Itt most egy új fejezet nyílik, ami elől korábban menekültem – így formálódik a magyar közösség Trump Amerikájában.


Óceánon innen és túl egyaránt erőteljesen hat a propaganda, ami még egy nagyhatalomban is megosztottságot szül. Nehéz átfogó képet alkotni arról, milyen ma az Egyesült Államokban élni, a HVG ennek ellenére igyekezett feltérképezni a helyzetet: megszólaltattunk egyetemistát, könyvelőt, világbankost és ablaktisztítót is. Bár továbbra is a lehetőségek országaként tekintenek az USA-ra, akadtak, akik attól tartanak, hogy épp azok a jelenségek szivárognak vissza a mindennapjaikba, amelyek elől egykor elmenekültek Magyarországról.

Huszonöt évvel ezelőtt Edit összegyűjtötte minden apróságát, amit csak el tudott pakolni néhány bőröndbe, majd átrepült az Atlanti-óceán felett, hogy új életet kezdjen az Egyesült Államok földjén. Az amerikai álom csábítása őt is magával ragadta, amit számos sorozat és film, mint például a Modern család, a Jóbarátok és A legnagyobb showman, életre keltett. De nem szükséges mélyen beleásni magunkat, hogy felfedezzük egy másik Amerikát is, ahol a csokoládé helyett lőszereket árusító automaták várják a vásárlókat, és ahol a lakossághoz viszonyítva rendkívül gyakoriak a halálos lövöldözések.

A sorozat következő részében - Románia, Finnország és Spanyolország után - ezúttal a magyarok helyzetét szeretném megvizsgálni Donald Trump Amerikájában, különösen az elnök szigorú bevándorlóellenes politikája tükrében. Márciusban arról számoltunk be, hogy magyarok ezrei kerülhetnek illegális bevándorlók sorsára az Egyesült Államokban, kockázatot vállalva a letartóztatás és a kitoloncolás lehetőségével. Ezzel összefüggésben meglepődtem, amikor több kint élő magyarral folytatott beszélgetésem során kiderült, hogy a többségük Trump támogatója, akik az elnöktől várják a jobb jövőt.

Egy Facebook-csoportban, amely 13 ezer magyar emigránst tömörít az Egyesült Államokban, többen kifejezték meggyőződésüket, hogy Trump elnöksége alatt legalább megáll a gazdasági visszaesés, és fokozatosan javulni fog az életszínvonal. Az álláspontot sokan támogatták, sőt, volt, aki arra kért, hogy emeljem ki: "Amerikában imádjuk Trumpot." Örömmel tapasztaltam, hogy akadtak olyanok is, akik részletesebben is megosztották gondolataikat velem külön üzenetekben, így összesen nyolc különböző államból érkező ember véleményét ismerhettem meg.

Amikor a spanyolországi helyzetet tanulmányoztam, már akkor is többen felhívták a figyelmem a tartományok közötti óriási különbségekre. Az Egyesült Államokban, ahol a népesség 340 millió fő, és a népszámlálási adatok szerint körülbelül 1,3 millió magyar származású ember él, még markánsabb eltérések figyelhetők meg az életkörülményekben államonként. Éppen ezért örömmel tapasztaltam, hogy lehetőségem nyílt beszélgetni magyarokkal Texasból, Pennsylvaniából, Floridából, New Yorkból, Washingtonból és Iowából.

Elsőként azt szűrtem le, hogy mennyire éles a politikai helyzet az óceánon túl is. A már tíz éve Houstonban, Texasban élő Tamás azzal kezdte a beszámolóját, hogy háromszor szavazott Trumpra. Ő már nyolc éve dolgozik az olaj-gáz-vegyianyag iparágban, és bizakodó: "Szerintem nem lenne nehéz másik állást találnom, ha újra keresnem kellene".

Tamás szerint a lakhatást sem nehéz megoldani Houstonban, ha az embernek van egy viszonylag jó állása, de kiemelte, hogy ezen a téren is lényegesek a különbségek államonként. Ezt maga is megtapasztalta, ugyanis élt már Dél-Kaliforniában is, ahol szerinte munkát és megfizethető otthont is nehezebb találni, míg Texasban egyszerűbb beruházni egy nagyobb és újabb ingatlanba. Ingatlanos oldalakon nézelődve Dallasban például 260 ezer dollárért már találni egy 110 négyzetméteres, jó állapotú házat, ami átszámítva nagyjából 95 millió forint. Mindez azért sem hangzik rosszul, mert évente az átlagfizetés 68 ezer dollár körül mozog a texasi városban - tehát szűk négy évi átlagfizetés elég egy nagy ház kifizetésére.

Related posts