A különleges növények varázslatos világot teremtettek a kiszáradt tó medrében | A sokszínű táj csodái


A napokban páratlan látvány fogadja azokat, akik ellátogatnak az orosházi Kis-Sóstóhoz.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság által védett, ex lege státuszú szikes tava lenyűgöző látványt nyújt a látogatóknak - olvasható a nemzeti park hivatalos weboldalán.

Az orosházi Kis-Sóstó déli medrének aljzata egy különleges látványt nyújt: a hegyes bajuszpázsit dús, zöld szőnyegként borítja a kiszáradt területet. Ez a só- és szárazságtűrő növény élénk színeivel és formáival különleges atmoszférát teremt. A Kis-Sóstó egy időszakosan víz alá kerülő, sekély, szikes vidék, melynek világos árnyalatait a sókiválások varázsolják elő. A tó déli medre rendszerint már május elején elveszíti víztömegét, így a természet ezen egyedi szépségei hamarosan újra láthatóvá válnak.

Ekkor bontogatják első hajtásaikat a hegyes bajuszpázsit apró, zöldellő szálai, amelyek gyors ütemben borítják el a szikes talajfelszínt, szinte egyedülállóként. Ez a növény alacsony növésű, hajtásai a földön elnyúlva terjednek, virágzatai pedig a bajusz formáját idézik – innen származik a különleges elnevezése is.

Az ilyen élőhelyekre a fajok sokszínűsége nem jellemző; inkább néhány, alkalmazkodásra kiválóan képes egyéves növényfaj tölti be a főszerepet. Ezek a növények gyakran olyan mértékben eluralkodnak a sós, időszakosan kiszáradó talajokon, hogy szinte teljes dominanciát nyernek a környezetükben.

A hegyes bajuszpázsit gyakran megjelenik a magyar sóballával egy időben, hiszen mindkettő őshonos növényfaj hazánkban. E két növény dominanciája változó, és attól függ, hogy az év során milyen vízellátottsággal és időjárási körülményekkel találkoznak. Emellett fontos szerepet játszik a védett sziki ballagófű is, amely az utóbbi időszakban egyre több példányban tűnt fel a Kis-Sóstó kiszáradó medrében.

Az alföldi szikes gyepek nyáron színes virágruhát öltenek. Ahogy korábban írtuk, a sziki sóvirág kékes-lila szőnyege virít június végétől a pusztaságon. Ősszel ugyancsak különös szépségű növények borítják a szikes pusztát. Néhány éve, nyár végére különleges színekben pompázott a kardoskúti Fehér-tó.

Related posts