Magyarország előtt egy milliárd dolláros lehetőség hívogató kapuja tárul fel.


Európa, és különösen Magyarország, előtt eddig kiaknázatlan növekedési lehetőségeket tárnak fel a mélytechnológiai vállalatok - emelte ki Dobos Balázs, a Századvég Innováció és Vállalati Fenntarthatóság üzletágának vezetője az Indexnek. Ez a szektor különösen nagy potenciált hordoz hazánk számára, ahol a befektetések nagysága általában 400 ezer és 4 millió euró között változik. A magyar egyetemek és kutatóintézetek már most is remek alapot nyújtanak a fejlődéshez, de a sikerhez elengedhetetlen a célzott finanszírozás és a nemzetközi szintű szakmai tudás megszerzése.

A magyar EU-elnökség és a Draghi-jelentés nyilvánosságra kerülése óta új impulzusokat kapott az európai versenyképesség helyreállításáról folytatott szakmai diskurzus.

A gazdasági biztonság erősítése, a dekarbonizáció folyamata és a hagyományos iparágak visszaszorulása olyan sürgető kihívások, amelyekkel szembe kell néznünk. A megoldások keresése azonban cseppet sem egyszerű feladat.

- hívta fel a figyelmet Dobos Balázs az Indexnek. A Századvég Innováció és Vállalati Fenntarthatóság üzletágának vezetője hangsúlyozta, hogy az innováció és a csúcstechnológiai megoldások alkalmazása terén teljes mértékben egyetértenek a szakemberek.

Több korábbi tanulmány hangsúlyozza, hogy Európa számára elengedhetetlen, hogy felfedezze azokat a rejtett lehetőségeket, amelyek képesek újraéleszteni a kontinens gazdasági fejlődését.

- véli Dobos Balázs. Kifejtette, hogy mit értünk mélytechnológiai vállalatok alatt: az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) és a Massachusetts Institute of Technology (MIT) által alkalmazott definíciók alapján a mélytechnológia olyan innovatív vállalatokat takar, amelyek alapvetően új tudományos felfedezésekre vagy jelentős műszaki innovációkra építenek.

Ezek a vállalatok gyakran hosszú távú kutatás-fejlesztési folyamatok eredményeként, tipikusan egyetemi vagy kutatóintézeti háttérrel jönnek létre, és olyan megoldásokat, termékeket vagy szolgáltatásokat hoznak létre, amelyek forradalmasíthatnak egyes iparágakat.

A mélytechnológiai szektorok tipikusan magas tőkebevonást igényelnek, miközben a befektetések megtérülésének mértéke gyakran bizonytalan. Ezért a szakértők hangsúlyozzák, hogy az állami támogatás és közreműködés elengedhetetlen ezen a területen a fenntartható fejlődés érdekében.

A Századvég alaposan feltérképezte a mélytechnológiai szektor különböző területeit és az ehhez kapcsolódó vállalatok magyarországi helyzetét, valamint a jövőbeli finanszírozási szükségleteiket.

- jelezte a szakértő. Hozzáfűzte, hogy természetesen ez a szám egy pillanatképet tükröz csak, hiszen ahogyan a korai fázisú innovációk és startupok esetében az lenni szokott, ezen a területen is jelentős a bukások aránya, miközben folyamatosan jönnek is létre újabb és újabb cégek.

Európát tekintve, a McKinsey által végzett kutatás arra mutatott rá, hogy csupán négy év leforgása alatt, 2019 és 2023 között, a kontinens részesedése a globális deep tech-befektetésekből 10%-ról 19%-ra emelkedett. E növekedés mögött elsősorban a szilárd kutatási infrastruktúra áll, amely lehetővé teszi a technológiai innovációk fejlődését.

Kizárólag Európát vizsgálva ez a fejlődés még látványosabb: 2023-ban már az összes technológiai befektetés 44 százaléka kötődött mélytechnológiai területekhez, ami 2019-hez képest 18 százalékpontos növekedést jelent

- mutatott rá Dobos, aki szerint Magyarország adottságai, kutatási kapacitásai jó alapot nyújtanak a mélytechnológiai projektek és cégek fejlesztéséhez. "Megítélésünk szerint hazánknak, építve többek között a jelentősebb hazai egyetemeken, továbbá a HUN-REN kutatóhálózatban meglévő tudásra, jó lehetőségei vannak az élettudományok terén és a mérnöki területeken" - mondta lapunknak, illetve ábrát is mutatott a lehetséges mélytechnológiai fókuszterületekről:

Jelenleg még viszonylag kevés olyan vállalat működik Magyarországon, amely valóban mélytechnológiai innovációval foglalkozik. Ugyanakkor optimistán tekintünk a jövő elé, hiszen várakozásaink szerint a következő időszakban egyre több ilyen cég fog megjelenni. E fejlődés mögött áll a felsőoktatási technológia transzfer cégek (TTC) és a kutatóintézeti hálózat megújult működése, amelyek egyre inkább hozzájárulnak a tudományos eredmények piaci hasznosításához.

- emelte ki a szakértő. "Ezen kívül a hazai pályázati rendszer is egyre inkább azon dolgozik, hogy támogassa a deep tech vállalkozások kialakulását, mint például a Gyorsítósáv program révén."

Ehhez azonban nem csupán tőke meglétére van szükség, hanem elengedhetetlen a technológiai és iparági szempontból releváns, nemzetközi szinten is versenyképes szakmai tudás integrálása is - emelte ki.

A Századvég kutatása során feltárta a 30 legfontosabb európai tőkealapot, amelyek a mélytechnológiai vállalatokra összpontosítanak. Ezek az alapok jelentős mértékben fektetnek be a mérnöki és gyártástechnológiai szektorok mellett az élettudományok területén is. A befektetések nagysága széles spektrumot ölel fel, a legkisebb hozzájárulások 20 ezer eurótól kezdődnek, míg a legnagyobbak akár 8 millió euróra is rúghatnak.

A leggyakoribb, jellemző befektetési méret tipikusan 400 ezer és 4 millió euró között mozog, vagyis a mélytechnológia esetében nem garázscégekre kell gondolni.

Dobos Balázs zárásként hangsúlyozta, hogy a magyar egyetemi innovációs ökoszisztéma és a kutatóintézeti hálózat komoly kihívásokkal néz szembe. Ugyanakkor, ha képesek lesznek sikeresen azonosítani és fejleszteni a mélytechnológiával kapcsolatos projekteket és vállalkozásokat, akkor ennek a folyamatnak Magyarország egésze lehet a gyümölcsöző nyertese.

Related posts