Mexikó jogi lépéseket tett a Google ellen, miután a cég átnevezte a Mexikói-öbölt Amerikai-öbölre. Az ország felháborodott, hogy a névváltoztatás figyelmen kívül hagyja a régió kulturális és történelmi jelentőségét.


Mexikó pert indított a Google ellen, mivel a Google Maps térképen az amerikai felhasználók számára a Mexikói-öböl Amerikai-öböl néven jelenik meg. Claudia Sheinbaum mexikói elnök pénteki bejelentése szerint ez a megnevezés sérti Mexikó szuverenitását és a mexikói terület nemzetközi elismertségét.

Sheinbaum kifejtette, hogy a Google még Donald Trump névváltoztatási rendeletén is túlmutatott, amit Mexikó elfogadhatatlan lépésnek ítél.

Trump hivatalba lépését követően nem sokkal elrendelte, hogy a Mexikói-öböl ezentúl Amerikai-öböl néven legyen ismert. Az intézkedés azonban kizárólag az Egyesült Államok part menti vizeire vonatkozik – nyilatkozta Sheinbaum. "Csupán azt várjuk el, hogy az Egyesült Államok kormánya által hozott határozatot tartsák tiszteletben." Sheinbaum már februárban jelezte, hogy jogi lépéseket tesz, amennyiben a Google továbbra is ragaszkodik a névváltoztatáshoz.

A kereseti kérelem benyújtása előtt a mexikói kormány hivatalos levélben szólította fel a Google-t, hogy a térképszolgáltatásában vegye figyelembe a nem amerikai terület történelmi elnevezését. Jelenleg nem világos, hogy a keresetet Mexikóban vagy az Egyesült Államokban nyújtották-e be, és ha igen, pontosan mikor történt ez. A Google eddig nem adott ki hivatalos nyilatkozatot az üggyel kapcsolatban.

A Mexikói-öböl a 16. század óta használatos, nemzetközileg elismert elnevezés. A vízterület nemcsak az Egyesült Államok Texas, Louisiana, Mississippi, Alabama és Florida tagállamaival határos, hanem Mexikóval és Kubával is. Trump rendelete szerint a névváltoztatás a Mexikó és Kuba tengeri határaiig terjedő területre vonatkozik.

Az Egyesült Államokban a Google Maps február óta a Golf of America néven tünteti fel az öbölt, míg más helyeken továbbra is mindkét elnevezés megtalálható. E változtatás azonban komoly visszhangot keltett, annyira, hogy az átnevezést követően mindössze néhány nappal letiltották a Mexikói-öbölre vonatkozó értékeléseket. A BBC értesülései szerint a Google több negatív visszajelzést is eltávolított, amelyeket a felhasználók a név megváltozása után írtak, és a közösségi médiában arról is szó esett, hogy több száz egycsillagos értékelés tűnt el a platformról.

Szintén februárban nem engedték be az Associated Press újságíróját Donald Trump és Elon Musk sajtótájékoztatójára az Ovális Irodába, a napi szinten emberek milliárdjait tájékoztató hírügynökség szerint azért kapták a "büntetést", mert nem alkalmazkodtak Trump döntéséhez, mellyel a Mexikói-öblöt átnevezte Amerikai-öbölre.

Ahogyan mi is említettük, Trump expanziós elképzelései keretében bejelentette, hogy a Mexikói-öböl nevét Amerikai-öbölre kívánja módosítani. Ezen kívül tervei között szerepelt a Panama-csatorna feletti ellenőrzési jog visszaszerzése és Grönland megvásárlása is – ezek a lépések pedig nem arattak osztatlan tetszést az érintett felek körében. A Trump által kezdeményezett névváltoztatási hullám pedig Észak-Amerika legmagasabb csúcsát sem kerülte el, ami szintén vegyes reakciókat váltott ki a közvéleményben.

Related posts