Jakab Roland: A mesterséges intelligencia formálhatja Magyarország jövőjét A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése forradalmasítja a világ különböző területeit, és Magyarország sem marad ki ebből a folyamatból. Az MI nem csupán technológiai vívmány, h


Egy új fejezet nyílhat meg a hazai mesterséges intelligencia-kutatás színterén: Magyarország stratégiai partnerséget alakított ki Európa egyik élvonalbeli számítástechnikai központjával, a Jülichi Szuperszámítógépes Központtal. Ennek a szövetségnek a célja, hogy fokozza a szuperszámítógépek hazai alkalmazását, és új impulzusokat adjon az MI-alapú innovációk fejlődésének.

A mesterséges intelligencia fokozatosan átjárja mindennapjainkat, és a törekvés az, hogy Magyarország gazdasági teljesítménye 2030-ra 15 százalékkal emelkedjen - nyilatkozta Jakab Roland egy M1-nek adott interjúban.

Jakab Roland, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatója, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke a műsorban kiemelte: szédületes a fejlődés a világban, és fontos, hogy Magyarország lépést tartson ezzel a trenddel.

Jakab Roland kifejtette, hogy elérhető közelségbe került az a cél, amely lehetővé teszi számunkra, hogy ne csupán a mesterséges intelligencia felhasználói legyünk Európában, hanem aktívan részt vegyünk annak fejlesztésében is.

A műsorban Bíró Adáról, a közmédia mesterséges intelligencia által irányított műsorvezetőjéről beszélve Jakab Roland hangsúlyozta: az ő személyén keresztül vált nyilvánvalóvá, hogy milyen izgalmas új lehetőségeket kínál ez a technológia.

Jakab Roland a műsorban elmondta:

Magyarország az utóbbi időszakban jelentős lépéseket tett, hogy formába öntse mesterséges intelligencia stratégiáját. Az új intézkedések között számos olyan kezdeményezés található, amelyek célja az alkalmazások fejlesztésének támogatása, a kutatási projektek elindítása, valamint a technológia széleskörű elterjedésének elősegítése a gazdasági szektorban.

Az elmúlt hónapok során a 2020 óta érvényben lévő stratégiát alaposan áttekintették a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos irányításával. E folyamat során világosan meghatározták a legfontosabb prioritásokat, hogy a technológia hol és hogyan fejtheti ki a legnagyobb hatását.

"Magyarországnak kulcsszerepet kell játszania a gazdaság, az üzleti szféra és a technológiai fejlődés terén, hiszen mindhárom terület alapvetően hozzájárul a társadalom előrehaladásához."

- hangsúlyozta, kiemelve, hogy elengedhetetlen támogatni a technológia elterjedését, hogy minél több vállalat és cég felfedezhesse az abban rejlő lehetőségeket. A mesterséges intelligencia ugyanis nem csupán az emberi képességeket bővíti ki, hanem számos új termék és szolgáltatás kifejlesztésére is lehetőséget ad. Ezen innovációk a gazdaság részévé válhatnak, és jelentős, pozitív hatással lehetnek a gazdasági dinamizmusra - tette hozzá.

Rávilágított arra, hogy nemrégiben megkötötték az EU HPC (High Performance Computing) programjának keretében a megállapodást, amelynek értelmében Magyarország 2025-26 folyamán, az EU támogatásával és részleges finanszírozásával egy új szuperszámítógép építésébe kezd. Ez a gép a Levente nevet viseli majd, és lenyűgöző 20 peta flop/s teljesítménnyel fog rendelkezni, várhatóan 2027-ben indul el a működése.

Ezzel a kezdeményezéssel egy komoly előrelépést érhetünk el, lehetővé téve, hogy Magyarország ne csupán a technológia követője legyen, hanem annak aktív alakítója is. Célunk, hogy hazánkban szülessenek olyan innovatív megoldások, amelyek később világszerte elnyerik a figyelmet - emelte ki Jakab Roland a műsor során.

Related posts