Meddig használhatók a műanyag ételtároló dobozok?


Néhány könnyen észlelhető jel segíthet felismerni, mikor van itt az ideje, hogy megváljunk az ételtároló dobozunktól. Fontos, hogy figyeljünk a doboz anyagára is, mivel a gyenge minőségű tárolók esetében jelentős mennyiségű mikroműanyag oldódhat ki.

A műanyag ételhordók sokunk életében elengedhetetlen társak: ezekben szállítjuk az ebédet a munkahelyünkre, csomagoljuk az uzsonnát a gyerekeknek, és nem feledkezhetünk meg róluk a kirándulások előtti készülődésnél sem. Ezek a praktikus dobozok általában kedvező áron elérhetők, strapabíróak és könnyen tisztán tarthatók. Azonban fontos észben tartani, hogy nem örökkévalóak. Felmerül a kérdés: vajon van-e jelentős eltérés a különböző típusok között, és mennyi ideig használhatók biztonságosan?

Az élelmiszer-tároló dobozok hosszú élettartama nagymértékben a felhasznált műanyag típusától függ, ahogyan azt a Huffpost is megemlíti. A legtöbb tartály alján egy háromszög formájú jelzés található, amelynek közepén egy 1-től 7-ig terjedő szám szerepel.

Michael Tunick, a Drexel Egyetem Élelmiszer- és Vendéglátóipari Menedzsment Tanszékének kutató vegyésze rámutatott, hogy a 2-es, 4-es és 5-ös számok a legjobbnak számító műanyagok jelölésére szolgálnak.

A 2-es szám a "HDPE-t," vagyis a nagy sűrűségű polietilént jelöli, amely számos termékben, például étolajos palackokban és tejeskannákban fordul elő. Ezt a típust nehéz lebontani, de általában biztonságosnak tartják - állítja. A 4-es szám az "LDPE-t," azaz az alacsony sűrűségű polietilént jelzi, mely megtalálható például a PET-palackokban, és ezt is biztonságosnak tekintik. A 5-ös szám a "PP-t," azaz a polipropilént képviseli, amely csipszes zacskókban és joghurtos dobozokban szintén fellelhető, ráadásul ennek az újrafelhasználása is biztonságos. A legtöbb ételtároló doboz alján ezzel a számmal találkozhatunk.

A 2-es, 4-es vagy 5-ös jelöléssel ellátott dobozok nemcsak a tárolás biztonságát garantálják, hanem tartósságuk révén mosogatás után is bátran újra felhasználhatók.

Az biztosan kijelenthető, hogy csak jó minőségű műanyagból készült tárolóban érdemes tartanunk az ételeinket, a silányabb minőségű dobozok anyagából ugyanis mikroműanyagok oldódhatnak ki, beszennyezve az általunk elfogyasztott élelmiszereket.

A műanyag dobozok ára széles skálán mozog, kezdve a filléres opcióktól egészen a több ezer forintos prémium termékekig. Fontos azonban megjegyezni, hogy az ár nem feltétlenül tükrözi a biztonságosságot. Vásárlás előtt mindenképpen érdemes alaposan megvizsgálni a háromszögben található számot, hiszen ez adhat megbízható információt a termék minőségéről.

A doboz biztonságos használati ideje nem könnyen meghatározható, mivel ez nagymértékben függ az állapotától és attól, hogy milyen gyakran használjuk. Minden alkalommal, amikor igénybe vesszük, a doboz tartóssága és megbízhatósága változhat.

Ha viszont a dobozunk repedezni kezd, a műanyag elszíneződik, esetleg furcsa szagot kezd ereszteni, akkor eljött az idő a lecseréléséhez.

A 10 évnél idősebb műanyag dobozokat pedig - tűnjenek bármennyire is újszerűnek - nem szabad használni. Az elmúlt évtizedekben ugyanis a tárolók előállítása során több műanyaggyártó is dolgozott potenciálisan veszélyes vegyületekkel. Az egyik ilyen a biszfenol A-, azaz a BPA, egy olyan vegyi anyag, amely az ételre szivárogva veszélyeztetheti az egészségünket.

A Tupperware, az egyik legismertebb műanyagdoboz-gyártó, 2010 márciusától kezdve bejelentette, hogy az Egyesült Államokban már nem alkalmaz BPA-t tartalmazó anyagokat a termékeiben. Ezt követően a BPA-mentesség elve a többi gyártóra is átterjedt. Fontos megjegyezni, hogy a régebbi tárolóedények, amelyek a 2010-es évek előtt készültek, még tartalmazhatnak BPA-t. Ezért célszerű elkerülni ezeket a régi termékeket, hogy biztosítsuk az egészségünket.

A dobozok élettartamát jelentősen befolyásolja a tisztítás módja. A mosogatógép használata során az edények hosszabb ideig vannak kitéve a forró víz hatásának, ami csökkentheti a műanyag dobozok tartósságát. Ezért célszerű inkább kézi mosogatást választani. Amennyiben mégis a gépi mosogatás mellett döntenénk, javasolt a műanyagdobozokat a felső tálcára helyezni, mivel ott általában nem érik olyan intenzív hőhatások, így csökkenthetjük a sérülés kockázatát. Érdemes figyelni a dobozok felületén található jelzésekre is, amelyek megmutatják, hogy milyen hőmérsékleten ajánlott mosogatni vagy tárolni őket a hűtőszekrényben.

Related posts