között anyagi helyzetükről, munkavégzési szokásaikról, mentális állapotukról és társadalmi szerepvállalásukról.

2019-ben a kaliforniai Stockton városában egy figyelemre méltó kísérletet indítottak, amely során havi 500 dollárral támogatták a résztvevőket, bízva abban, hogy ez javítja a közegészségügyi ellátást. Az ötlet Európában a koronavírus-járvány idején nyert teret, amikor sokan kerestek alternatív megoldásokat a gazdasági nehézségek enyhítésére. Az Oxfordi Egyetem által végzett kutatás szerint 2020-ban az európai lakosság 71 százaléka támogatta a feltétel nélküli alapjövedelem bevezetését, ami jól mutatja a társadalmi igényeket és a változás iránti nyitottságot.

A szakértők véleménye szerint a garantált jövedelem csökkentheti a munkára való motivációt, ám egy német kutatás ezt a nézetet megdönti. A tanulmányban résztvevő alanyok nem távoztak a munkahelyükről, és átlagosan heti 40 órát dolgoztak – hasonlóan a kontrollcsoport 1580 tagjához, akik nem részesültek semmilyen anyagi juttatásban.

Nem bukkantunk rá olyan bizonyítékokra, amelyek arra utalnának, hogy az emberek kedvelik a tétlenkedést.

„Tedd egyedivé a megfogalmazásodat” – fogalmazott Susann Fiedler, a Bécsi Egyetem professzora, aki aktívan hozzájárult az eredmények elemzéséhez.

A kontrollcsoporthoz képest az FNA programban részt vevők körében jelentősen magasabb volt azok aránya, akik munkahelyet váltottak, vagy továbbképzési lehetőségeket kerestek. Ezek az egyének nemcsak hogy elégedettebbek voltak a munkájukkal, hanem a jövedelmükkel kapcsolatban is kifejezetten pozitívabb érzéseik voltak, sokkal nagyobb mértékben, mint a kontrollcsoport tagjai.

Elsősorban a nők arról számoltak be, hogy nagyobb autonómiát nyertek. Ugyanannyit dolgoztak, mint korábban, mégis úgy tűnt, több idejük marad alvásra, önkéntes tevékenységre és a szeretteikkel való időtöltésre.

A jövedelem mértéke, megbízhatósága és előrejelezhetősége jelentős mértékben hozzájárul a kulcsfontosságú eredmények javulásához az egészségügy, a fizikai aktivitás, a vállalkozói szellem, az oktatás, valamint az élet szinte minden más területén.

- hangsúlyozza Matthew Johnson, a brit Northumbria Egyetem professzora, aki könyvet publikált az alapjövedelem jelentőségéről.

Kollégája, Elliott Johnson arra hívta fel a figyelmet: a nemzeti kormányoknak tisztában kellene lenniük azzal, hogy az FNA a lakosság hosszú távú egészségi állapotába történő befektetés.

Szili Katalin, független parlamenti képviselő, 2013 szeptemberében egy figyelemfelkeltő határozati javaslatot terjesztett elő, mely a feltétel nélküli alapjövedelem magyarországi bevezetésének lehetőségeit kutatta. Azonban a javaslat a bizottsági szakaszban elakadt, és végül nem jutott el az Országgyűlés elé.

A Párbeszéd 2015-ben egy merész javaslattal állt elő, amely szerint a gyermekek havi 25 ezer, a felnőttek 50 ezer, míg a kismamák számára havi 75 ezer forintot biztosítanának. Ez az utópisztikus elképzelés végül nem valósult meg, de az 2011-ben megalakult Első Magyar Feltétel Nélküli Alapjövedelemért Egyesület továbbra is aktívan dolgozik. Céljuk, hogy a feltétel nélküli alapjövedelem eszméjét minél szélesebb körben népszerűsítsék. Végső törekvésük pedig az, hogy a FNA-t Magyarországon a lehető leghamarabb bevezessék.

A teljes egészében magánadományozók által finanszírozott németországi kutatás iránti érdeklődés lenyűgöző, hiszen több mint kétmillió ember döntött úgy, hogy részt vesz benne. A kiválasztottak egy szigorú sorsolási folyamat révén kerültek a szűkebb körbe. A Mein Grundeinkommen program mögött több mint kétszázezer támogató áll, akik havi adományaikkal járulnak hozzá a kutatás sikeréhez.

A klímaválság, a demográfiai változások és a technológia kihívásai fontos kérdéseket vetnek fel a jóléti állam és a feltétel nélküli alapjövedelem szerepével kapcsolatban - szögezték le mindenesetre a berlini civil szervezet kutatói.

Related posts