Kozmikus sombrero: Elképesztő fotó készült az univerzumban | 24.hu


November végén a James Webb űrtávcső (JWST) lenyűgöző felvételt készített a Sombrero-galaxissal (M104), amely körülbelül 30 millió fényévnyire helyezkedik el a Szűz csillagképben. A Live Science beszámolója szerint ez a képsorozat újabb bizonyítéka a JWST lenyűgöző képességeinek, amely képes felfedni a kozmosz rejtett szépségeit.

Az űrteleszkóp korábban nem látott módon, nagy felbontásban és közép-infravörös hullámhosszon mutatta meg az 1781-ben felfedezett, a tradicionális mexikói kalapra emlékeztető objektumot.

Összehasonlításképp alább a Hubble egy korábbi képe látható a rendszerről.

A látható fényben a spirálgalaxis magja ragyogó fehérségében tündököl, körülötte pedig vastag porsávok ölelik körbe. Ám ha a közép-infravörös tartományra fókuszálunk, egy egészen más látvány tárul elénk: a galaxis formája inkább emlékeztet egy célkereszt közepére, semmint egy sombreróra.

A képen látható, a külső porgyűrűkben lévő csomók valószínűleg olyan régiók, ahol csillagok keletkeznek. Ez azért érdekes, mert a Sombrero-galaxis alapvetően nem egy termékeny galaxis, a tömeget tekintve feleannyi csillagot állít elő egy évben, mint a Tejútrendszer.

A mostani lenyűgöző felvétel nem az első, amit a JWST készített. Az űrtávcső 2021 óta folyamatosan dolgozik, és ennek során rendkívül értékes információkat gyűjtött össze, ezzel új dimenziókat nyitva az űrkutatás izgalmas világában.

Related posts