Hatvankilós kis rágcsálók özönlötték el a tehetősek fényűző villaparkját.


Argentína egyik legpuccosabb villaparkjába, Nordeltába nem várt "betolakodók" érkeztek: kapibarák, vagy más néven vízidisznók. A 45 ezer gazdag lakost számláló közösség egy része azonban nem kér a gyorsan szaporodó, hatalmas rágcsálókból, ezért elérték, hogy ivartalanítsák őket.

A Buenos Aires tartományban elterülő Tigre Partudo városban egy festői vízivilág várja azokat, akik képesek brutális (400-500 millió forintnál kezdődő) ingatlanárakat megfizetni. Ez a Nordelta. Egy egészen egyedi, mocsaras vidékre épült lakópark, ahol mindenhol luxusvillák állnak. Azonban a patakokkal, tavacskákkal és zöld területekkel övezett paradicsom nem csak az argentin gazdagoknak, de a hatalmas, vízben élő rágcsálóknak, a kapibaráknak is vonzónak bizonyult.

A vízidisznók száma Nordeltában az utolsó három év során hihetetlen mértékben megnőtt, elérve az ezres létszámot, ami súlyosan érinti a villapark és a környező vizes élőhelyek mindennapjait. A helyi lakosok egyre inkább kifejezik aggodalmukat a helyzet miatt, hiszen bár a kapibara természeténél fogva nem agresszív, a nőstények, akik kicsinyeiket védik, néha meglehetősen félelmetesek tudnak lenni. További problémát jelent, hogy a vízidisznók területvédő viselkedése hasonlít a kutyákéhoz, így a házikedvencek és a termetes rágcsálók között gyakoriak a konfliktusok, amelyek feszültséget okoznak a közösség életében.

A kapibara, a föld legnagyobb rágcsálója, impozáns méreteivel lenyűgöz mindenkit: súlya akár 60 kilogrammra is rúghat, míg testhossza elérheti az 1,3 métert. E növényevő állat különös életmódot folytat, hiszen a hódokhoz hasonlóan a napjainak jelentős részét a víz felszínén vagy annak közelében tölti. Társadalmi struktúrájuk egyedülálló: a csoportokban egy hím és számos nőstény él, ami különösen érdekes dinamikát teremt a közösségükben.

Három évvel ezelőtt valamilyen rejtélyes oknál fogva világszerte hisztéria robbant ki a kapibarák körül, miután a TikTok közösségi média platformon egyre többen osztották meg a róluk készült aranyos videókat és mémeket. Azóta ezek az állatok a popkultúra egyik kedvelt ikonjaivá váltak, és a rajongótáboruk folyamatosan növekszik.

Ezért van az is, hogy Nordelta-villapark elleni kapibara-invázió rendkívül jóízű kárörömmel tölti el az argentin társadalmat. A 46 millió lelket számláló államban minden második gyermek és a felnőtt népesség 40 százaléka a szegénységi küszöb alatt tengeti életét. A Rio De La Plata folyó torkolatában elterülő országban jelenleg érezhető egyfajta kapibarapárti hangulat, amiért az aranyos állatok borsot törnek a felső tízezer orra alá.

Különösen érdekes a helyzet, mivel a Nordelta jómódú lakosainak egy csoportja sikeresen lobbi tevékenységet folytatott a Buenos Aires-i tartomány kormányánál a kapibarák ivartalanításának érdekében. Az elfogadott program keretében 250 példányba fecskendeznek fogamzásgátló szert, amely kilenc hónap és egy év közötti időszakra megakadályozza a szaporodásukat. Eredetileg ezen a héten kezdték volna el a beavatkozást, de az esőzések miatt a tervet el kellett halasztani. Ugyanakkor már körülbelül 5 domináns hím ivartalanítása véglegesen megtörtént.

A vízidisznók, mint rágcsálók, rendkívül gyorsan képesek a szaporodásra. A nőstények évente akár kétszer is vemhesedhetnek, és ez idő alatt akár nyolc utódot is világra hozhatnak.

Az argentin környezetvédők hangsúlyozták, hogy a kapibarák nem felelősek a Nordelta villapark kivitelezőinek beavatkozásáért a vízidisznók élőhelyébe, amely a lápos, mocsaras területeket jelenti. E területeket elzárták az élővilág többi részétől, ami súlyosan veszélyezteti a helyi ökoszisztémát. A környezetvédelmi aktivisták arra kérik a hatóságokat, hogy ne folyamodjanak az állatok ivartalanításához, és a törvényhozóktól azt követelik, hogy fogadjanak el olyan jogszabályokat, amelyek megóvják az ország még érintetlen vízi élőhelyeit a Nordeltához hasonló ökológiailag fenntarthatatlan lakópark-beruházásoktól. Más aktivisták felhívják a figyelmet arra, mennyire ellentmondásos, hogy egyes emberek a természet közelében szeretnének élni, miközben nem képesek elfogadni az ezzel járó kihívásokat, például a 60 kilós rágcsálókkal való esetleges konfliktusokat.

A Nordelta lakóinak egy része is felháborodott a kapibarák kiirtására irányuló próbálkozás miatt. Kiemelték, hogy az állatok ivartalanítását egy zajos kisebbség sürgette, akik kártevőként kezelik őket. Ezzel szemben sokan alternatív megoldásokat javasoltak, például zöldfolyosók kialakítását, amelyek segíthetnének a kapibarák védelmében és a természetes élőhelyük megőrzésében.

Silvia Soto, a Te hangod elnevezésű helyi civil szervezet vezetője arról panaszkodott az El Paísnak, hogy a vízidisznók ivartalanítását nem előzte meg semmilyen konzultáció. A nő arról is lerántotta a leplet, hogy a kapibarák nem véletlenül kényszerülnek arra, hogy az emberek közelében éljenek. Silvia szerint az egész helyzetet az idézte elő, hogy a nemrégiben a Nordeltát kivitelező cég elpusztította a hatalmas vízi rágcsálók egyik fő élőhelyét, hogy ott egy főteret építsen a város méretű elzárt, elit lakóparknak.

Az ingatlanfejlesztőnek a kapibarák sorsa miatt aggódó lakók már többször jelezték, hogy úgynevezett zöldfolyosók, vagy vadfolyosók kialakításával a lakópark élővilága összekapcsolható lenne a vadon élővilágával, és így vízidisznók nem lennének beszorítva az emberi település környező vizeire. Soto ezt az igényt kommunikálta az ingatlanfejlesztő felé is.

Azt mondták, hogy nincs hely ilyen folyosókat kialakítani, de arra van, hogy újabb és újabb házakat építsenek

-- fogalmazta meg a helyi lakos.

A Nordelta szinte tökéletes környezet a kapibaráknak. Rengeteg helyük van arra, hogy menedéket és táplálékot találjanak, és senki sem vadászik rájuk. A lakópark mintegy 500 hektárnyi tóval és zöldterülettel rendelkezik, t ermészetes ragadozóik - például a puma - és az orvvadászok nélkül, akik élelemért lövik őket.

A kapibara, köszönhetően alkalmazkodó és szaporodóképességének nem egy védett állat, azonban az illegális vadászata egyere inkább problémát jelent, ugyanis egyes dél-amerikai országokban fogyasztják a húsát. Ez azért is van, mert a katolikus egyház álláspontja szerint a vízidisznó egy hal, és ezért a böjt időszaka alatt szabad enni - a halat az egyház nem tekinti húsnak. A valóságban a kapibara egy emlős, csupán a vízben él, ennek ellenére a vallásos dél-amerikaiak előszeretettel fogyasztják a böjti időszakban.

Magyarországon, Debrecen városában található az állatkert, ahol lenyűgöző kapibarák élnek.

Related posts