Már a 35. életév felett is fokozhatja a szívbetegségek kockázatát egy bizonyos gyógyszer – figyelmeztetett egy szakértő, aki számos, a nőket érintő egészségügyi problémáról is beszámolt.


Milyen szám van a képen? Teszteld, hogy jól látod-e a vörös színt

Egy nő életútján a negyvenes és ötvenes évek nem feltétlenül zárják le a gyermekvállalás lehetőségét. A menopauza megérkezéséig a teherbeesés esélyei fokozatosan csökkennek, de még mindig létezik a lehetőség, hogy életet adjon egy új kisbabának.

Azonban nem mindegy, milyen megoldást választanak a hölgyek, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy ami a húszas, harmincas években megfelelt, az most is optimális. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész beszélt a témáról.

Menopauzáról akkor lehet beszélni, ha 12 hónapja nem volt már menstruáció, sőt még csak pecsételő vérzés sem. Az ezt megelőző időszak a perimenopauza, ami alatt szabálytalanná, egyre ritkábbá válik a menstruáció, bár ez nem egy teljesen lineáris folyamat. Elképzelhető, hogy néhány hónapnyi kiszámíthatatlanság után pár hónapig újra szabályosnak tűnik a ciklus.

Bár a menstruációs ciklus a negyvenes évek végén egyre inkább rendszertelenné válik, az ötvenes években ez nem zárja ki a teherbeesés lehetőségét. Sokan ezt félreértelmezik, ami hozzájárul ahhoz, hogy a negyvenes évek során számos nem kívánt terhesség következik be - magyarázza Józan doktornő. - Ahhoz, hogy elkerüljük az ilyen helyzeteket, fontos, hogy ezekben az életszakaszokban is figyelmet fordítsunk a megfelelő fogamzásgátlásra.

A dinamikus test mindig új kihívásokkal és igényekkel szembesül.

Mivel a szervezet nem ugyanúgy működik a negyvenes, ötvenes években, mint 20-30 évvel korábban, és minden bizonnyal az életkörülmények sem ugyanolyanok, alaposan végig kell gondolni a fogamzásgátlás lehetőségeit. Azoknak a nőknek, akiknek például nincs állandó partnerük, vagy csak ritkán élnek szexuális életet, nem feltétlenül szeretnének naponta fogamzásgátló tablettát szedni, ezért az óvszert választják, bár sokan ragaszkodnak ahhoz a módszerhez, ami sok éven át bevált nekik - ráadásul a tabletták a klimax kellemetlen tüneteit is elnyomják.

Ebben a korosztályban elengedhetetlen, hogy folyamatosan felülvizsgáljuk azokat a tényezőket, mint például a vérnyomás, a dohányzás és a testsúly. Még akkor is, ha ezek korábban nem számítottak kockázati tényezőnek, most fontos figyelmet szentelni nekik.

Ösztrogénmentes fogamzásgátlás

Bizonyos egészségügyi problémák, mint például emlő-, máj-, tüdő- vagy petefészek-daganatok, illetve a vérrögképződés a kórelőzményben, indokolttá tehetik, hogy az orvos ösztrogénmentes fogamzásgátló módszereket ajánljon. Az ösztrogéntartalmú fogamzásgátlók használata esetén ugyanis a szív- és érrendszeri problémák kockázata is fokozódhat. Ezért a 35 év feletti, dohányzó nőknek mindenképpen alternatív megoldásokat kell keresniük, amelyek vagy teljesen mentesek a hormonoktól, vagy kizárólag progesztint tartalmaznak. Ilyen lehetőségek közé tartoznak például bizonyos méhen belüli eszközök, mint a levonorgestrelt tartalmazó vagy réz spirál, a bőr alá ültethető implantátumok, a minipill vagy a hormonális injekciós megoldások.

Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás a "Végleges megoldások" témában: "Határozott válaszok és tartós megoldások" Ha további változatokra van szükséged, szívesen segítek!

Azoknak a nőknek és férfiaknak is, akik már nem szeretnének (több) gyereket, bizonyos feltételek mellett van lehetőségük ezt a döntést véglegessé tenni. A nőknél a művi meddővé tétel (sterilizáció) során mindkét oldali petevezetéket roncsolják, így az ovuláció során kilökődő petesejt nem tud a spermiummal találkozni, a megtermékenyülés nem történik meg. Férfiaknál a vazektómia, vagyis az ondóvezeték elkötése jöhet szóba.

Sürgősségi fogamzásgátlás

Még a negyvenes és ötvenes években is előfordulhatnak váratlan balesetek, amelyek nem kívánt terhességhez vezethetnek. Elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ha valaki a menopauza előtt áll, ebben a szituációban is érdemes nőgyógyászhoz fordulni a sürgősségi fogamzásgátlóért, éppúgy, mint fiatalabb korban.

A nőgyógyász segít a döntésben

A középkorú nők, hála az egészségtudatos életmódnak, jellemzően alaposan mérlegelik a fogamzásgátlás kérdését - nyilatkozik dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ szakértő nőgyógyásza és sebésze. - Amikor a fogamzásgátlásról döntünk, fontos, hogy ne csupán az életkorra és a jelenlegi élethelyzetre összpontosítsunk, hanem figyelembe kell venni a páciens kórtörténetét is, mivel ez kizárhat bizonyos lehetőségeket. Emellett lényeges, hogy a különböző módszerek előnyeit és esetleges kockázatait is mérlegeljük, és együtt találjuk meg a legbiztonságosabb megoldást, amelyet időről időre érdemes újraértékelni.

Related posts