A készülő törvény már most is számos kérdést és aggodalmat ébreszt.


A törvény komoly kedvezőtlen következményekkel járhat az ingatlanpiacra, mivel mérsékelheti az árakat és meghosszabbíthatja az értékesítési folyamatokat.

Már a nyáron életbe léphet az az új törvény, amely lehetővé tenné, hogy a települések korlátozzák vagy akár meg is tiltsák a betelepülést és a kívülről érkezők ingatlanvásárlását. Az önkormányzatok többmilliós helyi adókkal növelhetik a bevételüket, a tulajdonosoknak azonban komoly hátrányokat is okozhat az adásvételek korlátozása.

(Régi hírek helyett a legújabb információk itt találhatók)

Hogy miért lehet szüksége egy falunak vagy városnak településvédelemre, arról itt írtunk részletesen, arról pedig, hogy a törvényjavaslat szerint konkrétan miként tilthatják vagy korlátozhatják majd az ingatlanvásárlást és lakcímbejelentést, itt olvashatnak.

A július 1-jétől életbe lépő, még tervezési fázisban lévő jogszabály, amely a helyi önazonosság védelméről szól, öt különböző lehetőséget kínál a települések számára, hogy megakadályozzák a lakosságszám nem kívánt növekedését. E lehetőségek alkalmazása kizárólag a helyi önkormányzat döntésétől függ, hangsúlyozva ezzel a helyi közösségek önállóságát és felelősségét.

Navracsics Tibor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium élén álló miniszter nemrégiben arra utalt, hogy a betelepülést korlátozó intézkedések közül az ingatlanvásárlás tilalmának lehetősége akár el is tűnhet a tervezett jogszabályból. Eddig ez az intézkedés kapta a leghevesebb kritikát, így nem meglepő, hogy a tárca fontolóra veszi a módosítást.

Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese kifejtette, hogy a törvénytervezet várhatóan komoly kedvezőtlen következményekkel járhat az ingatlanpiac számára. Jelenleg még nem tisztázott a sorsa, de ha elfogadják, az alkalmazásának részletei és feltételei jelentős mértékben befolyásolhatják a piac működését.

Kiemelte, hogy a jogszabály alkalmazásának hatásai településenként változóak lehetnek, mivel az önkormányzatok döntése határozza meg, hogy élnek-e a felkínált lehetőségekkel. Ahelyett, hogy a települések pontos köre ismert lenne, már önmagában ez a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság jelentős kihívásokat teremt.

A szakértő véleménye alapján a jogszabályban szereplő korlátozások legfontosabb hatása a piacon az lehet, hogy a csökkent potenciális vásárlószám következtében az ingatlanok ára mérséklődik, miközben az értékesítési folyamat időtartama megnő.

Ezen felül további következményei is lehetnek a korlátozásnak:

A jelenlegi információk tükrében megállapítható, hogy a tervezett korlátozások hatással lehetnek a befektetési célú ingatlanvásárlásokra, ami a kereslet csökkenéséhez és az árak mérséklődéséhez vezethet. Ez különösen érezhető lehet a Balaton és a Velencei-tó térségében, ahol az utóbbi években drasztikus emelkedés figyelhető meg az ingatlanárakban - emelte ki a szakértő.

Ha viszont ebből fakadóan kevesebb lesz a tranzakció, az lassíthatja a piacot és tovább nehezítheti az ingatlanok értékesítését, ami főleg az eladókra nézve lesz hátrányos.

A csökkenő forgalom és az adásvétel nehézségei miatt pedig a bankok is óvatosabbá válhatnak a hitelezésben. Alacsonyabb hitelbiztosítéki értéket állapíthatnak meg, és akár magasabb önerőt is kérhetnek. Nekik ugyanis azt kell nézni, hogy mennyiért és milyen gyorsan tudnák értékesíteni a hitelezett ingatlant, ha az adós nem fizet.

A terepen tevékenykedő ingatlanközvetítők tapasztalatai alapján a leendő eladók és vásárlók körében csak csekély információk állnak rendelkezésre a törvénytervezetről, annak részleteiről és az esetleges hatásairól. Azok, akikhez már eljutott a hír, sok esetben aggodalommal tekintenek a várható negatív következményekre.

Related posts