Körülbelül 1400 munkavállalót bocsátanak el az Egyesült Államok Külügyminisztériumából.

Pénteken a Trump-adminisztráció megindította közel 1400 külügyminisztériumi alkalmazott elbocsátását - adta hírül a The New York Times.
A leépítések a Marco Rubio külügyminiszter által tervezett átszervezés részeként valósulnak meg, aki úgy véli, hogy a minisztérium fenntartása túlzott költségekkel jár, nehezen kezelhető, és ideológiai elfogultságot mutat. Az elbocsátások ellenzői viszont figyelmeztetnek arra, hogy a Donald Trump által támogatott karcsúsító intézkedések nemcsak a minisztériumi munka minőségét csökkentik, hanem aláássák a megmaradt tisztviselők morálját is.
Demokrata politikai vezetők és tapasztalt diplomaták egyaránt jelezték, hogy Rubio elképzelése – amely szerint az amerikai munkaerő létszámát körülbelül 17 százalékkal akarja csökkenteni a minisztériumban – súlyos munkaerőhiányt okozhat.
Miközben az Egyesült Államok fokozatosan visszahúzódik a globális színtérről, olyan országok, mint a Kínai Népköztársaság, egyre inkább megerősítik diplomáciai jelenlétüket. Ez a tendencia aggasztó hatással van az amerikaiak biztonságérzetére, hiszen a megerősödő befolyás új kihívásokat teremt a nemzetközi kapcsolatokban.
- olvasható a szenátus külügyi bizottságának demokrata tagjai által aláírt nyilatkozatban.
A Trump-adminisztráció tagjai és a republikánusok túlzónak érzik ezt az helyzetértékelést. Marco Rubio szerint a célja egy olyan minisztérium létrehozása, amely képes felvenni az információs korszak sebességét. Ahogy a minisztérium alkalmazottainak küldött belső tájékoztatóban fogalmazott: nem öncélú megszorításokról van szó, hanem értelmes "egyszerűsítésről." A tárca azzal is érvel, hogy a külügyminisztérium költségvetése az elmúlt években "felduzzadt": a 20 évvel ezelőtti körülbelül 10 milliárd dollárról mára 17,6 milliárd dollárra kúszott, igaz, ez az inflációval korrigálva mindössze 6 százalékos növekedést jelent.
Az átszervezés ellenzői pénteken a külügyminisztérium bejáratánál tartottak tüntetést.
A leépítések egyébként egyelőre csak a minisztérium amerikai székhelyű telephelyeit érintik, a külföldi képviseleteket érintetlenül hagyják.