A testvéremet a rendőrök úgy rángatták, mint egy engedetlen kutyát.


A rendőrök a testvéremet úgy bántalmazták, mintha egy kutya lenne, a fájdalma és a megaláztatás szavai szinte maguktól jöttek. Rengeteg bizonyítékunk van arra, hogy a testvérem a rendőri brutalitás áldozataként szenvedett, de ezeket a rendőrök eddig még nem láthatták.

„Tedd különlegessé a mondanivalódat” – fogalmazott lapunknak annak a férfinak a testvére, aki április 21-én hunyt el a Szegedi Tudományegyetem szentesi tagintézményében. A férfi ellen március 26-án rendőri intézkedés történt Szegeden, bűncselekmény gyanúja miatt.

Zoltán családja továbbra is határozottan állítja, hogy a rendőri túlkapás volt az oka szerettük tragikus halálának. Ezzel szemben az ORFK álláspontja az, hogy nincs alapja a vizsgálatot végző parancsnok megállapításainak megkérdőjelezésére, aki szerint a férfi halála jogszerű rendőri intézkedés következményeként történt. A nyomozó főügyészség pedig büntetőeljárást indított az ügy részletes kivizsgálása érdekében.

Kovács Katalin, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője megkeresésünkre azt mondta, hogy a Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség büntetőeljárást folytat a tényállás teljeskörű felderítése érdekében, de gyanúsítotti kihallgatásra még nem került sor.

Az ügyészségi meghallgatás során az élményeim meglehetősen pozitívak voltak, hiszen a hatóság képviselői korrektül és tisztelettel bántak velem. Az a benyomásom alakult ki, hogy valóban elkötelezettek az igazság kiderítése iránt. A testvérem, aki sajnos már nincs közöttünk, a halála előtt azt mondta, hogy a rendőri intézkedés alatt nem tanúsított ellenállást. Szavai szerint "érkezése sem volt erre, és kirángatták az autóból, majd feldobták a kocsira". Amikor rákérdeztem, hány rendőr volt jelen, azt válaszolta, hogy heten-nyolcan. Az ügyész viszont azt állította, hogy a rendőrök száma 13-14 főre rúgott – mesélte a lapunknak az elhunyt férfi testvére, aki azt is hozzátette, hogy a rendőrségi akciót követően a kommandósok betörtek fia lakásába.

Egy ötlakásos ingatlanban lakunk. Március 26-án intézkedtek a rendőrök a testvéremmel szemben. Öt órával később, amikor az életmentő műtétet hajtották végre rajta, akkor rontottak a házra rendőrök, akik a szomszédok elmondása szerint fekete ruhában voltunk. Senki nem volt otthon, mert mindannyian Szegeden voltunk a kórházban. Harmincegyen voltak a rendőrök, de nem a Zoltán lakásába hatoltak be, hanem a fiaméba. Nem tudták betörni az ajtót, ezért bemásztak az ablakon, majd szanaszét dobáltak mindent. Zoltán lakásába viszont be sem mentek

- tette hozzá.

A fekete ruhás rendőrök kilétével kapcsolatos kérdések továbbra is megválaszolatlanok, ahogyan azt az elhunyt férfi testvére is említette. Annyi azonban biztos, hogy a Terrorelhárító Központ egységei nem voltak jelen az események során. Jeszenszky Nándor, a TEK kommunikációs igazgatója megkeresésünkre megerősítette, hogy az érintett időpontban semmiféle intézkedést nem hajtottak végre. Ezen kívül a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányságot is megkerestük, hogy megtudjuk, voltak-e rendőrök az ingatlan környékén. Válaszukban jelezték, hogy a témával kapcsolatban megjelent közleményüket később kiegészíthetik.

Az ORFK határozottan fenntartja álláspontját, miszerint nem történt rendőri túlkapás, és a férfi halála jogszerű intézkedés keretein belül zajlott. A legfrissebb közleményükben hangsúlyozták, hogy továbbra sincsenek olyan körülmények, amelyek alátámasztanák a parancsnok korábbi megállapításainak megkérdőjelezését.

Számos olyan demonstrációt hirdettek meg, amelyek célja a rendőrség esetleges szakszerűtlen intézkedéseivel és a "rendőri túlkapásokkal" kapcsolatos véleménynyilvánítás.

- közölte az ORFK, megjegyezve, hogy a férfi ellen súlyos bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt léptek fel, aki az intézkedésnek hevesen ellenállt. Ezt a tettenérés is megerősítette.

Miután a férfi néhány perccel később rosszullétről számolt be, a rendőrök azonnal értesítették a mentőszolgálatot, eltávolították a bilincset a kezéről, majd stabil helyzetbe helyezték. A férfi április 21-én a Szegedi Tudományegyetem szentesi tagintézményében vesztette életét. Azok, akik a rendőri intézkedésről készült felvételt nyilvánosságra hozták, valamiért csak a videó egy részét osztották meg, a teljes eseménysort nem tették közzé.

Hangsúlyozták, hogy lényeges számukra, hogy a rendőri intézkedések ne csupán a jogi normáknak, hanem az etikai elvárásoknak is eleget tegyenek. Emellett kiemelték, hogy azokat az eseteket is alaposan felülvizsgálják, amelyek nem járnak súlyos következményekkel. Hozzátették, hogy továbbra sincs alap arra, hogy kétségbe vonják a kivizsgáló parancsnok megállapításait, miszerint az intézkedés jogszerű és szakszerű volt.

Related posts