Majka, Gálvölgyi János és Geszti Péter is csatlakozott a petícióhoz, amelyben...

A magyar zenei és művészeti közösség tagjaiként mély aggodalommal értesültünk arról, hogy a Sziget Fesztivál, amely eddig a sokszínűségről és a szélsőségektől való távolságtartásáról volt híres, most teret biztosít egy gyűlölködő és rasszista zenekarnak, a Kneecapnek. E petíciót, amelyet cikkünk publikálásáig több mint 150 művész és szakember írt alá – köztük színészek, zenészek, rendezők, írók, pedagógusok és művészeti szakértők – a közös értékeink és a művészetek tiszteletének védelmében indítottuk.
A teljesség igénye nélkül, íme néhány neves személyiség, akik különböző területeken hozzájárultak a magyar kultúrához: Farkasházi Réka, aki tehetséges színésznőként és előadóként ismert; Nemes Jeles László, a nemzetközi hírű rendező, aki a filmvilágban aratott sikereket; Majka, a sokoldalú művész, aki zenei és televíziós karrierje révén vált népszerűvé; Koncz Zsuzsa, a legendás énekesnő, akinek hangja generációkat szólított meg; Kovács Patrícia, a színművészet terén kiemelkedő tehetség; Presser Gábor, a zenei világ ikonikus alakja; Dés László, a zeneszerző és előadó, aki a jazz és színház világában is otthon van; Herendi Gábor, aki a filmgyártásban ért el figyelemre méltó eredményeket; Mácsai Pál, a színház világának meghatározó személyisége; Gálvölgyi János, aki a komédia műfajában maradandót alkotott; Hegyi Barbara, a fiatal tehetség, aki egyre nagyobb népszerűségnek örvend; Geszti Péter, aki kreatív ötleteivel és műsoraival gazdagította a magyar médiát; és végül Mundruczó Kornél, aki a kortárs filmművészetben szerzett hírnevet.
A hírek szerint a belfasti hip-hop trió már a 2023. október 7-én, palesztin terroristák által az izraeli Nova Fesztiválon elkövetett tragikus esemény után, szinte azonnal elkezdte dicsőíteni ezt a brutalitást. Azóta is folytatják ezt a vitatható tevékenységet. Kritikusok szerint nem a palesztin emberek jogainak védelméért harcolnak, hanem a Hamász és a Hezbollah terrorszervezetek támogatói lettek.
A hazai művésztársadalom sokszínű. Vannak vitáink, másként látjuk a világot, de abban valamennyien egyetértünk, hogy az uszításnak, a gyűlöletbeszédnek nincs helye közöttünk. Elfogadhatatlannak tartjuk és tiltakozunk, hogy a befogadás és a véleményszabadság hamis álcája mögé bújva a Sziget meghív egy olyan zenekart, amelynek értékrendje ellentétes a fesztivál több évtizedes hagyományával
A tiltakozás szövegében világosan megfogalmazódik.
A véleményformálók rámutatnak, hogy számos fesztivál visszautasította a Kneecap fellépését, és a Sziget Fesztiválnak is szembe kell néznie azzal a dilemmával, hogy melyik értékek mentén kíván működni. Válaszút elé kerül: egy olyan közösség mellett kötelezheti el magát, amely a Nova Fesztivál áldozataira emlékezik, vagy egy olyan zenekar mellett, amely a brutalitás, gyilkosság és rasszizmus glorifikálását választja.