Megszólalt a vészharang Horvátországban – új területen bukkant fel a rendkívül mérgező oroszlánhal.

A Kornati Nemzeti Park védett vizeiben egy mérgező oroszlánhal bukkant fel, ami újabb bizonyítékot szolgáltat az Adrián terjedő veszélyes invazív faj jelenlétére - számolt be róla a Croatia Week.
A Kornati Nemzeti Park szakértői csapata nemrégiben egy izgalmas és egyben aggasztó felfedezést tett: a rutinellenőrzés során először észleltek mérgező oroszlánhalat (Pterois miles) a park védett vizeiben. Ez a megfigyelés egy újabb mérföldkő a már eddig is figyelemre méltó események sorában, amelyek a park ökoszisztémájának változásait jelzik.
jelzi a faj folyamatos terjedését az Adriai-tenger partvidékén.
Az oroszlánhal a Vörös-tenger mélyéből kiindulva a Szuezi-csatornán át hódította meg a Földközi-tenger vizét. Mivel természetes ragadozók nem találhatók a környéken, ez az impozáns halfaj rendkívül gyorsan teret nyer az új élőhelyein. Aggasztó mértékben csökkenti az őshonos fajok populációját, így nem csoda, hogy a térség egyik legveszélyesebb invazív halfajának tartják.
Az oroszlánhal különleges és figyelemfelkeltő élőlény, de ne feledkezzünk meg arról, hogy mérgező tüskéi is rejlenek. Ha valaki szembe találkozik egy ilyen halakkal, fontos, hogy rendkívül óvatos legyen!
- figyelmeztettek a Kornati Nemzeti Park csodáira.
A tengeri szakértők szerint az oroszlánhal hatása pusztító lehet a biodiverzitásra, különösen az olyan védett területeken, mint a Kornati Nemzeti Park.
Az oroszlánhal nemcsak a tengeri élővilágra jelent veszélyt, hanem az emberekre is. Hosszú, éles tüskéi mérget tartalmaznak. Bár nem halálos, a szúrás súlyos fájdalmat és komoly tüneteket okozhat, mint duzzanat, légzési nehézségek, és ritka esetekben átmeneti bénulást. Halálos eseteket nem jelentettek, de a hatóságok óvatosságra intenek. Szúrás esetén azonnali orvosi ellátás javasolt.
A szakértők ajánlása szerint, mérgezés esetén célszerű az érintett testrészt 30-90 percre meleg vízbe helyezni, amelynek hőmérséklete 40-45 °C között mozog. Ez a módszer hozzájárulhat a méreg semlegesítéséhez. Fontos azonban, hogy figyeljünk a hőmérsékletre, hogy elkerüljük a bőr égési sérüléseit.
Bár az első oroszlánhalat 2019-ben figyelték meg az Adriai-tenger vizeiben, azóta a populációjuk drámai növekedésen ment keresztül. A legészakibb megfigyelés 2021-ben történt Vis szigete közelében. Az utóbbi időben Lastovóról és Prevlakáról érkező hírek aggodalmat váltottak ki a tengerbiológus közösségben. A spliti Oceanográfiai és Halászati Intézet 2024 végéig összesen 122 megerősített oroszlánhal-észlelést regisztrált, ám 2025-re ez a szám már túl is lépte a korábbi rekordokat, hiszen naponta újabb észlelések érkeznek.
Az Adriai-tenger látogatóit, búvárait és halászait - különösen a Kornati és más régiók környékén - éberségre intik. Ha oroszlánhalat észlel, ne próbálja megérinteni vagy kifogni. Jelentse az észlelést a helyi hatóságoknak vagy az illetékes tengeri intézeteknek, hogy segítsen nyomon követni a terjedést és védeni a helyi ökoszisztémákat.