Lantos Csaba: Számos spekuláció kering az orosz gáz árának alakulásáról, ám eddig még senki sem tudott pontos választ adni a kérdésre.

Jelenleg egy 15 éves, hosszú távú gázszerződés keretében állunk kapcsolatban Oroszországgal, amelyet 2021-ben kötöttünk, és amely évi 4,5 milliárd köbméter gáz szállítását biztosítja számunkra. Az árképzés körül sok a találgatás, de eddig senkinek nem sikerült pontosan megértenie a valós helyzetet. Az én véleményem továbbra is az, hogy ilyen volumenű gázbeszerzést, ilyen kedvező áron, gyakorlatilag házhoz szállítva, más forrásból nem lenne lehetőségünk biztosítani. Ez a megállapodás a mi ellátásbiztonságunk alapkövét jelenti. Tavalyi gázfogyasztásunk 8,5 milliárd köbmétert tett ki, és ebből a szerződésünk 4,5 milliárdot fedez – mindezt rendkívül kedvező áron.
- fogalmazott az Indexnek adott interjújában az energiaügyi miniszter.
Lantos Csaba szerint az Európai Unió azon törekvése, hogy a tagállamok függetlenedjenek az orosz energiahordozóktól, egy teljesen új frontot nyitott Magyarországgal szemben. "Bár a rezsicsökkentésen régóta próbál fogást találni Brüsszel, ilyen drasztikus és célzott támadás energiapiaci ügyben még nem érte Magyarországot" - mondta.
Ez azért problémás, mert ha éppen a piacon kedvezőbb áron lenne elérhető az orosz gáz, akkor azt eddig le tudtuk kötni, a jövőben viszont elesnénk ettől a lehetőségtől is. Ezzel gyakorlatilag megszűnik a mozgásterünk, és elzárják előlünk az egyik legolcsóbb forrást. Ennek az lesz a következménye, hogy drágábban tudunk majd gázt venni. Máshonnan kell majd többletgázt beszereznünk, minden bizonnyal magasabb áron
- Magyarázta a miniszter, aki hangsúlyozta, hogy az unió vezetése addig kutatott a kiskapuk után, míg végül sikerült megtalálniuk egyet. "Azt állítják, hogy ez nem szankció, hanem kereskedelempolitikai lépés. Így már nem szükséges az egyhangú döntés, csupán a minősített többség elegendő. Ez a helyzet visszaélést jelent, és az uniós játékszabályok nyílt megsértése. Olyan súlyú támadás ez, amelyre nehéz találni a megfelelő szavakat."
Mi kiszámoltuk: az orosz energiaembargó évente körülbelül 2 milliárd euróval növelné meg az ország energiaszámláját. Ezt valakinek ki kell majd fizetnie.
Lantos az interjú során kifejezetten megemlíti, kinek is címezi a mondandóját. "A helyzet az, hogy az EU-nak azt kellene mondania: rendben van, a politikai szándékom az, hogy Oroszországnak ne legyen bevétele, de mivel neked ebből többletköltséged adódik, ezt én állom. De ilyen ajánlat soha nem érkezett. Éppen ellenkezőleg, mi kértük, hogy vállalják ezeket a költségeket. A válasz pedig az volt: szó sem lehet róla. Jelenleg ebben a helyzetben vagyunk."
Lantos Csabát az Index kérdezte a Digitális Állampolgárság Programról is, amely nemrég került a tárcája felügyelete alá. A miniszter úgy fogalmazott: a DÁP az egyik legnagyobb eredmény, már több mint 4,8 millió magyar állampolgár rendelkezik digitális kapcsolattal, az állampolgárok fele - beleértve az időseket és a gyerekeket is - képes online ügyintézésre. "Egyre több állami szolgáltatás válik elérhetővé rajta keresztül. Például ha egy rendőr közúti ellenőrzésen igazoltatja az embert, már nem kell elővenni a fizikai jogosítványt - elég megmutatni a telefonon futó alkalmazást. Hasonlóképp a kormányablakokban is lehet már így ügyet intézni, nincs szükség minden papírra, okiratokra" - tette hozzá.