Éles kritikák zúdultak az Egyesült Államokra: az ország egyre inkább az önkényuralom irányába halad.

A Süddeutsche Zeitung szerint az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának legfrissebb határozata drámai módon megerősíti az elnöki hatalom pozícióját, ami alapvetően átalakíthatja az amerikai demokráciát és az Egyesült Államok nemzetközi befolyását.
A július 4-i amerikai függetlenség napját megelőzően a Legfelsőbb Bíróság egy sorsfordító határozatot hozott, amely alapvetően befolyásolja a jogi tájat.
olyan jelentős átalakulásokat indíthat el, amelyek nemcsak az Egyesült Államok belső működését formálják át, hanem a globális kapcsolatrendszerét is alapjaiban befolyásolják.
Reymer Klüver véleménycikkében kifejti, hogy a bíróság konzervatív többsége egy vitatott döntést hozott: megállapította, hogy az alsóbb szintű bíróságok nem jogosultak ideiglenes intézkedéssel felfüggeszteni az elnöki rendeleteket, még akkor sem, ha egyértelműen alkotmányellenesnek tűnnek. Ez a lépés súlyos aggályokat vet fel a jogállamiság és az alkotmányosság védelmében, és kérdéseket ébreszt a bírósági rendszer függetlenségével kapcsolatban.
Ez a lépés gyakorlatilag eltávolítja az elnöki rendeleteket az azonnali jogi felülvizsgálat lehetőségéből. Az elnök intézkedései csak akkor állíthatók meg, ha a rendeletek ellen indított perek teljes utat bejárnak a bírósági hierarchiában, egészen a Legfelsőbb Bíróságig. Ezen időszak alatt pedig az elnöki döntések érvényben maradnak, függetlenül attól, hogy azok mennyire felelnek meg a jogi kereteknek - hívja fel a figyelmet Klüver.
A határozat lényegében megerősíti Donald Trump "birodalmi elnökség" elméletét, amely lehetővé teszi az elnök számára, hogy a Kongresszus megkerülésével, sőt, akár a hatályos törvények figyelmen kívül hagyásával gyakorolja hatalmát. Trump alelnöke, J. D. Vance korábban így nyilatkozott: "A bírák nem korlátozhatják a végrehajtó hatalom legitim erejét" – és most ez a kijelentés valósággá vált.
Klüver véleménye szerint...
Ez az ítélet gyakorlatilag eltakarítja az igazságszolgáltatást az elnöki önkényuralom útjából.
A szerző véleménye szerint a Kongresszus már régóta nem tölti be az alkotmányban rögzített ellenőrző szerepét. A republikánus többség mindkét házban jellemzően az elnök utasításait követi, miközben Trump fenyegetésekkel igyekszik elfojtani a saját pártján belüli eltérő nézőpontokat.
Ez a kérdés elsősorban az amerikai társadalmat érinti, de mint ahogy az minden, az Egyesült Államokban zajló eseménynél lenni szokott, ennek is jelentős következményei vannak a világ más tájain. Klüver hangsúlyozza, hogy egy birodalmi Amerika már nem lehet a politikai példakép más országok számára.
Az Egyesült Államok most éppen a demokratikus vezető szerepét formálja, miközben a köztársaságának 250. évfordulója egyre közelebb kerül.
A sokat emlegetett nyugati értékközösség minden egyes Trump-aláírással egyre inkább sarabjaira hullik, miközben az USA búcsút int a multilateralizmusnak, a nemzetközi kötelezettségek pedig csak addig érvényesek, ameddig Trump akarja - írja Klüver.