Budapestre megérkezett Sándor Fegyir, Ukrajna nagykövete, aki új feladatát kezdi el a fővárosban.

Örömmel osztjuk meg, hogy Ukrajna rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, Sándor Fegyir, diplomáciai küldetés keretében megérkezett Budapestre – tette közzé az ukrán nagykövetség a hétfői Facebook-bejegyzésében.
Sándort decemberben nevezték ki nagykövetnek, és a hivatalát hétfőn, a háború kitörésének harmadik évfordulóján vette át. Az ungvári származású, 49 éves diplomata már 2023 őszén is a budapesti nagyköveti pozícióra készülve nyilatkozott lapunknak, ahogyan tavaly ősszel is. Amikor októberben a magyar-ukrán kapcsolatok helyzetéről érdeklődtünk, kijelentette:
"Nem mindenkinek adatik meg, hogy megkülönböztesse a búzát az ocsútól. A frontvonalon egyáltalán nincs feszültség ukránok és magyarok között. Ugyanez igaz Kárpátaljára is, ahol a különböző nemzetiségek egymás mellett élnek, együttműködve. Problémák ott merülhetnek fel, ahol hiányoznak a kapcsolatok, ahol az emberek csupán saját magukat ismerik, és másokat nem. Az ilyen helyzetekben gyakran tapasztalható a tudás és tapasztalat hiánya, valamint a személyes élmények hiányossága. Ilyenkor könnyebbé válik az ellenség keresése és az ellenségkép kialakítása."
Sándor, akit sokan a lövészárkok professzoraként ismernek, hétfőn a Facebookon megosztotta, hogy három évvel ezelőtt a katonai sorozóirodánál várakozott, hogy kelet felé induljon, fegyverrel Ukrajna védelmére. "Ma reggel viszont nyugatra, Budapestre tartok, immár nagyköveti minőségben, hogy ne csak pixeles egyenruhában, hanem diplomáciai képviselőként is támogassam Ukrajna érdekeit Magyarországon, és erősítsem a jószomszédi kapcsolatokat Közép-Európában" – fogalmazott. Sándor tisztában van a céljaival, és hangsúlyozta, hogy prioritásai összhangban állnak Ukrajna jelentős diplomáciai csapatának mindennapi tevékenységével.
"A háborúval sújtott országok prioritásai között szerepel a méltányos és fenntartható béke elérése; Ukrajna esetében ez a cél elszántan vezet az EU és a NATO irányába. Ez az állam elkötelezett a reformok, a joguralom és az emberi jogok védelme mellett, figyelembe véve a nemzeti kisebbségek jogait is." Hozzátette, hogy látja az ukrán-magyar együttműködésben rejlő lehetőségeket minden szinten, és elkötelezett az ezek kihasználására irányuló törekvések mellett. "Jobban tudom, mint bárki más, hogy az ukránok és a magyarok jó szomszédok, akik készen állnak arra, hogy közösen védjék meg hazáikat és közös európai otthonukat" - zárta szavait.