Az idő múlása nyomot hagyott az ország első skanzenjén | Sokszínű vidék


A Balassagyarmaton található szabadtéri néprajzi gyűjtemény közel egy évszázada, pontosan 100 éve jött létre, hogy bemutassa a helyi kultúra gazdagságát és hagyományait.

Nógrád vármegye első szabadtéri néprajzi gyűjteménye közel száz évvel ezelőtt készült el a balassagyarmati Palóc Múzeum udvarán. A kis skanzen állapota egyre romlik, ám egyelőre nem tudni, mikor lesz elegendő anyagi forrás a felújításra, írta a Palóc Hírnök.

A Nagy Iván által megalapított Nógrád vármegyei, később Palóc Múzeum épülete 1914-ben nyerte el végleges formáját. Bár eredetileg terveztek egy északi szárnyat is, végül annak megvalósítása elmaradt. Azonban az 1920-as évek folyamán az intézményhez egy szabadtéri néprajzi gyűjtemény is csatlakozott, gazdagítva a múzeumi élményt. Érdemes megjegyezni, hogy a Palóc-ház tanyamúzeum jóval korábban alakult, mint az azóta világszerte népszerűvé vált szentendrei skanzen.

A balasagyarmati Palóc-liget felfedezése során a kíváncsi látogatók szembesülhetnek azzal, hogy ebben a gyönyörű gyűjteményben hosszú ideje elhanyagolták az állagmegóvást. Különösen a tető héjszerkezete igényel sürgős beavatkozást, hogy megőrizzük ezt a kulturális örökséget a jövő generációi számára.

Dócs Dávid Nógrád vármegyei országgyűlési képviselő a napokban kérdést intézett a Palóc Múzeumot fenntartó Magyar Nemzeti Múzeum "feletteseihez", Hankó Balázs kulturális- és innovációs miniszterhez.

Mikor fog a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ valódi lépéseket tenni a Palóc Múzeum védelme érdekében, figyelembe véve a veszélyeztetett állapotú, jelentős kulturális örökség megóvásának fontosságát?

- kérdezte a képviselő, mire Zsigó Róbert államtitkár válaszolt.

Ennek lényege, hogy a Palóc Múzeum állapota kapcsán a minisztérium megkezdte a felmérést annak érdekében, hogy egy pontos költség- és ütemtervet állítsanak össze a felújítás és állagmegóvás tervezhetőségének érdekében. Mint írta, a közgyűjteményi központhoz több mint hetven tagintézmény és telephely tartozik, amelyeknek a felmérését párhuzamosan végzik. Ezt követően állapítják majd meg, hogy a költségvetésükből ténylegesen mekkora forrást összpontosítanak az egyes korszerűsítési folyamatokra.

A válasz ismeretében nem szükséges jósnak lennünk ahhoz, hogy sejthessük: a közeljövőben valószínűleg nem várható a százéves néprajzi részleg megújulása.

Kattints a képre, és fedezd fel galériánkban a balassagyarmati skanzenről készült régi felvételeket!

A balassagyarmatihoz hasonló palóc ház található Parádon is, mely néhány éve leégett, de gyorsan felújították. Palóc házairól híres a világörökségi falu, Hollókő, s ha kíváncsi vagy a palócok beszédére, tesztünkből kiderül, mennyit tudsz palócul?

Related posts