Mindent elöntött Trump: elérkezett a bátor szellem ideje!

Az év első felében látványos átrendeződés zajlott a globális pénzpiacokon: az amerikai részvények és kötvények teljesítménye meglepően alacsonyra esett, míg Európa, Ázsia, sőt, még a magyar BUX is magabiztosan túlteljesítette őket. A dollár gyengülése, Donald Trump vámbejelentései, valamint a befektetők hangulatának változása alapjaiban forgatta fel a korábban megszokott erőviszonyokat. De meddig tartható fenn ez az új egyensúly, és milyen stratégiát érdemes most kialakítani? Az MBH Bank szakértői egy háttérbeszélgetés keretében osztották meg gondolataikat és elemzéseiket a helyzetről.
Idén jelentős változások mentek végbe a nemzetközi gazdasági erőviszonyokban, amelyről az MBH Befektetési Bank háttérbeszélgetésén számoltak be. A korábban stabilnak vélt amerikai piacok most háttérbe szorultak, míg Európa és Ázsia dominálta a részvény- és kötvénypiacokat. Sőt, a BUX teljesítménye is felülmúlta az amerikai eszközöket. A befektetői kedvet alapvetően Donald Trump áprilisi vámbejelentései rendítették meg - a híres "liberation day" után a dollár jelentős gyengülésnek indult, ami a globális portfóliók teljesítményén is érezhető hatást gyakorolt - osztotta meg véleményét Vince Péter, az MBH Advisory Desk vezetője.
Aki idén forintban tartotta a befektetéseit, jó döntést hozott. A forintban értékelt pozíciók átlagosan 30 százalékkal jobban teljesítettek, mint azok, akik az amerikai S&P 500 indexre tették a voksukat. A gyengélkedő dollár, a Trump-féle vámháborús fenyegetések és a globális piacok átrendeződése együtt hozták el azt a ritka helyzetet, amikor a hazai eszközök látványosan lekörözték az amerikai nagyágyúkat.
A bank legfrissebb kutatása rávilágított arra, hogy a magyar lakosság pénzügyi magatartása is tükrözi a kockázatkerülés tendenciáját. Míg a felnőttek több mint 70%-a rendelkezik valamilyen formában megtakarítással, a legtöbben inkább biztonsági tartalékként tekintenek ezekre a pénzeszközökre. A válaszadók kétharmada rendszeresen félre tud tenni, azonban sokkal kevesebben gondolják magukat befektetőnek. Ahelyett, hogy hosszú távú befektetésekre összpontosítanának, a többség inkább a váratlan kiadásokra való felkészülésre helyezi a hangsúlyt.
A jelenlegi piaci környezet egyértelműen eltér a korábbi trendektől – mutattak rá a háttérbeszélgetés résztvevői. Míg régebben, amikor a piacokon feszültség tapasztalható, a befektetők szinte automatikusan az amerikai dollárhoz és kincstárjegyekhez fordultak menedékért, most más a helyzet. E könyörtelen időszakban ezek az eszközök nem tudtak védelmet nyújtani: a dollár leértékelődött, az amerikai kötvények pedig nem tündököltek. Ezzel szemben az arany kiemelkedett mint a biztonság szimbóluma, megőrizve értékét és bizalmat gerjesztve a befektetők körében.
A magyar tőzsde felülteljesítésének oka nem csupán a dollár gyengülése: a hazai piac dinamikája is eltért a globális mozgásoktól. Míg a második negyedévben az amerikai részvénypiac ugyan megpróbált visszakapaszkodni, a dollár további gyengülése csak tovább mélyítette a különbséget a magyar és az amerikai eszközök között. A befektetői körökben most mindenki ugyanarra a kérdésre keresi a választ: velünk marad-e a gyenge dollár?
Az MBH Bank szakértői hangsúlyozták, hogy a dollár jelenlegi helyzete aggasztó, hiszen a globális devizakosárhoz viszonyítva körülbelül 10 százalékos leértékelődést mutat. Ez a tendencia az elmúlt hónapokban jelentős erőcsökkenést jelez. Ugyanakkor a bank elemzői szerint ez a gyengülés csupán átmeneti jelenség. A háttérbeszélgetés során elhangzottak alapján a kérdés már csak az, hogy mikor és milyen mértékben fog helyreállni az amerikai valuta ereje. Ha ez a folyamat megkezdődik, az komoly hatással lehet a globális befektetési környezetre, és akár újra formálhatja a pénzügyi tájat.
Bár az amerikai tőzsdék jelenleg alulteljesítenek, az MBH szakértői hangsúlyozzák, hogy ennek a gyenge teljesítménynek nincs köze a vállalati eredményekhez. Az első negyedéves adatok erőteljesek voltak, és a második negyedévre is kedvező várakozások vannak. Ezért fundamentálisan nincs indok arra, hogy a befektetők elpártoljanak Wall Streettől. Sőt, éppen ellenkezőleg: most érkezhetett el az az időszak, amikor a defenzív stratégiákat háttérbe kell szorítani, és nagyobb hangsúlyt fektetni a részvényekbe. Más szavakkal, itt az ideje, hogy a kockázatkerülő megközelítés helyett bátorságot mutassunk.
Ahogy azt már említettük, a bizonytalanság ellenére egyre több befektető fordult a stabilnak vélt eszközök felé, hogy megóvja vagyonát. Ennek következtében az arany ára történelmi csúcsokat döntögetett, és már 3500 dollár feletti szintet is elért. Ezzel párhuzamosan a dollár folyamatosan veszít vonzerejéből; a hosszú távú amerikai államkötvények hozamai azt jelzik, hogy a befektetők egyre inkább elveszítik bizalmukat a fizetőeszköz iránt, és sokan már a dollár további gyengülését is valószínűnek tartják.
Az amerikai részvénypiacok emelkedése nem csupán a piaci hangulatból fakad, hanem szilárd alapokkal is rendelkezik. Debreczeni Csaba, az MBH Bank vezető részvényelemzője hangsúlyozta, hogy a befektetők optimizmusa mögött az a várakozás áll, miszerint az amerikai vállalatok a második negyedéves gyorsjelentéseik során kedvező eredményekkel rukkolnak elő. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi árfolyamokat a fundamentális tényezők is alátámasztják, nem csupán spekulációk.
Az év első felében még nem lehetett hibázni az óvatossággal - aki a biztonságos, konzervatív eszközökbe menekült, jól járt. Most azonban változni látszik a helyzet - legalábbis Vince Péter, az MBH Advisory Desk vezetője szerint. A vámháborúval kapcsolatban megindultak a konszolidáció jelei - aztán Trump szombaton újabb fordulatot jelentett be -, Európa pedig túl van egy politikailag és gazdaságilag is felfokozott időszakon.
Mindezeket figyelembe véve úgy véljük, hogy itt az ideje elindulni egy merészebb, kockázatokat bátrabban vállaló megközelítés felé.
Az MBH szakértői szerint elérkezett az idő, hogy fokozatosan csökkentsük a kötvények szerepét portfóliónkban, és helyettük a részvények irányába mozduljunk el. Ez a lépés lehetőséget ad arra, hogy egy merészebb, növekedésorientáltabb befektetési stratégiát alkalmazzunk.
Az MBH Bank továbbra is kedvező kilátásokkal tekint a magyar és közép-európai piacokra. "Régóta hangsúlyozzuk, hogy a térségben még mindig rejlenek növekedési potenciálok. Ez a megállapítás továbbra is érvényes, azonban a mai piaci környezetben érdemes alaposan mérlegelni a különböző iparágakat, mivel vannak olyan szegmensek a régiós tőzsdéken, ahol már nem ilyen világos az alulértékeltség." - nyilatkozta Debreczeni Csaba, a bank vezető részvényelemzője. A Budapesti Értéktőzsde legaktívabb cégeinek 90%-át folyamatosan monitorozza az elemzői csapat, így mindig naprakész és megalapozott véleményt tudnak alkotni a legfontosabb vállalatokkal kapcsolatban.
Jelenlegi elemzésem szerint az Alteo, a Waberer's és a Richter vállalatok kifejezetten kedvező jövőképpel bírnak, nemcsak a fundamentumok, hanem a piaci környezet szempontjából is. Ugyanakkor a kötvénypiacokon egy meglehetősen érdekes kettősség figyelhető meg: míg Dél-Amerikában a befektetők akár két számjegyű hozamokkal is számolhatnak, Svájcban a negatív reálkamatok újra megjelentek. Ennek egyik fő mozgatórugója a Brazíliában tapasztalható inflációs nyomás, ami miatt a jegybank kénytelen magas irányadó kamatokat fenntartani.
A szakértők szerint, aki inkább a stabilabb piacokat részesíti előnyben, például az amerikai vagy brit kötvények felé fordulna, annak viszont természetesen alacsonyabb hozammal kell beérnie. "Az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is 4 százalék körül mozognak az ötéves állampapírok hozamai, de a reálhozam dollárban csupán 1,6 százalék, fontban pedig csak 0,7 százalék lehet" - mutatott rá Vince Péter.
Az idei év első hat hónapjának piaci eseményei világosan jelzik, hogy a globális gazdasági táj hazája folyamatosan változik, és a korábban megbízható "biztos menedékek" már nem feltétlenül nyújtanak védelmet. A dollár gyengülése, az amerikai tőzsdék ideiglenes visszaesése, valamint a hazai befektetések erősödése arra figyelmeztet bennünket, hogy érdemes rugalmas és alkalmazkodóképes befektetési stratégiát kialakítani. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy hatékonyan reagáljunk a geopolitikai és gazdasági kihívásokra. Noha a magyar és a környező régiók piacain továbbra is számos lehetőség rejlik, a szakértők hangsúlyozzák, hogy a szelektív befektetési stratégia elengedhetetlen a sikerhez.