Orosz hekkerek magyarországi kamerákat céloztak meg, hogy nyomon követhessék az ukrán határon keresztül érkező segélyszállítmányokat.

A Nemzeti Kiberbiztonsági Központ által közzétett információk alapján a vizsgált kamerák körében a magyar eszközök aránya mindössze 2,8 százalékot tett ki.
Az Egyesült Királyság hatóságai felfedték egy ártó szándékú kiberművelet létezését, melynek célkeresztjében olyan szervezetek álltak, amelyek Ukrajnának nyújtott külföldi segélyek szállításában játszottak szerepet - számol be róla a BBC.
A nyomozásban részt vettek többek között az amerikai, a német és a francia társszervek is. Ennek nyomán a brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) azt állapította meg, hogy az orosz hadsereg 26165-ös, Fancy Bearnek is nevezett egysége 12 európai országban és az Egyesült Államokban a kritikus infrastruktúrához - például kikötőkhöz, repülőterekhez, a légiirányításhoz és a védelmi iparhoz - kapcsolódó állami és magánszervezeteket is célba vett, köztük védelmi, informatikai és logisztikai támogatást nyújtókat.
Tíz NATO-tagország és Ausztrália is azt állítja, hogy az oroszok különböző hackelési technikákkal igyekeztek bejutni a hálózataikba, például jelszavak megtippelésével, vagy a spearphishing nevű módszerrel, amelynek lényege, hogy hamis e-maileket küldenek olyan embereknek, akiknek hozzáférésük lehet a rendszerekhez. Ezek egy, a támadók által kreált oldalra irányítják a célpontot, és bekérik az adatait, vagy azt kérik, hogy kattintson egy linkre, amelyről aztán káros szoftver települ a számítógépére.
A kiberművelet olyan, az internethez kapcsolódó kamerákat is érintett, amelyekkel a határain át Ukrajnába érkező segélyeket figyelték meg. A jelentés szerint nagyjából 10 ezer kamera volt érintett, a többségük katonai létesítmények, vasútállomások környékén. Az orosz hackerek mindehhez például forgalomfigyelő kamerákat is felhasználtak.
A jelentés alapján a megfigyelt kamerák mindössze 2,8%-a található Magyarország területén. A legnagyobb részesedéssel Ukrajna bír, ahol az eszközök 81%-át érte hackertámadás. Ezen kívül Románia 9,9%-kal következik, míg Lengyelország 4%-kal, Szlovákia 1,7%-kal, és más országok 0,6%-kal képviseltetik magukat a meghekkelések sorában.
Paul Chichester, az NCSC műveleti igazgatója azt mondta, Oroszország rosszindulatú művelete komoly kockázatot jelent a megcélzott, köztük az Ukrajnának szállító szervezetek számára. Az érintetteknek azt tanácsolta, hogy gondolják újra a rendszereik védelmét.
John Hultquist, a Google Threat Intelligence Group elemzője figyelmeztet, hogy minden olyan szervezet, amely árut juttat el Ukrajnába, érdemes, ha tudatában van annak, hogy potenciális célponttá válhat. Az orosz hatóságok nem csupán a megfigyelésre összpontosítanak, hanem céljaik között szerepel a szállítmányok célba érkezésének megnehezítése is.
A Fancy Bear volt az az egység, amely korábban meghackelte a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA rendszerét, 2016-ban pedig biztonsági szakértők szerint kulcsszerepe volt az amerikai Demokrata Nemzeti Bizottság elleni kibertámadásban is.