Egy újabb állam lépett be az orosz-ukrán béketárgyalások színpadára, de valószínűleg nem mindenki fog ünnepelni ezt a fejleményt.


Aljakszandr Lukasenka, a belorusz vezető, nemrégiben arról tett ajánlatot, hogy Minszkben fogadná az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország vezetőit, hogy tárgyaljanak a háború befejezéséről – számolt be róla a Kyiv Independent.

A belarusz állami médiában sugárzott interjúban, amelyet Mario Nawfal amerikai internetes személyiséggel készítettek, Lukasenka kijelentette, hogy kész segíteni Donald Trump amerikai elnöknek a Kijev és Moszkva közötti béke közvetítésében.

"Ha akarják, jöjjenek ide" - mondta Lukasenka Minszkben Nawfalnak. "Csak 200 kilométer a belarusz határtól Kijevig. Fél óra repülővel. Szívesen látjuk őket. Leülünk itt. Csendben, zaj és kiabálás nélkül megegyezünk."

Kérem, értesítsék Trumpot, hogy várom őt itt, Putyin és Zelenszkij társaságában. Üljünk le együtt, és folytassunk egy nyugodt, konstruktív párbeszédet, ha valóban szeretnének megállapodni.

A meghívás ellenére Lukasenka világossá tette, hogy nem szándékozik közvetítői szerepet vállalni más országok között. "A közvetítést a legkevésbé kedvelem. Ez azt jelenti, hogy két fél között állsz, és úgy teszel, mintha lenne hatásod a helyzetre" - nyilatkozta.

Belarusz korábban már színhelyéül szolgált a 2014-es és 2015-ös tárgyalásoknak, melyek során Ukrajna, Oroszország, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői ültek le egyeztetni. Ezek a megbeszélések a minszki megállapodásokhoz vezettek, amelyeknek fő célja a Donbasz-háború lezárása volt, ami Oroszország 2014-es kelet-ukrajnai inváziójának következményeként robbant ki.

Oroszország mindkét megállapodást megszegte. Két nappal a 2022 februári teljes körű ukrajnai invázió előtt Putyin kijelentette, hogy a minszki megállapodások "már nem léteznek".

Belarusz továbbra is hűséges szövetségese marad a Kremlnek. Noha saját katonai egységeit nem vetette be az ukrajnai konfliktusban, területe és infrastrukturális lehetőségei jelentős szerepet játszottak az orosz hadsereg által indított teljes körű invázió során. Ezenfelül valószínű, hogy Minszk fegyverekkel is támogatta Moszkvát a katonai műveletek során.

Zelenszkij február 14-én bejelentette, hogy Oroszország újra katonai egységeket gyűjt össze Fehéroroszország területén, valószínűleg a NATO-tagállamok ellen irányuló nagyszabású hadműveletek előkészítése érdekében.

Related posts