Sajnos el kell mondanom, hogy Mécs Károly, a kiváló művész és közéleti személyiség eltávozott közülünk. Élete és munkássága sokak számára inspiráló példa volt, és emlékét mindannyiunk szívében megőrizzük.


A színművész méltósággal tűrte a hosszan elhúzódó, súlyos betegség megpróbáltatásait, míg végül csendesen távozott az élők sorából.

Életének kilencvenedik évében, szerda este távozott az élők sorából Mécs Károly, a Kossuth-nagydíjas, Kossuth- és Jászai Mari-díjjal kitüntetett színművész, aki a nemzet művészeként, érdemes és kiváló művészként hagyott maradandó nyomot a magyar kultúrában. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját családja képviselője jelentette be.

A hírek szerint Mécs Károly méltósággal tűrte el hosszú és súlyos betegségét, amely végül elvitte őt az élők sorából.

Mécs Károly 1961-ben zárta le tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, de már előtte is színpadra lépett a Nemzeti Színház és a Petőfi Színház falai között. Az 1961-es évtől Szegeden kezdett el játszani, ezt követően 1963-tól a Thália Színház és az Arizona Színház színpadain is megmutatta tehetségét. 1993-ban a Művész Színház társulatához csatlakozott, 1996-tól pedig a Thália Társaság tagjaként folytatta pályafutását.

A Budaörsi Játékszín társulatában rendezőként is több alkalommal kipróbálhatta magát, emellett a Karinthy Színházban és a Nemzeti Színházban többször volt meghívott előadó. Az Operaházban a Szöktetés a szerájból című Mozart-opera Szelim basájaként debütált 2001 szeptemberében.

Német és francia nyelven is színpadra lépett, a Deutsche Bühne Ungarn színpadán számos emlékezetes főszerepet formált meg. Emellett több német nyelvű film forgatásában is részt vett, és egy teljes évadon keresztül Bécsben is főszerepet játszott.

Elegánsan formálta meg a klasszikus és modern drámák, tragédiák és színművek hős- és szerelmes karaktereit. A filmvásznon életre kelt szenvedélyes Rómeóként, a bájosan semmirekellő Noszty Feriként, valamint a fess, hazájáért lángoló Baradlay Richárdként a Kőszívű ember fiaiban. Továbbá, huszártisztként is megmutatta tehetségét Sára Sándor 80 huszár című filmjében. Emlékezetes filmes munkái közé tartozik a Két emelet boldogság, az Esős vasárnap, az Élve vagy halva, az Októberi vasárnap, a Vámmentes házasság és A játékos, melyek mind hozzájárultak a hazai filmtörténet gazdagításához.

A Magyar Televízióban számos kiemelkedő szerepet játszott, többek között Az Oedipusz Kolónosz, a Szörnyeteg, Az oroszlán torka, a Lement a hold, az Ítélet és igazság, valamint a Mohács című produkciókban. Ezekben a művekben nagyszerű alakításai révén hódította meg a közönséget. Szinkronszínészként is neves volt, hiszen az ő hangján keltek életre olyan karakterek, mint Sztogoff Mihály, Dr. Max von Guldenburg a Guldenburgok örökségében, valamint Paul Newman A pénz színében.

Emlékezetes és felejthetetlen alakításokkal gazdagította a színpadot, amikor Shaw Candidájában Marchbanks szerepébe bújt, Illyés Gyula Fáklyaláng című darabjában pedig Görgey karakterét keltette életre. Milton Elveszett paradicsomában a Sátán megformálása is hozzájárult a művek mélységéhez. Tolsztoj Háború és békéjében a narrátor szerepét öltötte magára, míg Sastre A szájkosár című darabjában Roch felügyelő karakterét alakította hitelesen.

Rendezőként 2003-ban Tóth-Máté Miklós műveit vitte színre, elsőként a Rodostót, majd A zsoltáros és a zsoldost.

Mécs Károly pályafutása során számos elismerésben részesült, amelyek tükrözik művészi teljesítményét és közönségszeretetét. 1970-ben elnyerte a Jászai Mari-díjat, amely fontos mérföldkő volt életében. Érdemes művész titulust 1977-ben kapott, ami tovább erősítette hírnevét. 1995-ben a Kazinczy-díjat, majd egy évvel később, 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét vehette át. 2002-ben a kiváló művész címet nyerte el, majd 2013-ban a Kossuth-díjjal ismerték el munkásságát. Ugyanebben az évben Budapest díszpolgárává választották, és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagjai közé is felvették. 2016-ban pedig a Nemzet Művésze díjat kapta meg, amely méltán tükrözi életművének jelentőségét.

A színművészt 2021-ben Kossuth-nagydíjjal tüntették ki, elismerve ezzel Magyarország számára rendkívüli értéket képviselő, példaértékű művészi pályafutását. Az általa megformált színpadi karakterek nem csupán a színházi szakma elismerését, hanem a közönség mély szeretetét is maguk után vonták. Művészi teljesítménye különösen kiemelkedett szépirodalmi klasszikusaink filmes adaptációiban, ahol felejthetetlen alakításaival generációkat inspirált. Ugyanebben az évben a Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíját is átadták neki, és utolsó színpadi szerepét Tamási Áron "Vitéz lélek" című darabjában játszotta, ezzel zárva le pályafutásának egy jelentős fejezetét.

Related posts