Megbuktathatja-e Zelenszkijt az Egyesült Államok? - Trump csapata titkos tárgyalásokba kezdett az ukrán ellenzéki politikai erőkkel.

A Politico forrásai alapján azt írta, hogy Donald Trump csapatának négy vezető embere titkos tárgyalásokat folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök néhány fontosabb belső ellenfelével.
Három ukrán parlamenti képviselő és egy amerikai republikánus külpolitikai szakértő úgy nyilatkoztak, hogy Donald Trump munkatársai titkos egyeztetéseket folytattak Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnökkel, aki a 2004-es "narancsos forradalom" kulcsszereplője volt, valamint Zelenszkij közvetlen elődjével, Petro Porosenkóval.
A megbeszélések középpontjában az állt, hogy miként lehetne Ukrajnában sürgősen lebonyolítani egy elnökválasztást.
Trump stábja meggyőződéssel állítja, hogy Zelenszkij nem lenne képes megnyerni egy választást; az amerikai elnök egy alkalommal kifejtette, hogy Zelenszkij népszerűsége csupán 4 százalék. Ezzel szemben egy újonnan készült felmérés szerint az ukrán elnök támogatottsága már 52 százalékra emelkedett, és ez a szám azóta tovább nőtt, hogy múlt pénteken Trump a Fehér Házban elzárta előle az ajtót.
Az amerikai kormányzat hivatalosan azt mondja, hogy Trump nem avatkozik bele az ukrán belügyekbe, ehhez képest az amerikai elnök nemrég "választások nélküli diktátornak" nevezte Zelenszkijt. Korábban Keith Kellogg, Trump Ukrajna-ügyi különmegbízottja lengette be azt, hogy az év végéig választásokat kellene tartani Ukrajnában.
Az a narratíva, hogy Zelenszkij illegitim elnök lenne, magától Vlagyimir Putyin orosz elnöktől származik. Ugyanakkor az ukrán alkotmány világosan rendelkezik arról, hogy hadiállapot idején nem lehet választásokat tartani, és ezeket nehéz is lenne kivitelezni egy egyötöd részben megszállt és rakétákkal és drónokkal folyamatosan támadott országban.
A legfrissebb brit közvélemény-kutatás eredményei alapján Zelenszkij 44%-os támogatottsággal állna az elnökválasztásra készülve. Őt követi Valerij Zaluzsnij, a korábbi főparancsnok, aki jelenleg Londont képviseli nagykövetként, és 21%-ot tudhat magáénak. Porosenko 10%-os, míg Timosenko csupán 6%-os támogatottsággal bír.
Hivatalosan mind Porosenko, mind Timosenko ellenzi, hogy választásokat tartsanak Ukrajnában, amíg a háború tart. A megkérdezett amerikai republikánus külpolitikai szakértő azt mondta:
Porosenko csapata és Julija egyaránt a Trump által képviselt világ képviselőivel folytatnak diskurzusokat, tudatosan olyan pozíciót választva, amely lehetővé teszi számukra, hogy könnyebben építhessenek együttműködéseket. Ezen kívül olyan kompromisszumkész emberekként mutatkoznak be, akik hajlandóak elfogadni olyan megállapodásokat is, amelyek Zelenszkij számára elfogadhatatlanok.
Az ukrán elnök ellenzéke Trump és Zelenszkij múlt pénteki csörtéje után elkezdett mozgolódni, mondván, Ukrajna számára prioritás, hogy jóban legyenek az Egyesült Államokkal. Az amerikai kormányzat megfontolásai mögött az állhat, hogy szívesebben látnának olyan embert az ukrán elnöki székben, akivel könnyebb elfogadtatni a feltételeiket.