Horvátország is bevezette a határellenőrzéseket a ragadós száj- és körömfájás járványügyi helyzete miatt.


Horvátország is ideiglenes határellenőrzést rendelt el a páros ujjú patásokat érintő ragadós száj- és körömfájás betegség miatt. Az állatokat szállító járműveket két határátkelőhelyen, Udvarnál és Letenyén fertőtlenítik. Személyellenőrzés továbbra sincs a magyar-horvát határszakaszon. Április 17-én egy újabb magyarországi településen, Rábapordányon jelent meg a fertőzés.

A páros ujjú patásokat érintő ragadós száj- és körömfájás betegség miatt Szlovákia és Ausztria után Horvátország is ideiglenes határellenőrzést rendel el - írja közleményében a rendőrség.

Horvátországban 2025. április 15-től az Udvar és Letenye határátkelőhelyeken keresztül közlekedhetnek azok a járművezetők, akik patás állatokat vagy ezekből származó termékeket szállítanak. Minden ilyen járművet kötelezően fertőtlenítenek, és a fertőtlenítésről hivatalos igazolást kapnak a sofőrök.

Az üres közúti járművekre is vonatkoznak a kötelező tisztítási, mosási és fertőtlenítési szabályok, különösen azok esetében, amelyek száj- és körömfájásra érzékeny állatok, illetve nyers tej szállítására készülnek. Mielőtt ezek a járművek belépnének Horvátország területére, elengedhetetlen, hogy átesenek a megfelelő fertőtlenítési folyamaton, amelyről hivatalos igazolással kell rendelkezniük. Ezt az igazolást az illetékes hatóság kérésére be kell mutatni. Fontos megjegyezni, hogy a magyar-horvát határszakaszon a személyes ellenőrzések továbbra sem zajlanak.

Szlovákia korábban szigorúbb intézkedéseket hozott a Magyarországgal és Ausztriával közös belső határai mentén. A rendőrség figyelmeztetett, hogy a jelenleg üzemelő határátkelőkön a megszokott várakozási időnél hosszabb időtartamra érdemes számítani. Ezzel párhuzamosan Románia megtiltotta a Magyarországról érkező élő állatok importját.

Lapunk legfrissebb értesülése szerint április 17-én újabb fertőzés ütötte fel a fejét Magyarország egyik településén, mégpedig Rábapordányban. Az eseményről először a település polgármestere számolt be, akit később Nagy István agrárminiszter is megerősített nyilatkozatában.

Március elején újra felütötte fejét Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás, több mint öt évtized elteltével. A kórokozót Győr-Moson-Sopron vármegyében, egy kisbajcsi tejhasználatú szarvasmarhatelepen azonosították. A hatóságok azonnal intézkedtek, és elrendelték a helyszínen található 1400 állat leölését, a tetemeket pedig Bábolnán földbe temették, a munka március 14-én zárult le. Ennek következtében több ország felfüggesztette a magyar hús- és tejtermékek behozatalát.

Related posts