A Fülöp-szigetek varázslatos tájait újra megjárta a természet ereje, amikor a Kanlaon-vulkán kitört. Ez a lenyűgöző természeti jelenség figyelemreméltó esemény a helyiek és a tudósok számára egyaránt. A vulkán aktivitása izgalmas, de egyben aggasztó esemé


Helyi idő szerint kedden reggel a Fülöp-szigetek középső vidékén elhelyezkedő Kanlaon-vulkán aktivitása figyelhető meg, amely hatalmas hamufelhőt lövellt az ég felé, mintegy 4000 méteres magasságig terjedve. Ezt a jelenséget a Fülöp-szigeteki Vulkanológiai és Szeizmológiai Intézet jelentette be.

A közlés szerint a riadó hármas fokozaton marad, ami tavaly december óta érvényben van egy korábbi robbanás miatt. A hármas fokozat az ötös skálán azt jelenti, hogy megemelkedett a lávafolyások kockázata és heteken belül veszélyes vulkánkitörés jöhet.

Teresito Bacolcolcol, a helyi szeizmológiai intézet vezetője a DWPM rádiónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a következő napokban a riasztási szint módosítása várható, attól függően, hogy a magma milyen gyorsan tör a felszínre. Ha a magma emelkedése gyorsabb ütemet vesz, akkor intenzívebb vulkáni kitörésre lehet számítani, ami a riasztási szint 4-es fokozatra emelését vonhatja maga után. Ezzel szemben, ha a magma mozgása lelassul vagy megáll, akkor a riasztási szintet akár 2-es szintre is csökkenthetik.

A Délkelet-Ázsiában elhelyezkedő ország a Csendes-óceáni "tűzgyűrű" szívében fekszik, ahol a vulkáni aktivitás és a földrengések mindennapos jelenségek. A Fülöp-szigetek területén több mint húsz aktív vulkán található, köztük a Kanlaon-hegy, amely a középső részén, a Negros Occidental és Negros Oriental tartományok határán emelkedik. Ez a vulkán nemcsak geológiai értelemben figyelemre méltó, hanem természetvédelmi szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír.

Related posts